Lobbizni akarnak
Winkler Gyula EP-képviselőt az Európai Néppárt madridi kongresszusán az SME Europe (az Európai Néppárt kis- és középvállalkozásokat (kkv) támogató lobbiszervezete) első alelnökének választották. A közgyűlés megválasztotta a szervezet új elnökét Bendt Bendtsen EP-képviselő személyében, aki korábban gazdasági miniszter és a dán kormány miniszterelnök-helyettese volt.
Ugyanakkor megválasztották az SME Europe új vezetőségi tagjait, elemzés készült az elmúlt időszak tevékenységéről és jövőbeni terveiről, valamint döntés született új tagok felvételéről. Winkler szerint meg kell erősíteni a szervezet kétirányú cselekvését: egyrészt gyakoribbá kell tenni a kis- és középvállalkozások társulásainak brüsszeli jelenlétét annak érdekében, hogy hatékonyabban ki tudják használni az uniós lehetőségeket, másrészt egyre nagyobb szükség van az SME Europe jelenlétére a tagállamokban, különböző konferenciák, szemináriumok és a kkv-k képviselőivel szervezett közvetlen találkozók révén. Az SME Europe céljának tekinti az európai jogalkotási folyamat követését és befolyásolását az egyszerűsítés és a bürokrácia csökkenése érdekében. Ugyanakkor kiemelt célja olyan üzleti környezet megteremtése, amely kedvez az európai kis- és középvállalkozások fejlődésének.
Uniós pénz a láthatáron
Székelyudvarhelyen tartotta kis- és középvállalkozásoknak szóló képzését a Bethlen Gábor Alapítvány. A félszáz résztvevőnek szervezett idei képzés témája a 2014–2020 EU-s alapok lehívásának kihívásai és buktatói volt – áll az alapítvány sajtóközleményében. László János alapítványi elnök szerint a szervezet kiemelt feladatának tekinti a gazdaság motorját képező és a foglalkoztatás oroszlánrészét adó kis- és középvállalkozások gazdasági helyzetének javítását, valamint az erdélyi fiatalok vállalkozói kedvének fokozását, ösztönzését. Az előadók szerint a pályázati ötletnek megfelelő finanszírozási formát kell megtalálni, és nagyon fontos a pontos tervezés, valamint a fegyelmezett megvalósítás. Szó esett a vállalkozások jövő évi adózásáról, a Nemzeti Vidékfejlesztési Program, 2014–2020 beruházásairól, az új ciklus főbb változásairól.
Versenyt sért a hatóság (?)
Az energiaszabályozó hatóság nem járult hozzá, hogy az RCS & RDS által létrehozott két energetikai cég villamosenergia-elosztást végezzen. A régió legnagyobb telekommunikációs cége Nagyvárad és Temesvár környékén kíván kísérleti jelleggel ilyen tevékenységet folytatni, ám a hatóság a piacon lévő, az állami hálózatokat bérlő áramszolgáltatók beleegyezésétől tette függővé a szükséges licencek kiadását. Az RCS & RDS egyértelműen a piaci verseny feltételeinek megsértését látja az intézkedésben, sőt, alkotmányellenesnek minősítette az engedély ilyen feltételhez kötését. A Románia leggazdagabb médiavállalkozójának tartott Teszári Zoltán cégcsoportja mintegy tízezer alkalmazottat foglalkoztat, az országon kívül Magyarországon, Spanyolországban és Olaszországban érdekelt.