Késik a kárpótlás fizetése
Év végéig megkapják a gazdák a szárazságkárok enyhítésére folyósított kárpótlást – közölte nemrég Daniel Constantin agrárminiszter. A támogatásra 170 ezer termelő jogosult, közülük 160 ezren fizikai személyek. A miniszter most sem jelentett be pontos kifizetési időpontot. Korábban október, majd november végét is emlegette. Egyelőre csak ígéretek vannak, semmi konkrétum – jegyezte meg epésen az Agro Romania.
Csőd az „állami perfúzió” nélkül?
Ha valamilyen ok miatt megszűnik az „állami perfúzió”, és többé nem kapnak támogatást a kisgazdák, bezárhatják a kisgazdaságok legtöbbjét – nyilatkozta az agrártárca államtitkára, George Turtoi. A román agrárium nagyon polarizált, az ország termőterületének fele a gazdatársadalom 86 százalékát kitevő kistermelők tulajdonában van. Ha szubvenciók nélküli életre kényszerülnének, akkor szövetkezetekbe kellene tömörülniük a kisgazdáknak.
Nemzetközi téma a burgonyatermelés
31. alkalommal szervezték meg a nemzetközi Agrofilm fesztivált Szlovákiában, a díjazottakat az elmúlt héten jelentették be. Az Osiris FAO díjat egy német alkotás, A burgonya őrei című film kapta. A bírák szerint nemzetközi fontosságú témát – a burgonyatermesztést – tárgyalja az Anja-Brenda Kindler által rendezett film, mely egy olyan perui család életébe nyújt betekintést, amely 8000 éves mezőgazdasági hagyományok és életmód megőrzésére törekszik.
Nő a tejtermelés
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága adatai szerint idén nőtt az unió tejtermelése, a növekvő tendencia 2016-ban is tartani fog – az alacsony értékesítési árak ellenére. Csökken viszont a termelés a két tej-nagyhatalomban, Francia- és Németországban. Ott egyre inkább a tejpor előállítására összpontosítanak, ez iránt fokozódik a kereslet.
Élbolyban
Az agrártárca szerint Romániában 480 elismert hagyományos terméket tartanak nyilván. Élen áll Brassó megye 143 termékkel, őt követi Máramaros 56 termékkel. Kovászna megye 20 termékkel az előkelő hetedik helyet foglalja el. 15 megyében viszont egyetlen hagyományos terméket sem minősítettek. A tárca értékelése szerint a hagyományos termékként való minősítés után 20–25 százalékkal nőhet az eladás.