Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Kovászna, Bodzaforduló és a hozzájuk tartozó falvak ivóvíz- és szennycsatornarendszerének bővítésére nyert pályázatot a megye nagy részét ellátó Közüzemek Rt. A vízszolgáltató 35,6 millió lejt ruház be a következő hónapokban, amiből 31,8 millió európai és állami támogatás, 3,4 millió a cég önrésze és összesen 0,3 millió lej (1 százalék) az érintett önkormányzatok hozzájárulása – közölték tegnap a vállalat vezetői.
Fejér Sándor igazgató és helyettese, Kozsokár Attila elmondta: az a nagy – 84 millió eurós – pályázat, amelyből a megyeszékhely vízhálózatát korszerűsítik, a vége felé közeledik, de sikerült megnyerni egy kisebb másikat is, amelyből Kilyén, Szotyor, Csomakőrös, Sárfalva, Szászfalu és Nyujtód lakosságát kötik rá az ivóvizes és szennycsatorna-vezetékekre; ezenkívül több gépet és műszaki berendezést is vásárolnak, amivel jelentősen javul majd a szolgáltatás minősége. Mindebben talán a legjobb hír a szoros határidő: a pénz legnagyobb részét már idén el kell költeni (csak az önrészre van hat hónap haladék), ezért feszített tempóban dolgoznak majd a versenytárgyalásokat megnyerő cégek. Ezeket korábban meghirdették, és már a szerződéseket is aláírták, hogy formaságok ne hátráltassák a kivitelezést. A rossz időtől nem tartanak: Fejér szerint „sátor alatt is lehet ásni”. Összesen tíz cég kezd neki a munkának, zömük háromszéki vagy székelyföldi, csak egy jön más vidékről.
Konkrétan a projekt a következőket tartalmazza: Kilyén és Szotyor csatornahálózatát nagyjából 8,5 kilométer „gerincvezetékkel” és 4,9 km nyomóvezetékkel, 10 átemelőállomással, 450 csatlakozással bővítik. Sepsiszentgyörgynek hat különböző gépjárművet vásárolnak (targoncát, markológépet, egy közepes és egy nagy, többet tudó szippantókocsit, valamint két különleges, ellenőrző és veszteségfelfedező autót), továbbá laboratóriumi, vízházi és hegesztőberendezéseket. Három gépet (targoncát, markolót, szippantót) és vízházi berendezést Kézdivásárhely is kap, a hozzá tartozó falvakban pedig összesen 19,9 km vízvezetéket, 22,4 km szennycsatornát fektetnek le, és mindkettőn 699 csatlakozás lesz (összesen 1398). Kovásznán a Horea, Cloşca és Crişan utcában 398 méter szennycsatorna, 35 csatlakozás, 120 méter nyomóvezeték és egy szivattyúállomás épül, ez a város is kap szippantókocsit, markológépet, vízházi berendezést, illetve a Nagy-Bászka befogórendszeréhez szükséges gépeket és felszereléseket; Csomakőrösön összesen 5,8 km vízvezetéket, 155 csatlakozást és egy nyomásnövelő állomást építenek ki. Bodzaforduló kisebb szippantókocsit, markológépet és vízházi berendezést kap.
A két igazgató úgy véli, hogy mindez jó eséllyel teljesíthető az év végéig hátralevő két és fél hónap alatt, hiszen néhol már neki is fogtak, például Nyujtódon már öt hete dolgoznak; hajtanak, mert a késésekért a vállalkozók fizetnek.
Ami az általános állapotokat illeti, a nagy uniós pályázattal sokévi lemaradást sikerült behozni – helyi pénzből évtizedekig tartott volna, amit az utóbbi két évben külső támogatással rendbe tettek, a szolgáltató havi bevétele 21 millió lej, a lakosság által ki nem fizetett vízszámlák értéke pillanatnyilag 6,5 millió lej –, de azért bőven maradt még megoldani való feladat. A városok sem egyforma szintről indultak: Sepsiszentgyörgyön a víz- és szennycsatorna-hálózat mintegy 30 százalékát már korszerűsítették, ehhez az uniós pályázattal még 40 százalékot hozzátettek, 30 még ezután következik; Kézdivásárhelyen és Kovásznán minden elavult, amikor a Közüzemek átvették a vízszolgáltatást, Bodzafordulón pedig riasztó, 60 százalékos volt a vízveszteség. A két pályázatból Sepsiszentgyörgyön mintegy 60, Kézdivásárhelyen 40, Kovásznán 30, Bodzafordulón pedig 50 utca vízhálózatát építették ki vagy újították fel. A négy város új derítőállomásait a következő hetekben adják át rendeltetésüknek, a munkálatokra 12 hónapos szavatosságot vállaltak a kivitelezők.
Az ivóvíz ára jelenleg 3,58 lej köbméterenként (ezer liter), a csatornadíj 2,70 lej a Közüzemek ügyfelei számára. Idén még egyszer emelik az árakat: 3,79, illetve 3,12 lejre. Amint arról lapunkban korábban beszámoltunk, az intézkedést július végén jelentették be, és szeptemberre tervezték, de várhatóan csak novembertől lép életbe. A Közüzemek vezetőinek tájékoztatása szerint a 6,91 lejes összár országszinten még mindig a legalacsonyabbak közé tartozik. Ebből 0,71, illetve 0,6 lej az áfa, de jövő évtől ez is csökken, és mivel a következő években csak az inflációhoz kell igazítani a tarifákat, negatív infláció esetén olcsóbb is lehet a víz. A szolgáltatói szinten egységes árakat az uniós pályázat írja elő, enélkül a városokban olcsóbb, a kis falvakban sokkal drágább lenne a vezetékes víz; az eddigi áremelésekből az önrészhez felvett hitelét törlesztette a Közüzemek.