Különleges figyelem a különlegeseknek

2015. október 10., szombat, Közélet

Baróton nemcsak működnek az önkormányzati alárendeltségbe vagy a civilek által létrehozott, fogyatékosokat segítő intézmények, de sok tekintetben példamutatónak is számítanak. Tennivaló így is van még bőven, hiszen a sérültek társadalomba való integrálása, számukra munkahelyek létesítése és sorsuk hosszú távú biztosítása terén még gyermekcipőben járunk – hangzott el a fogyatékkal élő gyermekek világnapja alkalmából tartott rendezvényen.

  • Énekeltek és táncoltak a gyerekek
    Énekeltek és táncoltak a gyerekek

Délelőtt a Baróti Szabó Dávid Középiskolában érzékenyítő tevékenységek által szólították meg a X. és XI. osztályosokat, s kiderült, a fiatalok igenis, hajlamosak a náluk kevésbé szerencsésebbeket gondjaikkal együtt elfogadni. Benkő Gyopár azt tapasztalta, a 16–17 éves fiatal felnőtteket érdeklik a társadalmi problémák, és hajlandónak is mutatkoznak, hogy erejükhöz mérten segítsenek a mozgás- és hallássérülteknek. „Igyekeztünk felhívni a tanulók figyelmét, nem kell fogyatékkal születni ahhoz, hogy bekerüljenek ebbe a társadalmi szinten még mindig elég elutasított, érvényesülésüket igazán nehezítő kategóriába: elég a mi vagy embertársaink egy-egy apró figyelmetlensége, s már nem fogunk annak a teljes értékű embernek számítani, akinek addig hittük magunkat” – fejtette ki az iskolapszichológus.
Az üzletkötő központban sepsiszentgyörgyi és baróti szakemberek, illetve családtagjaik révén érintettek Személyiségfejlesztés az iskolában címmel tanácskoztak. A felszólalók egybehangzóan állították: nagyobb türelemmel kell a fogyatékosokhoz fordulni, a törődés megtérül, hiszen azáltal a gyermekekből jobb énképű felnőtt válik. A Napsugár speciális óvodáscsoport óvónője, Ráduly Adél a mindennapi tevékenységeik megszervezéséről szólt, majd azokról a kirándulásokról – állatkertben jártak, szabó és szűcs műhelyét keresték fel, állatokkal barátkoztak – és az otthoni különleges alkalmakról – Mikulást fogadtak, farsangra készültek, tésztát sütöttek – számolt be, amelyek meghatározó élményeik maradtak a legkisebbeknek. A középiskola pszichopedagógusa, Krafft Annamarie a sérültek személyiségfejlesztésének rögös útjáról osztotta meg gondolatait. „Hosszú időbe telik, de el kell érni, hogy környezetükben bizalmi légkör alakuljon ki, s akkor megnyerhetőek lesznek, figyelmük és összpontosító erejük is megnő” – mondotta. A fogyatékos fiatalok és felnőttek foglalkoztatását vállaló Laura Ház kapcsán elhangzott: idéntől két csoportban folyik a munka, s védett műhelyt is létrehoztak számukra. Egy kézdivásárhelyi szülő a Baróton látottakat követendő példának mondotta, s azt kívánta, bárcsak ők is ilyen befogadó és nyitott közösségben nevelhetnék gyermekeiket. A barótiak arra biztatták a könnyeivel küszködő asszonyt, néhány hasonló helyzetben levő szülővel fogjanak össze, s hozzanak létre a Laura Ház mintájára egy intézményt. Mint mondották, kizárt, hogy látván kezdeményezésüket, az önkormányzatok és egyházak ne nyújtanának segítő jobbot, s ne kerülne székház s bár egy elkötelezett szakember fizetésének fedezéséhez szükséges anyagiak.
A délutáni órákban az önsegélyző előtt, a forgalom előtt lezárt téren Demeter Rozália óvónő, Szakács László alpolgármester, a megyei gyermekjogvédelem igazgatója, Vass Mária és a sepsiszentgyörgyi speciális gimnázium igazgatója, Forró Huba által tartott köszöntőbeszédeket követően a szórakozásé lett a főszerep. Énekeltek és táncoltak a fogyatékkal élő gyermekek, ki lehetett próbálni, milyen mozgáskorlátozottan élni, használni lehetett a látássérültek írógépét, a Vitalite lovasklubnak köszönhetően lovakkal lehetett barátkozni, végezetül a Kelekótya együttes koncertezett.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2015-10-10: Máról holnapra - Farkas Réka:

Adjunk munkát a hírszerzőknek

Egyetlen passzust szentel nekünk, erdélyi magyaroknak a Román Hírszerző Szolgálat tavalyi jelentése, a majd negyvenoldalas beszámolóban egy bekezdés szól az „etnikai alapú szélsőségek” veszélyéről. Nem sok, de tartalmi szempontból annál tanulságosabb, kiderül belőle ugyanis, hogy jó utat választottak az autonómiáért, jogainkért küzdő szervezetek, amikor kivitték a nemzetközi porondra gondjainkat, európai intézmények, szervezetek figyelmét irányították az erdélyi, székelyföldi magyarság sérelmeire.
2015-10-10: Közélet - :

Nyugodjék békében, Elnök Úr!

Göncz Árpád jóságos öregúrként, mindenki Árpi bácsijaként jött át a tévé képernyőjén a huszadik század utolsó évtizedében, amíg Magyarország köztársasági elnöki tisztét betöltötte – legalábbis számomra. Személyesen nem találkoztunk, csupán egy könyvben. De erről később.