A Kovászna Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség vezetőinek tapasztalatai szerint nem kapkodnak a háromszékiek a Holzindustrie Schweighofer vállalat rétyi üzemében felajánlott munkahelyekért. A hivatal szerint sokan a munkaprogramot, illetve a béreket kifogásolják.
Kelemen Tibor, az ügynökség vezetője a fiatalok munkavállalási kedve kapcsán beszélt az osztrák vállalattal kapcsolatos tapasztalataikról. Ezek szerint legutóbb, a kézdivásárhelyi állásbörzén jelentkezett a Holzindustrie Schweighofer mint munkáltató, és összesen negyven munkahelyet kínáltak. Ezek fele szakképzettséget feltételezett – pár mérnöki állást, nehézgépkezelői posztot, gyártósorkezelői munkahelyet ajánlottak –, további húsz állás szakképzetlen munkásoknak szólt. Kelemen szerint a meglepő az volt, hogy különösebb érdeklődést nem könyvelhettek el sem ez alkalommal, sem a korábbi, szeptember végén fiataloknak szervezett sepsiszentgyörgyi börzén, ahová 19 álláslehetőséggel érkezett a vállalat. Legutóbb például egyetlen személyt sem sikerült alkalmazni.
Az igazgató elmondása szerint sokakat elriaszt egyrészt az, hogy a telepre elsősorban a vállalat által biztosított szállítás révén juthatnak el, a jövetel és a távozás ettől függ. Ez sokaknak nem felel meg, szabadabban szeretnének mozogni, csakhogy az anyagi helyzetük nem engedi meg, hogy saját járművükkel járjanak munkába. Emellett egyesek a bért is keveslik, amely – legalábbis az ügynökség információi szerint – 1200–1400 lej körüli (a felsőoktatásban végzett alkalmazottak esetében ez persze magasabb). Mások ugyanakkor arra panaszkodtak, hogy a munkaprogram nem felel meg nekik.
Noha a vállalat részéről még hivatalos tájékoztatást senki nem kapott arra nézve, hogy hány személyt alkalmaztak a beindítástól kezdődően, kevéssé valószínű, hogy emberhiánnyal küzdenének, mivel a telepen gőzerővel folyik a termelés, legalábbis az udvaron felhalmozott készáruból erre lehet következtetni. Kelemen Tibor szerint nem is így tevődik fel a kérdés, inkább arról lehet szó, hogy a vállalat inkább a potenciális munkaerőről gyűjt adatokat, amiből később gazdálkodni tudnak. Éppen ezért a börzékre „hozott” állások száma sem mérvadó, nem biztos ugyanis, hogy pontosan ennyi emberre van szükségük, inkább csak fejvadászmódszert alkalmaznak, életrajzokat gyűjtenek be, amelyeket alkalomadtán felhasználhatnak.