Csak azokban a szakmákban lehet szakiskolai képzést indítani a jövő tanévtől, amelyet a helyi vállalkozók igényelnek, és a gyakorlati képzésre szerződést kötnek valamelyik tanintézménnyel – tájékoztatta a háromszéki szakközépiskolák igazgatóit Popescu Marius szakoktatásért felelős tanfelügyelő. A Puskás Tivadar Szakközépiskolában tartott találkozón jelen volt néhány vállalkozó, a helyi önkormányzat, az Asimcov vállalkozói szövetség és a kereskedelmi kamara képviselője.
Az oktatási tárca közzétette a hároméves szakiskolák beiskolázási tervének elkészítéséről szóló módszertant. A vállalkozók december 11-éig jelezhetik, milyen szakmákban javasolnak képzést a jövő tanévben, majd a megyei tanfelügyelőség dönt arról, hogy mely iskolákban és milyen tanulólétszámmal indul ősztől hároméves szakképzés. A vállalkozók és az iskolák közötti szerződéseket december 22-éig kell megkötni, 2016. január 11-éig el kell készíteni a beiskolázási tervet.
Lapunk érdeklődésére Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke azt mondta, a kamara hidat képez a vállalkozók és a szakiskolák között, arra ösztönzi az előbbieket, hogy fogalmazzák meg a szakemberszükségletet, utóbbiak pedig legyenek nyitottak a munkaerőpiac igényei iránt. Édler szerint fontos, hogy a leendő beiskolázási terv összhangban legyen a megye nemrég elfogadott fejlesztési tervével, amelyben meghatározták azokat a szakterületeket, amelyek elsőbbséget élveznek. A kamara elnöke hangsúlyozta: tudatosítani kellene a szülőkben, hogy nem mindegy, jogász lesz-e a gyermekből, aki majd kenyeret árusít az üzletben, vagy megtanul egy hasznos mesterséget és jó mesteremberként érvényesül. A tanfelügyelőség arra biztatja a vállalkozókat, vegyenek részt a szakoktatás jövőjének kialakításában, jelezzék, milyen szakemberekre lenne szükségük, mert ezzel az oktatás és a gazdasági élet is jól jár.