KézdivásárhelyÖtéves a babamúzeum

2015. november 16., hétfő, Közélet

A babának két lelke van, de lehet, hogy három, az egyiket a készítője lehelte bele, a másikat a kislány, aki játszott vele, a harmadikat a gyűjtő, aki szereti és megbecsüli – vallja Nagy Ibolya, a kézdivásárhelyi Olga babamúzeum alapítója és tulajdonosa. Az Incze László Céhtörténeti Múzeum és Gyűjtemények Háza mellett a babamúzeum az, amelyik évente több ezer látogatót vonz külföldről és belföldről egyaránt. Tegnap népes érdeklődő jelenlétében ünnepelték meg a babamúzeum megnyitásának ötödik évfordulóját.

  • Gyerekek csodálják a porcelánbabákat. A szerző felvétele
    Gyerekek csodálják a porcelánbabákat. A szerző felvétele

A mára ezer babát számláló múzeumról és a szenvedélyes gyűjtőről Csákány Zsuzsanna óvodapedagógus tartott rövid visszatekintést. Elmondása szerint Nagy Ibolya 2011-ben 175 babával nyitotta meg első babagyűjteményét a 23-as udvartérben, ahonnan 2013-ban a Függetlenség utca 4. szám alatti épület – a Csizmadia Ipartestület 1910-ben épített bérháza – emeleti termeiben rendezte be a babamúzeumot, akkor még háromszáz babával. Az óvodapedagógus szerint ez a páratlan gyűjtemény nem születhetett volna meg Ibolya, férje, Tihamér messzemenő anyagi és szellemi támogatása nélkül. Azt is megtudtuk, hogy a babák származási helye Románia, Magyarország, Németország, Franciország és Ausztria. 2014-ben a magángyűjtemény újabb 415 babával gyarapodott. A porcelánfejű babák kifejezetten vitrinbe szánt alkotások, jellemző rájuk a játékos arckifejezés, a gondosan megmunkált kiegészítők és a finom tapintású haj. Ezek a babák élethű kialakításukkal, mesterien megvarrt ruháikkal többek, mint mulandó játékszerek – hangsúlyozta az óvodapedagógus. Ezt követően a tulajdonos felkérésére Beder Imre református lelkész áldást mondott, majd a református egyházközség ifjúsági csoportja két dalt adott elő. Végezetül Nagy Ibolya köszönetet mondott mindazoknak, akik önzetlenül segítették álma megvalósításában, és külön megköszönte Csákány Zsuzsannának az évfordulón neki ajándékozott és az 1930-as évekből származó porcelánfejű babát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2015-11-16: Közélet - Iochom István:

Épített örökségünk fotópályázat

Lezárult a pályamunkák beküldési határideje a kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesület által meghirdetett kilencedik Épített örökségünk fotópályázatra, melynek fő célja az volt, hogy a fotósok munkáin keresztül felhívják a nagyközönség figyelmét a régió történelmi, kulturális és művészeti értékeire, ráirányítsák a figyelmet az épített örökség védelmére.
 
2015-11-16: Közélet - :

Néptánc-antológia

A sepsiszentgyörgyi Kónya Ádám Művelődési Ház Tőkés Zsolt és Tőkés Edit vezette Kincskeresők Néptáncegyüttese és a kézdiszentléleki Perkő Néptáncegyüttes (koreográfusok: Horváth Tas, Lukács Réka és Marthi Jenő) a tavaszi válogatáson érdemelte ki, hogy részt vegyen a műkedvelő néptánccsoportok számára meghirdetett IX. Erdélyi Néptánc-antológia gálaműsorában, amelyet szombaton tartottak Székelyudvarhelyen.