Iliescu és Roman hívta a bányászokat

2015. október 27., kedd, Belföld

A katonai ügyészek szerint Ion Iliescu volt elnök és Petre Roman egykori kormányfő döntött több más személlyel együtt a Zsil-völgyi bányászok Bukarestbe hívásáról 1990-ben – adta hírül a Digi24 hírtelevízió ügyészségi forrásokra hivatkozva. Az 1990. június 13. és 15. között lezajlott bányászjárás miatt a katonai ügyészek Iliescut emberiesség elleni bűncselekménnyel gyanúsítják, és ezt a vádhatóság a volt elnök tudomására hozta.
 

Az ügyészség hivatalosan nem közölt még semmit arról, hogy a kihallgatott személyeket külön-külön mivel gyanúsítják. A gyanúsítottak között van Iliescu és Roman mellett Virgil Măgureanu, az 1990-ben alakult Román Hírszerző Szolgálat első igazgatója, Gheorghe Dobre volt közlekedési miniszter, Victor Atanasie Stănculescu volt védelmi miniszter és Gelu Voican Voiculescu egykori miniszterelnök-helyettes.
A hírtelevízió az ügyészek dokumentumaira hivatkozva tudatta, a vádhatóságnak bizonyítékai vannak arról, hogy 1990 júniusában Iliescu és Roman két titkos ülésen döntöttek többedmagukkal a bukaresti Egyetem téri ellenzéki tüntetés karhatalmi erők általi feloszlatásáról, majd a bányászok Bukarestbe hívásáról. Az ügyészség szerint az első titkos ülés június 12-én volt, amelyen döntés született a tüntetés feloszlatásáról, így a karhatalmi erők június 13-án hajnalban közbeléptek. Az oszlatás nyomán négyen meghaltak, további három embert meglőttek, 270 személyt bántalmaztak és őrizetbe vettek. Június 13-án egy másik ülésen Iliescu Romannal, más kormánytagokkal és bányász szakszervezeti vezetőkkel együtt eldöntötte, hogy Bukarestbe szállítanak 10 ezer vájárt, akik folytatták a tüntetők és a lakosság elleni támadásokat június 14-én és 15-én is, így összesen ezer embert bántalmaztak. A legfőbb ügyészség azt követően indította újra a nyomozást, hogy a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága tavaly szep­temberben az 1990-es atrocitások kivizsgálására és kártérítésre kötelezte az államot.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 63
szavazógép
2015-10-27: Belföld - :

Oprea beszélt, de nem mondott semmit

Elhárította az őt ért „felelőtlen” vádakat, és nem mondott le hivataláról Gabriel Oprea belügyminiszter és miniszterelnök-helyettes, akit több civil szervezet és az ellenzék is visszaéléssel vádol, felelőssé téve őt egy, a konvoját felvezető motoros rendőr haláláért. Oprea annak ellenére is ragaszkodiki tisztségeihez, hogy Klaus Johannis államfő tegnap délután a Cotroceni-palotába hívatta őt és Victor Pontát az ügy tisztázása végett, a találkozón azt javasolva a miniszterelnök-helyettesnek, hogy mondjon le. Késő este kiadott közleményében Oprea azt állította, nem hibás a történtekért.
2015-10-27: Belföld - :

Teszári továbbra is a csúcson

A nagyváradi Teszári Zoltán Románia leggazdagabb médiavállalkozója a Capital Top 300-as listája szerint. Az RCS&RDS távközlési szolgáltató tulajdonosának vagyonát 560 millió euróra becsülik, cége piacvezető a kábeltelevízió- és internet-szolgálatásban.