Horvátország nem szeretné lezárni határát, de nem lesz más választása, ha azt Szlovénia, Ausztria és Németország is megteszi – mondta Vesna Pusić horvát külügyminiszter tegnap Zágrábban. Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök ugyanakkor azt közölte: Szerbia semmilyen körülmények között nem emel falakat vagy kerítéseket a határain. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Ankarában tárgyalt, és kulcsfontosságúnak nevezte az együttműködést Törökországgal a menekültválság kezelése érdekében.
Horvát stratégiaváltás
A horvát külügyminiszter kijelentette: ha Szlovénia és Ausztria is lezárja a határait, minden lehetséges, még az is, hogy Horvátország is lezárja a horvát–szerb határt, bár ezt nem szeretné megtenni. Vesna Pusić szerint a fizikai akadály felállítása ellentétes hatást vált ki, és értelmetlen megközelítés, amely a magyar határzárral kezdődött, és a folyamatos egymásra mutogatással, valamint a felelősség áthárításával azon országok között, amelyek útba esnek Törökországtól Németországig. Előzőleg a Jutarnji List horvát napilap azt írta, amennyiben Szlovénia és Ausztria drasztikusan csökkenti a migránsok fogadását, Horvátország akár kerítést is hajlandó építeni szerbiai határán. A lap a zágrábi kormányhoz közeli forrásra hivatkozva azt írta, a tervek már kész vannak, és a kerítés akár tizennégy nap alatt elkészülhet. A lap szerint, ha a kerítés megépül, a migránsok Románián át próbálnak majd meg továbbjutni Magyarországon vagy Bosznia-Hercegovinán át Horvátország felé.
Nem sokkal dél előtt a horvát hatóságok megnyitották a Berkasovo–Bapska átkelőt a horvát–szerb határon, így az a két-háromezer ember, aki ott várt az átkelésre hétfő este óta, beléphetett Horvátországba – jelentette a helyszínről az RTS. A szerb televízió riportere még úgy értesült, hogy valószínűleg azért nyitották meg az átkelőt, mert kiürült az opatovaci befogadóközpont, az M1 csatorna helyszínen tartózkodó tudósítója viszont azt mondta: kisebb dulakodás alakult ki, majd a türelmetlen migránsok elkezdték eltolni a határon állított akadályokat, és mivel a horvát rendőrök nem tudták megakadályozni, hogy átjussanak, inkább beengedték az embereket az országba.
Szerbia semmilyen körülmények között nem emel falakat vagy kerítéseket a határain – szögezte le Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök a zágrábi közlésre reagálva.
Szlovénia segítséget kér
Szlovénia mindeközben alig tud megbirkózni a migránsáradattal. Ljubljana hajlandó külföldi rendőrök segítségét is elfogadni schengeni határának védelmére, egy új törvénytervezet szerint pedig a szlovén hadsereget is segítségül hívnák. A jelenlegi törvény szerint a katonaságnak a határsávtól 50–100 métere kell tartózkodnia, a rendőrség munkáját pedig mindössze technikai eszközökkel és logisztikával segítheti, intézkedni nincs joga. Miro Cerar kormányfő európai uniós szolidaritást sürgetett az országba érkező migránsok és menekültek áradatának feltartóztatása. A szlovén miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte Horvátország viselkedését, hogy ellenőrizetlenül küldi a migránsokat a szlovén határra. Annak ellenére, hogy a ljubljanai kormány kijelentette, naponta mindössze 2500 migránst tud fogadni, hétfőn valamivel több, mint nyolcezer, kedd délig pedig további hatezer migráns érkezett – a legtöbben illegálisan, a zöldhatáron keresztül – szlovén területre.
Félmillió migráns
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának tegnapi közlése szerint átlépte a félmilliót azoknak a menekülteknek és migránsoknak a száma, akik az Égei-tengeren keresztül érkeztek idén Görögországba. Az újonnan érkezők száma a tél közeledtével folyamatosan nő, hétfőn több mint nyolcezren keltek át. Jelenleg hozzávetőleg 27 500 migráns és menekült várakozik a görög szigeteken.
Lett kerítés, holland levél
A holland kormány angol nyelvű nyílt levélben fordult a potenciális bevándorlókhoz, mostoha körülményekre figyelmeztetve a Hollandiában letelepedni szándékozókat. Felhívják a figyelmet, hogy nincs elegendő férőhely a befogadóközpontokban, a menedékkérelmek elbírálása fél évig is eltarthat, illetve akinek elutasították a kérelmét, köteles azonnal elhagyni az országot. A levél, amelyet a belbiztonsági és igazságügyi minisztérium államtitkára írt alá, külön kiemeli, hogy családegyesítés csakis az összes megfelelő engedély megszerzése esetén lehetséges, ami ugyancsak hosszú időt vehet igénybe. A lettek sem tétlenkednek: kerítést emelnek a Fehéroroszországgal közös határon, hogy útját állják az illegális bevándorlóknak – jelentette be Laimdota Straujuma lett kormányfő. A politikus indoklásul azt mondta, hogy az utóbbi időben jelentősen megnőtt a fehérorosz határon át érkezett migránsok száma. „Ez aggodalmat ébreszt nemcsak a határ védelme miatt, de abból a szempontból is, hogy új útvonal keletkezhet, amelyen migránsok érkeznek az Európai Unióba” – fűzte hozzá.