Hat helyszínen követtek el merényleteket péteken késő este a francia fővárosban és környékén: a Párizstól északra fekvő Saint-Denis-ben lévő Stade de France Stadionnál, a fővárosban pedig a Bataclan rendezvényteremben tartott rockkoncerten, a Voltaire körúton, a Charonne körúton, az Alibert utcában és a Fontaine au Roi utcában éttermek és bárok szomszédságában. Nincsenek még végleges adatok a halottak és a sebesültek számát illetően sem. A tegnap esti hivatalos jelentések 132 halálos áldozatról és 350 sebesültről szóltak. A sebesültek közül soknak súlyos az állapota, így a halottak száma még emelkedhet. Három terroristacsoport összehangolt támadásáról szólnak a hírek. Az Iszlám Állam magára vállalta a mészárlást.
Több belvárosi étteremben volt lövöldözés, a párizsi nemzeti stadion mellett, ahol a francia és a német labdarúgó-válogatott játszott, két öngyilkos merényletet követtek el, valamint egy pokolgépet robbantottak a terroristák. A merényleteket egy időben, összehangoltan hajtották végre.
Francois Hollande elnök egész Franciaország területére rendkívüli állapotot hirdetett, és bejelentette a határok lezárását. Az elnök könyörtelen háborút hirdetett a terroristák ellen. Közölte, hogy a főváros körül mozgósítják a katonaságot a további merényletek megelőzésére. A külügyminisztérium bejelentette, hogy a történtek ellenére a repülőterek nyitva maradnak, és a vonatok is közlekedni fognak.
A merénylők a Bataclan koncertteremnél rengeteg túszt ejtettek. Az épületet a rendőrök megrohamozták, négy merénylőt megöltek.
A párizsi merénylethez használt fegyvereket, három Kalasnyikovokot találtak a terrorakciók során igénybe vett egyik gépkocsiban, amelyre tegnap reggel bukkantak a főváros Montreuil nevű elővárosában, és őrizetbe vettek 15 embert a Bataclanban végrehajtott támadás egyik elkövetője környezetéből. Szemtanúk szerint egy fekete színű Seat gépkocsit használtak a merénylők péntek este az utcai lövöldözések három helyszínén, amikor bárok és éttermek teraszain ülő embereket öltek meg. Ezt a gépkocsit megtalálták vasárnap a rendőrök.
A hatóságok a hét öngyilkos merénylő közül eddig kettőt azonosítottak. A szombaton elsőként azonosított, algériai gyökerekkel rendelkező, de már Franciaországban született 29 éves Ismail Omar Mostefai a Bataclan rendezvényközpontot megtámadó négy terrorista egyike volt. A merénylők közül a második személyazonosságát vasárnap állapították meg. Róla annyit tudni, hogy két fivérével együtt vett részt a merényletekben, illetve azok előkészítésében. A három testvér Brüsszelben élt, és a belga ügyészség közlése szerint francia állampolgárok.
A testvérek egyikét Brüsszelben őrizetbe vették, a másik ellen nemzetközi elfogató-parancsot adtak ki. A francia rendőrség felhívása szerint a keresett férfi Abdeslam Salah. Őt szombat reggel a francia–belga határon ellenőrizték. A nyomozók azonban nem biztosak abban, hogy az, aki a személyi okmányokat bemutatta, valójában Abdeslam Salah volt.
A belga ügyészség tájékoztatása szerint hét embert állítottak elő a Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében szombaton végrehajtott razziák eredményeként. Molenbeek már több korábbi terrorcselekménnyel összefüggésbe került, miután több támadás elkövetőjéről kiderült, hogy megfordultak a jelentős muszlim közösségnek otthont adó brüsszeli városrészben.
A francia nyelvű belga közszolgálati televízió és rádió, az RTBF úgy tudja: francia rendőrök is érkeztek, hogy segítsék a brüsszeli nyomozást és közös belga–francia nyomozócsoport is alakul, a szombati házkutatások során lefoglalt dolgokat pedig vizsgálják a hatóságok.
A horvát belügyminisztérium szóvivője vasárnap megerősítette, hogy Magyarországon is áthaladt annak a szír útlevélnek a tulajdonosa, amelyet a párizsi merényletek egyik helyszínén találtak. A 25 éves Ahmad Almohammadot először október 3-án Görögországban, Lérosz szigetén, majd október 7-én a szerbiai Presevóban, október 8-án pedig a horvátországi Opatovacon is nyilvántartásba vették. A biztonsági vizsgálatok megállapították, hogy nincs rendőrségi priusza és nem áll nemzetközi körözés alatt. A személyt Horvátországban regisztráltuk, majd folytatta útját a schengeni országok felé, elhagyta Opatovacot, és Magyarországra, majd Ausztriába távozott – mondta a szóvivő.
