A brit trónörökös szerint az éghajlatváltozás is a szíriai konfliktus fő okai között van. Károly walesi herceg, II. Erzsébet királynő legidősebb fia, az Egyesült Királyság majdani uralkodója részt vesz és felszólal a jövő heti párizsi klímacsúcson. Károly, aki a rendezvény kapcsán interjút adott a Sky News brit hírtelevíziónak, kijelentette: a szíriai konfliktus klasszikus példája annak, hogy milyen következményekkel járhat, ha egy problémát elhanyagolnak.
„Vagyunk néhányan, akik már huszonvalahány éve megmondtuk, hogy ha (a klímaváltozás) problémáját nem kezeljük, az mind súlyosabb konfliktusokhoz vezet a ritkuló természeti forrásokért, és mind nagyobb nehézségekhez az aszály miatt” – mondta a trónörökös. Hozzátette: a klímaváltozás halmozódó hatásai késztetik vándorlásra az embereket az érintett térségekben.
Károly szerint igen alapos bizonyítékok mutatnak arra, hogy a Szíriában zajló rettenet egyik fő oka is egy öt-hat évig tartó aszály volt, amely miatt a helyi lakosság óriási tömegeinek kellett elhagyniuk földjeiket, mivel egyszerűen kifogytak a vízkészletek, és megsemmisült a termés. A földjeikről elvándorlók egyre nagyobb számban költöztek szíriai városokba, amelyek már egyébként is tele voltak iraki menekültekkel, és ez együtt súlyos nehézségeket okozott – fejtegette a brit trónörökös, aki igen ritkán ad közvetlen sajtóinterjút, és még ritkábban szólal meg a nyilvánosság előtt aktuálpolitikai kérdésekben.
A hétfő este műsorra tűzött beszélgetésben – amelyből a Sky News előzetes részleteket ismertetett – a walesi herceg határozott igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy van-e közvetlen kapcsolat a klímaváltozás és a konfliktusok, a terrorizmus között. Károly szerint az amerikai védelmi minisztérium is csak az elmúlt néhány évben kezdett erre odafigyelni.