Orosz SZU-24-es vadászgépet lőtt le tegnap a török légierő a szír–török határnál, mert megsértette az ország légterét. Először történt, hogy egy NATO-tagállam orosz gépre nyitott tüzet a szíriai konfliktusban. A NATO rendkívüli ülést tartott tegnap este Brüsszelben, Putyin keményen bírálta a törököket.
A törökök szerint az orosz gép megsértette a légterüket, és F-16-os vadászgépeik öt perc alatt tíz figyelmeztetést küldtek a harci gépnek, mielőtt kilőtték. Török tisztviselők szerint két orosz gép is megsérthette a légteret, a légierő csak az egyiket lőtte le. Hozzátették: nem Oroszország ellen irányult az akció, hanem a légtér védelmére. A török hadsereg vezérkara szerint a SZU-24-es Kizildag szíriai hegyvidéki területen – a török határtól 11,5 kilométerre – csapódott a földbe. Az oroszok szerint azonban a gép nem sértett légteret, mert Szíria fölött repült 6 ezer méteres magasságban, és ezt a földi radarok is rögzítették. Ráadásul az oroszok szerint feltehetően a földről lőtték le a gépüket. Az orosz védelmi minisztérium szerint az incidens további vizsgálatokat igényel. Ez az első alkalom, hogy a szíriai konfliktusban tűzharc alakult ki egy NATO-tagállam és Oroszország között – mutatott rá a Guardian.
A gép a Latakia tartománybeli Yamadi falunál zuhant le. Szemtanúk két pilótát láttak a föld felé ejtőernyőzni. Egy fotó is készült az egyik ejtőernyősről. A török híradások szerint a pilóták egyikét elfogták a szíriai türkmén kisebbség környékbeli harcosai, a gép személyzetének másik tagját még orosz katonai helikopterekkel keresik. Latakiában a szíriai kormányerők és a fegyveres lázadók rendszeresen összecsapnak, a területet orosz és szír harci gépek is bombázzák.
Október elején Ankara kétszer is bekérette az orosz nagykövetet, miután orosz harci gépek a szír határnál többször is megsértették a török légteret. A gépeket török F-16-osok kísérték ki. Akkor a törökök felszólították az oroszokat arra, hogy óvakodjanak a határsértések megismétlődésétől, máskülönben felelősek lesznek bármilyen, nem kívánt incidensért. Október 16-án pedig egy orosz gyártmányú, bár vitatott hovatartozású drónt lőtt le a török légierő, akkor megígérték a törökök, hogy ha legközelebb repülőgép jön át, azt is le fogják lőni.
Putyin: hátba szúrtak minket
Beszédet mondott az orosz állami Rosszija 24 televízióban Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap, néhány órával az incidens után. Putyin szerint a török légierő akciójával hátba szúrták őket „a terroristák cinkosai”, és az incidensnek súlyos következményei lesznek az orosz–török kapcsolatokra nézve. „Ilyen atrocitásokat soha nem fogunk eltűrni” – fogalmazott. A válaszlépések előtt a legapróbb részletekig kivizsgálják a történteket. Putyin egyébként már arról beszélt, hogy a gépet F-16-osok lőtték ki levegő-levegő rakétával, bár kezdetben az orosz védelmi minisztérium ragaszkodott ahhoz, hogy a földről érte találat a SZU-24-est. A BBC-n is közvetített beszédében Putyin arra is kitért, hogy a gépet szíriai terület felett, a határtól 4 kilométerre lőtték le.
Putyin szerint az orosz gép semmiképpen sem veszélyeztette Törökországot, és az Iszlám Állam terrorszervezet elleni hadműveletet hajtott végre. Az orosz elnök hozzátette azt is, hogy országa régóta tudott azokról az olajszállítmányokról, amelyek a terroristák kezén lévő területekről irányultak Törökországba.
Moszkva nem tesz katonai válaszlépést Törökországgal szemben az orosz harci repülőgép lelövése miatt, de figyelmezteti Ankarát, hogy az esetnek elkerülhetetlen következményei lesznek – közölte Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő tegnap Moszkvában. Az incidens nincs hatással az orosz légierő szíriai tevékenységére, a hadműveletek folytatódnak – mondta Dmitrij Peszkov. Vlagyimir Putyin elnök szóvivője hozzátette, a Kremlnek nincsenek hivatalos információi a lelőtt gép pilótáinak sorsáról. Tegnap este azt is bejelentették, valószínűleg szíriai felkelők lőhettek le egy orosz helikoptert a szíriai–török határ közelében. Az orosz védelmi minisztérium megerősítette, eltalálták a helikoptert, és egy ember meghalt.
Obama és Hollande óvatos
Az orosz vadászgép Törökország általi lelövése nyomán kialakult konfliktus eszkalálódásától óvott washingtoni közös tegnapi sajtóértekezletén Barack Obama amerikai és Francois Hollande francia elnök. Obama kijelentette, hogy Törökországnak joga van megvédenie légterét. Rámutatott, hogy Oroszországot szívesen látná az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet legyőzése érdekében létrehozott nemzetközi koalícióban, de szavai szerint ez mindaddig kihívást jelent, amíg Moszkva a mérsékelt szíriai felkelőkre összpontosítja figyelmét az IÁ helyett. Hollande hangsúlyozta, hogy a legfőbb cél az IÁ elleni harc, amelyben a katonai fellépését fokozó Franciaországhoz és az Egyesült Államokhoz hasonlóan Oroszországnak és Törökországnak részt kell vállalnia.