A nyugat-balkáni migrációs útvonal már nem érinti Magyarországot, ezért csak megfigyelőként vesz részt az erről szervezett csúcstalálkozón – mondta tegnap a megbeszélésre érkezve Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
A kormányfő közölte: a válság első számú oka az, hogy az Európai Unió és a schengeni övezet egyes országai nem képesek vagy nem készek állni a szavukat. Orbán Viktor tudatta azt is, többször javasolta, ha Görögország nem képes megvédeni határait, az Európai Unió ezt közösen tegye meg, „de senki nem hallgatott ránk”. „Abban bízom, hogy sikerül pontot tenni a nyitott határok politikájának végére, amely homlokegyenest ellentétes Schengennel, és a meghívás-politikának, amely szintén ellentétes Schengennel. Remélem, a schengeni övezet minden tagja azt fogja mondani, hogy a jövőben állja a szavát” – hangsúlyozta a miniszterelnök. Orbán Viktor azt is közölte, hogy Magyarország kész megosztani pozitív tapasztalatait a vasárnap délutáni munkamegbeszélésen.
Az összejövetelt megelőzően Bulgária, Románia és Szerbia közös álláspontot fogalmazott meg, mely szerint nem akarnak átjáróországgá válni, ezért lezárják határaikat, ha Németország és Ausztria is ezt teszi. A Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kezdeményezte, a nyugat-balkáni migráció által érintett országok vezetőinek részvételével zajlott tanácskozás tegnap este lapzártakor még tartott. Érkezéskor viszont több kormányfő a görög határ hatékonyabb ellenőrzésének szükségességét hangsúlyozta. Legdrámaibban a jelenleg legnagyobb nyomás alá került Szlovénia miniszterelnöke fogalmazott, aki közölte, hogy ha az érintett országok nem tesznek meg mindent, hogy átfogó megoldást találjanak, akkor ez a vég kezdete Európa és az Európai Unió számára. Miro Cerar kifejtette: országa a legkisebb uniós tagállam az útvonalon, és az egy nap alatt érkező 13 ezer migráns arányaiban olyan, mintha Németországba egyetlen nap leforgása alatt félmillióan érkeznének. Kitért arra, hogy meg kell erősíteni a török–görög határ védelmét, s Athénnak minden uniós segítséget meg kell adni ehhez. Macedóniát Gjorge Ivanov államfő képviseli a megbeszélésen, aki nagyobb együttműködést vár Athéntól.
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök viszont Törökországot hiányolta a tanácskozásról. Angela Merkel német kancellár szintén arra az álláspontra helyezkedett, hogy Kelet- és Közép-Európa vezetői nem fogják tudni megoldani a migrációs válságot, ahhoz Törökországgal is további tárgyalásokra van szükség.