Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint az ankarai vezetés szándékosan elősegíti Törökország iszlamizálódását, Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök pedig kilátásba helyezte, hogy lefújják a törökökkel közös projekteket. Az orosz államfő bejelentette emellett, hogy elrendelte SZ–300-as légvédelmi rendszer telepítését a szíriai orosz légi támaszpontra. Putyin ugyanakkor nem tanácsolta az orosz állampolgároknak, hogy Törökországba látogassanak, amely pedig az orosz turisták egyik legjelentősebb célpontja – írja hírösszefoglalójában a Magyar Nemzet Online (mno.hu).
Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök arra figyelmeztetett tegnap, hogy az orosz vadászgép lelövése miatt Moszkva lemondhat néhány fontos orosz–török közös projektet. A kormány honlapján megjelent közlemény szerint Medvegyev hangsúlyozta, hogy az incidens következményeként a török vállalatok veszíthetnek oroszországi piaci részesedésükből.
Ezt megerősítve Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője tegnap kora délután azt mondta: Moszkva alaposan megvizsgálja a közös orosz–török beruházási terveket, köztük a Törökország első atomerőművének építését is. Peszkov a 22 milliárd dolláros, eddigi legnagyobb orosz beruházás jövőjével kapcsolatosan nem kívánt jóslatokba bocsátkozni. A négy, egyenként 1200 megawattos reaktorblokkból álló Akkuyu erőmű építéséről 2010-ben kötött megállapodást a két ország. Az első reaktor építése idén áprilisban kezdődött, és Oroszország eddig hárommilliárd dollárt fektetett be. A tervezett atomerőmű a török elektromosenergia-szükséglet mintegy 17 százalékát fedezné. Az első reaktorblokk üzembe helyezését 2020-ra tervezik.
Kimentett orosz pilóta
A mentési akcióról Alekszandr Orlov, Oroszország párizsi nagykövete az Europe 1 rádiónak nyilatkozva azt mondta: a keddi incidens során az egyik pilótát megsebesítették, miközben ejtőernyőjével leereszkedett, majd földet érés után a térségben tevékenykedő dzsihádisták barbár módon meggyilkolták. „A másiknak sikerült megmenekülnie. A legfrissebb információk szerint őt a szíriai hadsereg kimentette” – mondta a nagykövet. Ezt megerősítette Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter, aki szerint már megérkezett az orosz támaszpontra a lelőtt gép legénységének életben maradt tagja. Mint mondta, az akció 12 órán át tartott.
„Semmilyen figyelmeztetést nem kaptunk. Se rádión, se vizuálisan. Semmiféle kapcsolatfelvételi kísérlet nem volt török részről. Ha szerettek volna figyelmeztetni, megmutathatták volna magukat. De semmi ilyesmire nem került sor. A rakétatámadás is váratlanul és hátulról ért minket, így arra sem volt időnk, hogy elkerülő manőverbe kezdjünk” – számolt be a Szu–24-es navigátora. „Elképzelhetetlen, hogy akár egy másodpercre is megsértettük volna a török légteret” – nyilatkozta Konsztantin Muraktin az orosz Rosszíja 1 hírcsatornának.
Washington és Ankara egyeztetett
Az amerikai és a török államfő egyetért abban, hogy fel kell oldani a feszültséget, ami az orosz harci gép Törökország által történt lelövése miatt keletkezett – közölte kedd éjjel az ankarai elnöki hivatal, miután Recep Tayyip Erdogan telefonon beszélt Barack Obamával az ügyről. Az ankarai elnöki hivatal közölte, hogy Erdogan és Obama egyetértettek abban is, hogy el kell kerülni a hasonló esetek megismétlődését, valamint a közlemény szerint az amerikai elnök hangsúlyozta: Törökországnak joga van megvédenie szuverenitását, és azt az Egyesült Államok, valamint a NATO is támogatja.
Az Egyesült Államok szerint szíriai légtérben érte találat a törökök által lelőtt orosz vadászgépet, miután az rövid időre behatolt a török légtérbe. A név nélkül nyilatkozó washingtoni tisztségviselő szerint az orosz gép valóban behatolt egy rövid időre a török légtérbe, de ott nem érte találat, és már szíriai légtérben volt, amikor lelőtték.
Erdogan magyarázkodik, Merkel békít
Recep Tayyip Erdogan tegnap Isztambulban egy üzleti találkozón hangsúlyozta, hogy hazája csupán a saját biztonságát és Szíriában élő „testvéreinek” jogait szem előtt tartva járt el. Megjegyezte: Ankara először azt sem tudta, hogy a lelőtt gép orosz.
Angela Merkel német kancellár szerint mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ne mérgesedjék el az orosz harci gép Törökország általi lelövése nyomán kialakult konfliktus. A törvényhozás alsóházában (Bundestag) elmondott beszédében kiemelte, hogy minden államnak jogában áll területének védelme, de figyelembe kell venni a környező térség viszonyait is. A kancellár elmondta, telefonon beszélt Ahmet Davutoglu török miniszterelnökkel, akit arra kért, hogy törekedjék az orosz gép lelövése miatt keletkezett orosz–török konfliktus elmérgesedésének megakadályozására.
Bombázzák a türkmén felkelőket
Nagyszabású bombázásokba kezdett az orosz légierő a türkmén felkelők és más fegyveres csoportok által uralt területeken a szíriai Latakia tartományban – közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja nevű, londoni székhelyű szervezet tegnap. Eddig legalább tizenkét légicsapást mértek a tartomány északi területeire, miközben a szíriai kormányhoz hű erők összecsaptak a türkmén felkelőkkel.