Kézdialbisban ’56-os kopjafát avattak

2015. október 26., hétfő, Közélet

Mintegy száz résztvevő jelenlétében avatták fel szombaton Kézdialbis református műemlék temploma előtti téren az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc albisi áldozatainak emlékére a kézdivásárhelyi Szigyártó-Szőcs Emese kezdeményezésére és anyagi támogatásával állított kopjafát, a csernátoni Haszmann Lajos alkotását. Az emlékjel körüli mutatós kerítés Gajdó Albert és családja munkáját dicséri.

  • TÓTH LÁSZLÓ FELVÉTELE
    TÓTH LÁSZLÓ FELVÉTELE

A rövid megemlékezés a helybeli kisiskolások – Gere Judit tanítónő tanítványainak – verses-zenés műsorával kezdődött, akik az általuk készített koszorúkat és a magukkal hozott virágokat helyezték el az emlékjel talapzatához, majd Fábián Sándor, Csernáton község alpolgármestere az 1956-os forradalom és szabadságharc jelentőségét méltatta. Vén Krisztina óvodapedagógus azt javasolta, „legyen ez a nap az ünnep, az emlékezés órája, amikor magunkra vehetjük a múlt nehéz köpenyét, hogy visszatekintsünk a nehézségek, a megaláztatások, a megtorlások sötét napjaira, éveire, és néma tisztelgéssel hálát adjunk elődeinknek, amiért nem adták fel a küzdelmet semmilyen körülmények között”.
Az emlékjel tábláján olvasható két mártír neve, róluk szólva elmondta: Elekes Balázs a falu gondnoka volt, aki valósággal belesodródott az események forgatagába az erdőszentgyörgyi Veress Sándor vezette Titkos Forradalmi Szervezet tagjaként. Röpcédulák terjesztése vádjával négy- évnyi szabadságvesztésre ítélték, teljes vagyonelkobzással sújtották. Bartha Mózes akkori lelkipásztor mint bizalmas került kapcsolatba a szervezettel, az ő meghurcoltatására csupán azért nem került sor, mert inkább önként vetett véget életének, semhogy az ellenség karmaiba kerüljön. Az óvónő a kis faluközösség nevében mondott köszönetet Elekes Balázs unokájának, Szigyártó-Szőcs Emesének, aki fáradtságot nem kímélve lerakta számukra az emlékezés alapkövét. Szigyártó-Szőcs Emese köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak álma megvalósításához, majd reményét fejezte ki, hogy egy év múlva, a magyar forradalom hatvanadik évfordulóján is találkoznak az emlékjelnél egy főhajtásra. Az ünnepséget Józsa Irén magyartanár és Bod Lívia tanuló szavalata tette még emlékezetesebbé. Az új emlékjelet Tódor Béla helybeli református lelkipásztor áldotta meg, majd himnuszaink eléneklése után a családtagok és a község elöljárói elhelyezték a kopjafa talapzatához a kegyelet koszorúit.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 478
szavazógép
2015-10-26: Máról holnapra - Farkas Réka:

Hamu alatt izzó parázs

Őrtüzek világították körbe Székelyföldet szombat este. Százhetven ponton jelezték a fények egy történelmi régió történelmi határait. Pár százan, helyenként ezren gyűltek össze kinyilvánítani: ez a térség egy és oszthatatlan, ez a szülőföldünk, a hazánk, ahol magyarként, székelyként akarunk megmaradni, élni, továbbadni gyermekeinknek a termőföldet, az erdőt, anyanyelvünket, kultúránkat, a hitet, hogy van jövőnk e tájon.
2015-10-26: Közélet - :

Világítson Székelyföld határa (Az őrtűzgyújtáskor felolvasott kiáltvány)

Mottó: „Adjon az Isten fényeket,
temetők helyett életet.”
Tekintettel arra, hogy Románia kormánya nem mondott le arról, hogy Székelyföldet egy román többségű óriásrégióba beolvassza, figyelembe véve, hogy Székelyföld autonómiájára vonatkozó, több alkalommal és formában kinyilvánított igényünket több mint egy évtizede figyelmen kívül hagyják, párbeszédre vonatkozó kezdeményezéseink válasz nélkül maradnak, elítélve azt, hogy a román kormány minden erre vonatkozó nemzetközi kötelezettségvállalását megszegve tervezi az ország közigazgatási átalakítását, kitartva a Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés állásfoglalása mellett, amely szerint