Félnapos várakozás után, tegnap délután engedték be a hatóságok Szlovéniába azt a több száz migránst, akik előzőleg a horvát és a szlovén határátkelő között rekedtek a horvátországi Drávamagyaródnál (Trnovec), a senki földjén.
A migránsok azért kényszerültek a hosszas várakozásra, mert a szlovén hatóságok egyszer csak leállították a menekültek átvételét Horvátországtól, arra hivatkozva, hogy Ausztria korlátozta a menedékkérők befogadását. A határt őrző szlovén rendfenntartók egy kordont is felállítottak az átkelő szlovén oldalának bejáratánál. Ilyen körülmények között a Horvátországból érkező migránsok előtt – akiket vonattal szállítottak a határtelepülésre – egyszer csak lezárult a Szlovéniába vezető út, a visszautat pedig a horvát hatóságok szintén kordonokkal zárták el, és rendőrsorfalat állíttattak a kerítés horvát oldalára. Így a menekültek a két ellenőrző pont között rekedtek. A szakadó esőben végül a határállomást fedő tető alatt zsúfolódtak össze az emberek, néhányan tüzet gyújtottak, hogy felmelegedjenek az egyre hidegebb időben – a helyszínen mindössze nyolc fok volt.
Az átkelést tumultuózus jelenetek kísérték, ugyanis a migránsok a szlovén oldalon megjelenő buszokat megpillantva megrohanták a kordont. A szlovén rendőrök sokáig azért nem tudták megkezdeni az átengedésüket, mert a tömeg nekifeszült a kerítésnek. Eközben többen rosszul lettek, főleg gyermekek. Őket a tömeg az emberek feje felett adta előre, majd a rendőrök a kerítés felett emelték át őket Szlovéniába. Előzőleg már pattanásig feszült a helyzet a határ horvát oldalán. A migránsokat elcsigázta a szakadó eső, illetve a metsző hideg, és tüntetni kezdtek. Azt skandálták angolul, hogy nyissák ki a kapukat.
Boštjan Šefic, a szlovén belügyminisztérium államtitkára tegnapi sajtótájékoztatóján közölte: Horvátország figyelmen kívül hagyja Szlovénia kéréseit, és nem hajlandó ellenőrizni a migránsáradatot. Tegnap ötezer migráns lépte át a horvát–szlovén határt, további 1200-at vártak estére, ami több mint hatezer főt jelent. Németország kevesebb menedékkérőt fogad, Ausztria pedig azt kérte Ljubljanától, hogy korlátozza az áradatot. „Horvátország azonban figyelmen kívül hagyja kéréseinket” – hangsúlyozta. Šefic felvetette annak lehetőségét is, hogy a határok védeleméhez más schengeni országok segítségét is igénybe vennék. Kijelentette: nem fognak kerítést építeni Horvátországgal közös határukon – amely 670 kilométer hosszú, és nem védi természetes akadály –, mert nincs is jelentősége, ha nem áll mögötte rendőri vagy katonai erő. Ugyanakkor néhány ponton megerősítik a határvédelmet.
Közben a horvátok közölték: továbbra is beengedik a migránsokat, és Szlovénia felé irányítják. Zoran Milanović miniszterelnök és Ranko Ostojić belügyminiszter tegnap újságírók előtt ismertette Horvátország álláspontját. „Szlovénia jól szervezett ország, ezért meg fogják érteni, hogy fogadniuk kell az embereket, különben ellenőrizetlenül áramlanak be az országba” – hangsúlyozta a kormányfő. Milanović megismételte korábbi nyilatkozatát, amely szerint Horvátország nem lesz gyűjtőközpont, és kerítést sem fog építeni határán a migránsáradat feltartóztatására. Ranko Ostojić a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy Horvátországnak nincs más választása, minthogy a migránsokat a schengeni övezet határára, horvát–szlovén határra szállítsa. „Első nap azt mondták, nyolcezer embert fogadnak. Egy nap alatt ebből már csak ötezer lett, majd 2,5 ezer, két nap alatt pedig eljutottunk a nulláig” – mondta Ostojić arra reagálva, hogy Szlovénia megvádolta a horvát kormányt, nem tartja be azt az egyezséget, amely szerint Szlovénia határozza meg a migránsok befogadásának ütemét.