Katalónia függetlensége ellen

2015. december 3., csütörtök, Világfigyelő

A spanyol alkotmánybíróság tegnapi ülésén egyhangú döntéssel megsemmisítette az önálló Katalónia létrehozásához vezető folyamat megindításáról szóló katalán parlamenti határozatot. A katalán kormány azonnal jelezte: nem változtat semmin a bíróság döntése.

A 11 tagú bírói testület megállapította, hogy a határozat öt pontban sérti meg Spanyolország alkotmányát, amely kimondja: csak egy szuverenitás létezik, amit közösen gyakorol a spanyol nép, és ezt nem lehet megtörni. A bíróság hangsúlyozta, hogy az alkotmány rögzíti Katalónia autonóm közösségi státusát, és biztosítja számára az önálló kormányzás gyakorlásának lehetőségét. A katalán parlamenti határozat azonban felborítja magának a katalán parlamentnek is a legitimitását, amelyet épp az alkotmány ismer el és védelmez. A demokratikus legitimáció és az alkotmányos rend nem szembeállíthatók, különösen nem az utóbbi kárára – fejti ki a bíróság, amely kimondta: egy parlamenti határozat nem kérdőjelezheti meg az alkotmányt.
Az alkotmánybíróságnak április elejéig lett volna ideje arra, hogy döntsön az ügyről, a rendkívüli gyorsaságot a spanyol sajtó annak tulajdonítja, hogy december 20-án parlamenti választások lesznek Spanyolországban. A két nap múlva kezdődő hivatalos választási kampány egyik fő kérdése pedig épp Katalónia helyzete.
Neus Munté katalán alelnök tegnapi sajtótájékoztatóján „expressz ítéletnek” nevezte az alkotmánybíróság döntését, és megjegyezte, hogy eközben más fontos ügyekben húzódik a döntéshozatal. Erre hivatkozva kijelentette: az alkotmánybíróság elvesztette legitimitását Katalóniában. A spanyol kormány nem akar tárgyalni, és eszközként használja az alkotmánybíróságot – tette hozzá a politikus. Mint mondta, várható volt, hogy miként határoz a bíróság, de ez nem változtat az elfogadott parlamenti határozat politikai hatásain, ahogy a katalán többség akaratán sem, amelyet a szeptember 27-i katalán választásokon kinyilvánított.
Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök viszont üdvözölte a bíróság döntését. „Mi, a spanyolok túlnyomó többsége, akik hiszünk Spanyolországban, a nemzeti szuverenitásban és a spanyolok egyenlőségében, nagyon örülünk” – fogalmazott.
A katalán parlament november 9-én a függetlenséget akaró pártok támogatásával fogadta el a határozatot, amely az önállóvá válás megkezdésének kimondása mellett azt is rögzíti, hogy a parlament nem veti alá magát az állami intézmények döntéseinek, különösképp a spanyol alkotmánybíróság állásfoglalásainak. A spanyol kormány két nappal később az alkotmánybírósághoz fordult, mert alkotmányellenesnek tartja a határozatot. Egyúttal kérte a bíróságot, hogy figyelmeztesse a katalán vezetőket: amennyiben nem tartják tiszteletben a bíróság döntését, megsértik a törvényt, engedetlenséggel lesznek vádolhatók, és felfüggeszthetik őket tisztségükből.
Egyelőre csak találgatások folynak arról, hogy a felek mit léphetnek, és kinek milyen eszköze van arra, hogy akaratát érvényesítse. Az alkotmány 155. cikkelye lehetőséget ad akár Katalónia autonómiájának felfüggesztésére is, de ezt a passzust még sosem alkalmazták Spanyolországban, és most is csupán elvi lehetőségként beszélnek róla, amelyet mindenki szeretne elkerülni.
Katalóniának továbbra sincs új elnöke és kormánya, mivel a választásokon győztes Junts pel Sí (Együtt az igenért) függetlenségi párttömörülés ragaszkodik az eddigi vezető Artur Mas újraválasztásához, csakhogy őt nem támogatják a katalán parlament pártjai. A katalán parlament másik, függetlenséget akaró pártjával, a radikális baloldali Népi Egységgel hónapok óta zajlanak a tárgyalások, de nem sikerült megállapodniuk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1248
szavazógép
2015-12-03: Világfigyelő - :

Orbán Viktor Európa legbefolyásosabb politikusa

A Politico amerikai hírportál európai kiadása listát közölt a jelenlegi Európát legnagyobb mértékben alakító személyiségekről, és a rangsor első helyére Orbán Viktor magyar kormányfőt tette. A lajstromba az Európai Unió 28 tagországából egy-egy személyiséget választottak ki, őket rangsorolták.
2015-12-03: Világfigyelő - :

A menekültválság megoldásának kulcsa (EU–Törökország)

Zárónyilatkozatban fogadták el vasárnap az uniós és a török vezetők brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozója keretében azt a közös akciótervet, amely a remények szerint kulcs lehet a menekültválság megoldásához, és felgyorsíthatja Törökország uniós csatlakozását is. Törökország erőfeszítéseket tesz az Európába irányuló illegális migráció megfékezése érdekében, az EU pedig 3 milliárd euróval támogatja a szíriai menekültek törökországi ellátását. A tizenegy pontos zárónyilatkozatban szerepel egyebek közt a terrorizmus elleni közös fellépés, a kül- és biztonságpolitikai párbeszéd megújítása.