Első ránézésre aprócska, ám tartalmában mégis jelentős az a Sepsiszentgyörgy új főterén látható szabadtéri kiállítás, amelynek megnyitójával tegnap délután elkezdődött az első Dizájn Hét rendezvénysorozat. A napokban további tárlatok nyílnak, több fórumon foglalkoznak a szakma lehetőségeivel, kihívásaival.
A kézdivásárhelyi KreaKids Stúdió és a CsomóPont Egyesület ismerteti vázlatszerűen tagjainak munkáit, s miként Damokos Csaba dizájner, a rendezvény ötletgazdája fogalmazott a rövid megnyitón: ez az első kiállítás az új főtéren, mely stílszerűen a fiatalok, a legkisebbek alkotásait mutatja be.
Az, hogy a legkisebbek alkotásait mutatják be, afféle kedvcsináló is, hogy a kézdivásárhelyiek mellett a sepsiszentgyörgyiek is bekapcsolódjanak az efféle alkotómunkába. Ugyanis a KreaKids a legkisebbeket, illetve az iskolásokat foglalkoztatja, azokat, akik úgy gondolják, ha megnőnek, dizájnerek lesznek.
A tárlatmegnyitó előtti sajtótájékoztatón Damokos Csaba egyébként úgy fogalmazott, a dizájn szerteágazó médium, önmagában nem is létezik, csak akkor, ha valamelyik iparághoz – textil, fa, IT, autó stb. – kapcsolódik. Mint fogalmazott, a rendezvénnyel a helyi kreatív ipart kívánják segíteni, a háromszéki hagyományos ágazatokat, illetve a budapesti Design Terminál munkatársai fiatal tervezőket próbálnak menedzselni, elindítani a pályán. A programok igazi „sokkterápiát” jelentenek, egy hét alatt vélhetően sokan találkoznak majd Sepsiszentgyörgyön a dizájnnal.
A KreaKids által bemutatott változatos terveket, illusztrációkat kivétel nélkül fiatalok – 4–18 év közöttiek – készítették. Erőss Sándor formatervező, belsőépítész érdeklődésünkre elmondta, stúdiójukban Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön 60–70 gyermeket, diákot tanítanak, „tehetséggondozó műhelyként” tevékenykednek. Igazán újdonságot jelentenek a CsomóPont Egyesület munkái, miként Gál Zoltán építész magyarázta lapunknak, céljuk, hogy Háromszék értékeit új arculattal mutassák be. Csapatuk abból a felismerésből indult ki, hogy a céhes városban szervezett termékvásárokon az árusok jobbnál jobb portékákkal jelentkeznek, ám a piacosítás még gyermekcipőben jár, ezért felajánlották nekik, ingyen egyéni arculatot terveznek termékeiknek. Ezzel a lehetőséggel viszont nagyon kevesen éltek. Ugyanakkor foglalkoztatja őket az is, hogy a turistáknak megmutassák a háromszéki falvak látványosságait, ezért azokat vizuálisan is megjelenítették, ötletes, látványos, többnyire miniatűr alkotások láthatók a pannókon, mi több, még székelyföldi hírességeket bemutató bélyegsorozatot is terveztek. A szabadtéri kiállítás egyedüli nagyobb tárgya egy hintakosár-installáció, azt a gyermekek tegnap birtokba is vették.
A Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben tegnap este két izgalmas, figyelemre méltó tárlat nyílt: a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) alkalmazott grafikai kiállítását Kányádi Iréne méltatta, míg az ABC 80 című egyedi projektet Márton Evelin ismertette. Kányádi Iréne kifejtette, a PKE képzőművészeti tanszéke az egyedüli az országban, ahol magyar nyelven tanítanak, ott főleg alkalmazott művészeti képzés folyik. A tárlaton több évfolyam munkái láthatók – közéleti és társadalmi témákat felkaroló plakátok, installációk, könyvtervek, animációk, arculattervek. Márton Evelin Cătălina Nistor ábécésköny-projektjéről beszélt, az „képregényesebben”, számos tárgyi emléket bemutatva idézi a nyolcvanas éveket, nem nosztalgiából, hanem azért, mert az akkor cseperedő gyermekek a sok rossz emlék mellett rengeteg jó élményt is őriznek.