Csődbe megyünk?

2015. november 27., péntek, Nyílttér

A szentivánlaborfalvi malomnak évszázados történelmi múltja van, már az ezernyolcszázas években is működött a Feketeügy által meghajtott kis köves malom.

Az ezerkilencszázas évek elején a Torjáról Szentivánba költözött Páll Simon tulajdonába került a malom, amely tíz év leforgása alatt (1910–1920 között) kétszer is leégett. Aztán a molnár Ferenc fiára testálta, aki egy modern, kétemeletes, függőleges tengelyű vízturbinával felszerelt malmot épített téglából a régiek helyére. Hatalmas gátat emelt a folyóvíznek, és így egy földalatti betoncsatornán át zúdult a víz a turbinába, ami nagyon olcsón meghajtotta az egész malom szerkezetét, berendezéseit. Az épületben működött egy len- és napraforgóolaj-ütő és gyapjútépő-fésülő részleg is.
Az 1948-as államosítás Páll Ferenc bácsit az utcára tette, de a malom ,,járt” tovább. Az 1960–70-es években a malom belső berendezését korszerűsítették (francia sziták, hengerek stb.), meghajtását villanymotorokra szerelték át. A vízhajtású turbina nyugdíjba ment.
Teljesítménye révén a megye legjobb és legnagyobb malma volt, lisztje pedig híres az egész országban. Az 1980-as években 80–100 tonna őrleményt dolgozott fel 24 óra alatt. Több mint 100 alkalmazottja volt a faluból és a környékről.
A rendszerváltás után (1989–90) még tovább működött, de hovatovább kisebb és kisebb kapacitással. 2009-ben a vállalatot és vele a malmot is magánosították. Az új tulajdonos egy Bige Zoltán nevezetű magyar honpolgár lett, aki három év alatt lezüllesztette a termelést. Lerombolta a malom környékét, még a vaskapukat, kerítést is leszerelte, kivitette a malom belsejét, eladta a fémsilókat stb., és 2012-ben be is zárta. Nyitva maradtak viszont az ajtók, kapuk, még a kutyák előtt is, mert még kapusszolgálat sincs a bejáratnál!
A malom csődbe ment, a sok munkást szélnek eresztették. Csak az a kérdés, hogy ezt a gazemberséget kik segítették és engedték, mert ez a dolog nem tiszta!
Most mi lesz az esetleges új eladáskor és utána? A bodoki Apor-féle Matild borvíztöltöde, a szentiváni Páll Ferenc-féle malom, a Mikes-féle uzoni szesz- és keményítőgyár, a rétyi lengyár és még száz meg száz helyi termelőegység ment és megy tönkre, csúsznak ki a székelyek markából, és mi ezt nézzük, nézzük és tűrjük!
Vegyük vissza, vegyük meg régi javainkat mi, székelyek, és a majdani székely autonómiában működtetni is fogjuk. Oldjuk fel a csődhelyzetet végre Székelyföldön!

N. Kányádi Mihály, Szentivánlaborfalva

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1001
szavazógép
2015-11-27: Nyílttér - Fekete Réka:

Dicséret tanárnak, diáknak

Húsz háromszéki diákot tüntettek ki november 16-án a kormányhivatalban, akik a 2014–2015-ös tanévben nemzetközi versenyeken és tantárgyversenyeken szereztek díjakat. Kitüntetésben részesültek a diákokat felkészítő tanárok, valamit a tanulók iskolái is.
 
2015-11-27: Nyílttér - :

Porig aláztak a koncerten (Szóvá tesszük)

November 19-én este volt szerencsém részt venni egy olyan eseményen, amelyen porig alázták a résztvevőket.
Pár héttel azelőtt láttam meg a plakátot, amelyről megtudtam, hogy kedvenc együttesem piciny városunkban koncertezik.