Nem mindennapi esemény helyszíne volt tegnap este az Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítóterme: kettős esemény zajlott: Gy. Szabó Béla születésnek 110., illetve halálának 30. évfordulójára emlékeztek a jelenlevők, az emlékkiállítás megnyitóján pedig Ferenczy Miklós kolozsvári református lelkész, a hagyaték őrzője és gondozója ünnepélyes keretek között adta át a múzeumnak, a céhes városnak a világhírű művész harmincöt szén, pasztell és fametszet munkáját.
Dimény Attila, a múzeum vezetője elmondta: az intézmény gyűjteményében már volt tizenegy Gy. Szabó-munka, amit a Mestertől adományként kaptak 1973-ban, amikor Ferenczy Júliával közösen állított ki. A harmincöt munka a hagyaték kurátorának adományaként évek óta mappákban várt bemutatásra – mondotta Dimény Attila. Gy. Szabó Béla életét és rendkívül gazdag alkotói munkásságát Ferenczy Miklós ismertette. Elmondása szerint a Mester gazdag életművet hagyott hátra, minden témát alaposan végigrajzolt, alázattal szolgálta a grafikai művészetet, s annak virtuóz mesterévé vált. Képei az egész világot bejárták, s mindenütt sikeresek. Művészete nem ismert határokat. Nem egyszerűen termékeny, hanem elismert is életműve, mindazonáltal számszerűsége is meghökkentő: 14 ezer rajz, közel kétezer pasztell, mintegy százötven olajkép, közel ezerötszáz fametszet maradt utána. A most kiállított munkák még nem szerepeltek tárlaton – hangsúlyozta a református lelkész.
Jánó Mihály Gy. Szabó Bélához fűződő emlékeit elevenítette fel, a Kovácsszerről mint a Mester témájáról, tájképeiről és Dante Isteni színjátékáról szólt a hallgatóságnak. Józsa Irén magyartanár Kányádi Sándor Gy. Szabó Béla metszete alá című versét adta elő és Kahlil Gibran A próféta című művéből olvasott fel részletet. A kiállítás december 5-éig tekinthető meg.