A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium újraállamosítása és a romániai egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának lassú folyamata is szerepel az amerikai külügyminisztériumnak a vallásszabadság nemzetközi állapotáról készült jelentése Romániáról szóló fejezetében. A szerdán közzétett dokumentumban foglaltakat az RMDSZ saját erőfeszítései eredményének tulajdonítja.
A tavalyi évre vonatkozó jelentés egyebek mellett megállapítja, hogy sok esetben a kisebbségi vallási csoportok nem tudták visszaszerezni az egykor tőlük elkobzott ingatlanok tulajdonjogát, holott erre feljogosítják őket a romániai törvények. A dokumentum megállapítja: az igénylők szerint a helyi hatóságok akadályozzák a restitúciót vagy rendszeresen későn szolgáltatnak információt a visszaigényelt ingatlanokról a restitúciós hatóságoknak, annak ellenére, hogy a törvények bírságokat állapítanak meg az ilyen esetekre.
A restitúciós hatóság 14 814 visszaigénylési kérelemből 5026-ot tárgyalt meg tavaly augusztus végéig. A jelentés jelzi, a román kormány továbbra is megtagadja a római katolikus egyháznak a gyulafehérvári Batthyaneum könyvtár visszaszolgáltatását, annak ellenére, hogy tizenhat évvel ezelőtt született erről egy bukaresti kormányzati sürgősségi rendelet, majd 2012-ben a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága is elmarasztalta Romániát, amiért nem tisztázta az épület tulajdonjogát.
A dokumentum arra is kitér, hogy a ploieşti-i ítélőtábla tavaly novemberben újraállamosította a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumot – amelyet eredetileg 2002-ben szolgáltattak vissza az Erdélyi Református Egyházkerületnek –, és a visszaszolgáltatási bizottság tagjait három év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. Mint írják, az ítélet szerint az iskola nem volt a református egyházé, annak ellenére, hogy a kommunista hatóságoknak az államosításról szóló dokumentumai az egyházat jelölték meg tulajdonosként.
Az RMDSZ úgy értékelte, hogy az amerikai jelentés nemzetközi erőfeszítéseinek egyik eredménye, és azzal áll összefüggésben, hogy júniusban a szövetség küldöttsége – a New York-i székhelyű Magyar Emberi Jogok Alapítvány támogatásával – az amerikai külügyminisztériumban és a kongresszusban is bemutatta a romániai jogsértéseket.