Pál Feri előadása SepsiszentgyörgyönA tartós, elégedett együttélés titka

2015. november 3., kedd, Közélet

Miként lehet tartósan, elégedetten összetartozni egymással a párkapcsolatban – ehhez a mindenkit foglalkoztató kérdéshez adott támpontokat Pál Ferenc atya pénteken este Sepsiszentgyörgyön. A közismert katolikus pap és lélektani szakember a zsúfolásig telt unitárius templomban tartott előadást A magánytól az összetartozásig címmel a Nyitott Akadémia sorozat részeként.
 

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Előadása kezdetén felidézte: fiatal gyakorló papként azzal szembesült: a hozzá forduló hívők kérdéseinek túlnyomó többsége nem hitéleti, hanem életvezetési jellegű, ezen belül is főként párkapcsolattal kapcsolatos – ezért kezdett el mélyebben foglalkozni a kérdéssel.
Rávilágított azokra a kulturális különbözőségekre is, amelyek a szerelemmel, házassággal kapcsolatosak: példaként említett egy indiai fiút, aki a repülőn utazva boldogan újságolta a mellette ülőnek, hogy a nyáron megnősül, majd, amikor megkérdezték tőle, milyen a menyasszony, és kiderült, hogy nem is ismeri, az elképedt útitársnak azt válaszolta: lesz rá ötven éve, hogy megszeresse. Ugyancsak a példák sorában említett egy amerikai férfit, aki két válás után kétségbeesetten magyarázza: csak annyit szeretne, hogy olyasvalakivel élhessen, akit szeret – mire az argentin nő azt válaszolta, náluk úgy van, hogy ők szeretik azt, akivel élnek.
Kitért arra, milyen élettani és lélektani változásokat okoz a szerelem. Kezdetben hormonális bumm áll elő, egyfajta természetes kábítószeres befolyásoltság alá kerülünk, az én-határok képlékenyekké, átjárhatóvá válnak, a szeretett személy identitásunk részévé válik, idealizáljuk őt, úgy érezzük, minden szükségletünket kielégíti – e tekintetben mindaz, amit megélünk, hasonlít az anya-gyermek kapcsolatra, amelyben a csecsemő számára az anya a minden. A hormonális bumm azonban nem tart örökké, és ami utána következik, az a hormonális puff: a szeretett személy idealizálása átcsap a másik végletbe, a démonizálásba. E szakaszt sokan katasztrófaként élik meg, nem értik, mi történt, mi történik. Társunk negatív tulajdonságait felerősítjük, eltúlozzuk, a pozitívakról nem veszünk tudomást, mindez pedig egyfajta kölcsönös neurotikus allergiává fajulhat, amikor a felek alig bírják elviselni egymást. Természetesen, akárcsak az előző szakasz, ez is túlzás, mindezek után következhet csak a valós kép, amikor tudomásul vesszük a pozitív és negatív tulajdonságokat, és elfogadjuk, hogy társas kapcsolatban csak közös értékek vannak. Ez azt is feltételezi, hogy önmagunkat is reálisan lássuk, ne csak várjuk társunk megváltozását – amire amúgy magunk sem lennénk hajlandóak.
S hogy mit tehetünk az összetartozásért? Az egyik legfontosabb az elköteleződés – de nem az élmény, hanem a személy mellett. A másik pedig az érzelmi összetartozás megélése. Nem kell feltétlenül és mindenben egyetértenünk társunkkal, de tudnunk kell együtt örülni: megélni a pozitív érzést, kifejezni azt, és együtt ünnepelni. Pál Feri példaként említette azt a helyzetet, amikor a munkából hazatérő férj boldogan újságolja feleségének, hogy fizetésemelést kapott. A reakció többféle lehet, kutatók szerint a kapcsolat akkor tartós, ha a válasz aktív, pozitív, tehát a feleség megéli az örömhírt, kifejezi örömét, és együtt ünnepel férjével.
A párkapcsolatban élők többsége gyakorlás nélkül képtelen erre. A jó hír viszont: semmi akadálya nincs annak, hogy gyakoroljuk ezt – zárta előadását Pál Feri.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2015-11-03: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Az ország szégyene

Szégyennek az is éppen elég volna, ha a külföldi látogatók csak diszkréten kerülnék a Románia kormányfőjével való találkozót. Az pedig már több, mint szégyenteljes, egyenesen megalázó, amikor ezt meg is magyarázzák a sajtó nyilvánossága előtt, mint tette azt a háromnapos bukaresti látogatásra érkezett német parlamenti küldöttség vezetője.
2015-11-03: Jegyzet - Kuti János:

Minden ártalmas (A múlt hét)

Az csak természetes, hogy ami az életben jó, az vagy egészségtelen, vagy erkölcstelen, vagy hizlal.
Az Egészségügyi Világszervezet legfrissebb jelentése szerint a feldolgozott húsok ugyanolyan ártalmasak, mint az alkohol, a dohány vagy az azbeszt. Hát, azbesztet még soha életemben nem ettem, úgyhogy attól nem félek. De bevallom, hogy egyébtől retteghetek, mert kajáltam már szalonnát, kolbászt, szalámit és (én marha!) marhát, disznót, bárányt, borjút is. Most viszont vettem egy mérleget, és szigorúan ellenőrzöm, hogy csak napi 45 gramm húskészítményt zabáljak, mert az öt deka állítólag már ártalmas.