Tegnap délelőtt a közelmúltban felújított esztelneki művelődési otthonban tartották meg a Leader-programban részt vevő községek elöljárói, több magánvállalkozó és civil szervezet képviselői jelenlétében az Angustia Egyesület záró konferenciáját, melyen az utóbbi négy esztendőben európai uniós pályázati pénzekből megvalósult sikertörténetek és a folytatás lehetőségei kerültek terítékre. Az egyesületnél pályázók közel 2,2 millió euró vissza nem térítendő támogatásban részesültek, és ez nagymértékben hozzájárult a kistérség fejlődéséhez.
Az egyesület sikeres tevékenységét dióhéjban az egyesület létrehozásának kezdeményezője, Varga Attila, Esztelnek község polgármestere és Fülöp István, az egyesület elnöke értékelte, majd Salamon Balázs ügyvezető igazgató vetített képes előadás keretében mutatta be az elmúlt négy év sikertörténeteit: a fiatal gazdák támogatására, a mezőgazdasági egységek korszerűsítésére, a piacra is termelő gazdaságok segítésére, az erdei és mezei infrastruktúra felújítására, mikrovállalkozások létrehozására, valamint turisztikai beruházások támogatására és alapinfrastruktúrába való befektetésekre és a vidéki értékek megőrzésére kiírt pályázatokat.
Az esztelneki önkormányzat által megpályázott egyik projekt értéke 70 850 euró, ebből az összegből átépítették a ferences kolostor, a Szent György-templom és az óvoda által közrezárt teret. A tér kockaköves burkolatot kapott, és a tömbházak előtt lévő parkot is átalakították.
Salamon Balázs azt is elmondta, hogy október 31-étől megszűnik a Leader-program finanszírozása, már nem lehet fedezni az egyesület alkalmazottainak fizetését, illetve az iroda fenntartási költségeit, ezért a Leader fejlesztési stratégiára pályáztak, és 14 ezer eurót kaptak. Az iroda nem szűnik meg, az Angustia Egyesület munkacsoportja dolgozná ki a községek fejlesztési stratégiáit.