Bővíti tevékenységét a szolgálatos feljelentő

2015. november 27., péntek, Belföld

Most már a Hargita megyei települések középületeinek magyar feliratai is szúrják Dan Tănasă Spanyolországban élő románvédő szemét: több csíki község polgármesteri hivataláról akarja leszedetni a Köz­ségháza feliratot, illetve a csíkszeredai polgármesteri hivatal épületén is kifogásolja a Városháza feliratot, ezért pert is kezdeményezett.

A csíkszeredai városháza homlokzatán egyébként több mint húsz éve szerepel a kétnyelvű intézménymegnevezés, a román nyelvű sajtóban azonban csak azért támadták a hivatalt, mert előbb van a magyar, utána a román felirat. Dan Tănasă november 19-én nyújtott be keresetet a Hargita Megyei Törvényszéken Csíkszereda, Csíkcsicsó és Csíkdánfalva ellen. (Székelyhon)
FOGY AZ AUTÓPÁLYA. A minden lehetőségek országában az a helyzet is előállt, hogy év végére kevesebb használatban levő autópálya lesz, mint az év elején volt. A furcsa fejlemény annak tudható be, hogy szeptemberben lezárták a dél-erdélyi autópálya Nagyszeben és Szászváros közötti szakaszának 3-as jelzésű, 22 kilométeres részét. Az Országos Útügyi és Autópálya-társaság ugyan nemrég arról tájékoztatott, hogy a szakaszt december folyamán ismét megnyitják, Dan Marian Costescu közlekedésügyi tárcavezető kijelentette, hogy év végéig, „amíg minden biztonsági intézkedést és eljárást véglegesítenek”, erre nem kerül sor, hiszen „nem lehet politikai szinten döntést hozni arról, hogy milyen szakaszokat nyissanak meg a forgalom előtt”. A miniszter ugyanakkor hangsúlyozta: Romániában a közügyek tekintetében előnyt élvez az autópálya-építés. (Krónika)
FIZETHETJÜK AZ ELKENÉSEKET. Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) fejenként 2004 eurós kártérítés fizetésére kötelezi a román államot annak a nyolc személynek az ügyében, akik 2008-ban fordultak a strasbourgi bírósághoz, amiért Romániában nem részesültek méltányos eljárásban. Az EJEB megállapította, hogy december 21. és 23. között a panasztevők részt vettek a Ceauşescu-diktatúra megdöntéséhez vezető bukaresti megmozdulásokban, 1990-ben tanúként ki is hallgatták őket,  mégsem rendezték ügyüket. Carmen Doroteia Alexandrescu, Ion Băroiu, Iosif Bălaş-Salcoci, Ştefan Boran, Marin Dincă, Laura Veronica Stoica, Vladimir Ciobanu és a 2011-ben elhunyt Cristian Paţurcă, a golánok himnuszának szerzője a tisztességes tárgyaláshoz való jogra hivatkozva kérte dossziéja kivizsgálását. A panasztevők az 1990. június 13–15. között zajlott bányászjárás áldozatai is egyben, ebben az ügyben is van dossziéjuk. A katonai ügyészek idén október 23-án vették elő újra az 1989-es forradalom dosszi­éját, melyben 709 halott és 2198 sebesült ügyét vizsgálták. Azokban a napokban 1855 személyt meglőttek, 924-et pedig fogva tartottak, de Romániában rendre elkenték a pereket, és emiatt az elmúlt években az EJEB több mint egymillió euró kártérítés kifizetésére kötelezte Romániát. (Mediafax/Trans­index)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1261
szavazógép
2015-11-27: Világfigyelő - :

Felvidéki iskolákért

Nem lehetséges a jó viszony Magyarország és Szlovákia között a felvidéki magyar iskolák nélkül – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke tegnap A felvidéki magyar oktatás című konferencián.
2015-11-27: Belföld - :

Van elég érve

Jövőre a kormány 2,9 százalékos államháztartási hiányt tervez – közölte Anca Dragu pénzügyminiszter. Ez majdnem háromszorosa az Európai Unió által követelt és Bukarest által elfogadott egyszázalékos strukturális deficitnek, Dacian Cioloş azonban a hét elején kijelentette: Romániának van elég érve, hogy megindokolja a 2,9 százalékos államháztartási hiányt.