Mert a volt református felekezeti iskola épületét, amelyben az általános iskola működött, visszakapta a helybeli egyházközség, ugyanazon a telken egy régebbi állami épület alapjaira a legújabb uniós követelményeknek is megfelelő iskola épült.
Ünneplésre alkalmas teret alakított ki az önkormányzat a művelődési otthon, valamit az új iskola mögött. Szükség volt erre, ugyanis a négy esztendeje önállósult község április 12-én, szombaton tartotta első falunapját, melynek központi eseménye az iskolaavató volt. Reggel a gidófalvi fúvósok ébresztették a községközpontot. Népes tömeg, hivatalosságok, meghívottak, az iskola egykori diákjai, régi és mai pedagógusai, Málnás és Zalánpatak testvértelepüléseinek küldöttségei hallgatták végig az ünnepi beszédeket. Kasléder József polgármester köszöntötte a vendégeket. Röviden emlékezett a lepergett négy munkás esztendőre, s mint a helybeli iskola diákja, felidézte az iskoláskor emlékeit, az elhunyt pedagógusok emlékét. Az egykori diákok nevében Pusztai Miklós törvénybíró beszélt, a málnási oktatás rövid történetét Pál Samu nyugalmazott igazgató-tanító ecsetelte, aki közel negyedszázadig igazgatta az intézményt.
,,Ennek az iskolának 1852-ben 173 tanulója volt — mondta Pál Samu —, s a tanulók fele nem fért be az akkori épületbe. S mert 1919-től kötelezték a román nyelvű oktatást, Mihály Zoltán helybeli eminens tanító, a falu szülötte felvetette a magyar nyelvű oktatás szükségességét, ami a falu akkori lelkész-esperesénél, nagytiszteletű Tőkés Józsefnél (ft. Tőkés László nagyapjánál) és a presbitériumnál talált meghallgatásra, akik egyházi tőkéből 1930-ra felépítették a református felekezeti iskolát, megmentve az anyanyelvű oktatást. Azóta magyar tanítók és tanárok oktatják gyermekeinket magyar nyelven." Az új épület megszületésének körülményeiről Kovács Attila igazgató-tanár szólt, köszönetet mondott a kivitelező Valdek Impex Kft.-nek, s mindazoknak, akik segítettek. A megyei tanfelügyelőség, a helyi önkormányzat és az iskola vezetősége érdemeiről Henning László tanfelügyelőségi vezérigazgató beszélt, az iskolaépítést pedig György Ervin kormánymegbízott értékelte. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Vajda Lajos, a megyei tanács alelnöke, Szabó Ilona parlamenti képviselő, Albert Álmos, Sepsiszentgyörgy polgármestere és Tóth István, a Magyar Köztársaság Kulturális és Koordinációs Központjának vezetője. Az új épület szalagját Kasléder József polgármester és Hebling Zsolt alsóőrsi polgármester vágta el. Balogh Józsefné, a kaposgyarmati küldöttség vezetője és Mészáros Károly, az alsóőrsi testvériskola igazgatója üdvözölte a málnási gyerekeket, s írásvetítővel és videokamerával ajándékozták meg az iskolát. A jelenlevők megtekintették az osztálytermeket és laboratóriumokat, valamit az iskola névadója, Tőkés József esperes és a Tőkés család fotó-emlékkiállítását. Imát mondott t. Márk Gyula helybeli református lelkipásztor, az új épületet megáldotta t. Gábos Zoltán római katolikus plébános. Fénypontját jelentette az ünnepségnek a helybeli gyermekek műsora. Volt állófogadás, népünnepség és terített asztal a vendégek számára.