A Blic szerbiai napilap szerint nem kizárható, hogy az útlevélben lévő név hamis, az azonban bizonyos, hogy a fényképen látható személy vett részt a párizsi merényletekben.
Európa-szerte biztonsági óvintézkedéseket vezettek be a párizsi merényletsorozat hatására. A Franciaországgal szomszédos Belgiumban és Olaszországban egyebek között fokozták a határellenőrzést, míg másutt „láthatatlan” biztonsági lépéseket tettek.
Az Európai Unió soros elnökségét ellátó Luxembourg a francia kormány kérésére összehívta az uniós belügy- és igazságügyi miniszterek rendkívüli tanácskozását jövő hét péntekre a merényletekre adandó válasz megvitatására.
Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter megítélése szerint erősíteni kell a terrorizmus elleni küzdelmet minden, de különösen európai és nemzetközi szinten. A miniszter fontosnak tartja, hogy Európában hozzanak létre egy hatékony adatbázist a légi utasokról, teremtsék meg a terrorizmusellenes küzdelem finanszírozását célzó kereteket, valamint fogadjanak el hatékony és szigorú törvényt a lőfegyverek ellenőrzéséről. Emellett az uniós tagállamoknak fokozniuk kell a hírszerzési információk megosztását, valamint a schengeni szerződés célzott felülvizsgálata által be kell vezetniük az uniós külső határ állandó és összehangolt ellenőrzését.
A terrorizmus elleni összefogást szorgalmazták a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport vezetői tegnap a törökországi Antalyában zajló csúcsértekezletükön.
Katonai tiszteletadással felvonták, majd félárbócra eresztették Magyarország lobogóját a párizsi terrortámadásokban elhunyt áldozatok emlékére elrendelt nemzeti gyásznapon vasárnap. A Kossuth téren rendezett ceremónián részt vett Orbán Viktor miniszterelnök, aki lerótta kegyeletét az áldozatok előtt a budapesti Francia Intézetnél is.
Ismeretlen okokból pánik tört ki tegnap este a párizsi Köztársaság téren, ahol ezrek gyűltek össze, hogy a merényletek halálos áldozataira emlékezzenek. A tér néhány perc alatt kiürült, a környéken helikopterek köröznek. A hírtelevíziók tudósítása, valamint a környéken jelen lévő rendőrök szerint semmi gyanús nem történt. Vagy egy petárda robbant fel, vagy pedig téves hírek terjedtek a tömegben, és az emberek azért kezdtek el pánikszerűen menekülni.
A közbiztonságot illetően drasztikus változtatásokat, Európában pedig új bevándorlási politikát sürgetett Nicolas Sarkozy volt francia államfő, miután egyórás megbeszélést folytatott Francois Hollande jelenlegi államfővel. A szocialista államfő a tegnap kezdődött háromnapos nemzeti gyász első napján valamennyi parlamenti párt vezetőjével egyeztetett, beleértve Jean-Luc Mélenchont, a radikális baloldal és Marine Le Pent, a szélsőjobboldali Nemzeti Front elnökét is. Elsőként fogadta elődjét, Nicolas Sarkozyt, a jobbközép Köztársaságiak elnökét. Ma pedig a parlament két házának együttes ülése, a kongresszus előtt Versailles-ban kívánja az államfő megerősíteni a nemzeti egységet és összefogást.
Megmondtam Hollande elnöknek, hogy szerintem megfelelő válaszokat kell adnunk, amely a külpolitikánk módosítását, európai szintű döntéseket és a közbiztonságot illetően drasztikus változtatásokat jelent – nyilatkozta az exelnök kritikust hangot ütve meg, jóllehet hivatalos források szerint az egyórás megbeszélés nagyon együttműködő hangnemben folyt. Európának össze kell fognia, és új bevándorlási politikát kell meghatároznia – vélte Nicolas Sarkozy. Nincs kapcsolatban a támadásokkal, de a probléma felmerül. A szíriai helyzetnek betudható migrációs hullámot közösen kell kezelni – tette hozzá. Mindenkire szükségünk van az Iszlám Állammal való leszámoláshoz, beleértve az oroszokat is – hangsúlyozta a volt államfő.
Az Európába menekült szíriaiak közül többen attól tartanak, hogy a párizsi merényletek után rosszabbodni fog a helyzetük, és nő majd a gyűlölet velük szemben. Mások viszont úgy vélik, bármi történjék is, hazájukban ezerszer rosszabbul mennek a dolgok. Az egyik párizsi támadó holtteste mellett talált szíriai útlevél miatt megnőttek az aggodalmak, hogy dzsihadisták vegyültek a hideg, az eső és a vízbefulladás veszélye ellenére Európán átutazó több százezer menekült közé.
A halálos áldozatok száma lapzártakor 132-re emelkedett, ezen belül több mint húszan külföldiek, 42 sebesültet még mindig intenzív osztályon ápoltak.