KármentőErdőtolvajok szép hazája

2015. október 22., csütörtök, Vélemény
Mózes László

Továbbra is óránként háromhektárnyi erdőt irtanak ki Romániában, 2013-ban és 2014-ben naponta hatvankettőre tehető a törvénytelen favágás, fakitermelés száma – hívja fel a figyelmet legújabb jelentésében a Greenpeace romániai szervezete. Rámutatnak: az említett időszakban 45 509 törvénysértést összesítettek, a féktelen erdőirtás miatti veszteség pedig közel 231 millió lej, vagyis mintegy 52,1 millió euró.

A legtöbb törvénytelen favágást Argeş, Bákó és Maros megyében észlelték, ám az okozott kár nagyságrendjét tekintve a legnagyobb pusztítást a Kolozs, Fehér és Máramaros megyei erdőirtások után összesítették, e három térség adja az országos veszteség csaknem 80 százalékát. Azt is jelzik, tavaly és tavalyelőtt a törvénytelenül kivágott, lefoglalt famennyiség meghaladta az egymillió köbmétert, ezért a Greenpeace javasolja, hogy az erdőirtás megakadályozása érdekében a hatóságok szigorítsák a büntetéseket, a rendőrség, a környezetvédelmi őrség és a csendőrség közreműködése pedig legyen hatékonyabb.
Lecsupaszítva a rémisztő adatokat, úgy is fogalmazhatunk, két év alatt több mint 52 millió euró értékű lábon álló fát loptak el a hon kisebb s nagyobb lendületű faüzérei, ám valójában a veszteség jóval nagyobb, hiszen a letarolt területeken legjobb esetben is csak évtizedek múltán lehet újra erdő. Túllépve a nagy számok okozta megrázkódtatáson, ismételten az lehet a hírolvasó érzése: valami erőteljesen bűzlik Dániában, azaz a mioritikus, egykor sűrű erdők takarta Romániában. Mi több, egy tényező ráadásul erőteljesen növelheti a falopás mértékét, hiszen míg 2009–2011 között naponta „csupán” huszonnyolc erdei törvénytelenséget jegyeztek, számuk 2012-ben már elérte a félszázat, újabban pedig a már említett hatvankettőt. Egyre nagyobb az étvágy, az erdőket  felfaló titokzatos bendő egyre tágasabb. Vajon miért?
Amíg nincs egyértelmű és állami szinten, bizonyítékokkal, bírósági ítéletekkel is alátámasztott magyarázat, csupán találgatni lehet. Ám a gyanú, hogy egy jelentős piaci szereplő féktelenül vásárolja a – törvényesen s törvénytelenül egyaránt kitermelt – fát, megalapozottnak tűnik. Persze, a fairtás a rendszerváltás óta eltelt negyedszázadban sokaknak jelentett s jelent még mindig meggazdagodási lehetőséget, ám vélhetően nem varrható minden bűntény a kis druzsbások nyakába, ugyanis csak a növekvő kereslet magyarázza a falopás terebélyesedését. Ezzel szemben pedig tehetetlenek a hatóságok: az állam nem tudja vagy nem akarja úgy rendezni sorait, hogy megfékezze a mértéktelen erdőpusztítást. Vagyis a határtalan tolvajlást.
Persze, erdeinket veszni hagyni felelőtlenség, megbocsáthatatlan bűn. Miközben az állam fölöslegesen szórja a pénzt önnön bürokratikus rendszerének fenntartására, szinte cinkosként veszni hagyja még mindig jelentős erdős övezeteinket. Eközben egy-egy nagyobb faipari beruházó – mint például a Bécsben ismételten a környezetvédők látókörébe került feldolgozó, a Holzindustrie Schweighofer – csak várja a kapuján a begördülő újabb szállítmányt, s számolja a rönkfát, év végén pedig a nyereségét. Akinek pedig semmilyen érdeke nem fűződik az esztelen erdőirtáshoz, legfennebb azt számolja, a jelenlegi ritmusban mennyi idő múlva vágják majd ki az utolsó fát is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2015-10-22: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Kegyelmi idő

Úgy tűnik, ismét afféle kegyelmi idő köszöntött be a belviszálytól, buktatóktól, visszalépésektől, meghátrálásoktól terhes erdélyi magyar érdekérvényesítési harcban. Október 24-én, szombaton este őrtüzek gyújtásával jelöljük meg Székelyföld határait, ország-világ előtt felmutatva: ez az a régió, amelyet otthonunknak tekintünk, nem kell bukaresti irodákban hátsó szándékoktól fűtve, asszimilációs törekvésektől vezérelve mesterséges régióhatárokat megrajzolni, ezek azok a történelmi határok, amelyek mentén bármely közigazgatási átszervezést végre kell hajtani, itt akarjuk otthon érezni magunkat, itt akarjuk magunk irányítani sorsunkat.
2015-10-22: Közélet - Bokor Gábor:

Sikeresen pályázik Uzon (Kihelyezett Megyei Tanácsülés)

Uzonban tartott rendkívüli ülést Kovászna Megye Tanácsa. A testület elfogadta az uzoni önkormányzattal és a környezetvédelmi minisztériummal kötött közös megállapodást, melynek értelmében világbanki finanszírozással csatolják a szennyvízhálózatra Lisznyó és Bikfalva háztartásait. A befektetés összértéke 1,5 millió lej, Uzon önrésze 70 ezer lej. A határozattervezetet egyhangúlag szavazták meg a tanácstagok.