Többet kellene tennie a társadalomnak a sérült és tanulási zavaros gyermekek valós integrációjáért, követni kellene a pozitív európai példákat, a több gyakorlat oktatását – hangsúlyozza a sepsiszentgyörgyi Speciális Iskola két pedagógusa, akik nemrég vettek részt egy finnországi Erasmus+ képzésen. Megállapításuk egybecseng a megyeközponti iskola törekvéseivel, hogy gyakorlati készségeket alakítsanak ki diákjaikban, egyfajta szakmai előképzést nyújtsanak azoknak, akik képesek befogadni és később hasznosítani a szerzett ismereteket.
Demény Márta és Farkas Bíborka lapunknak elmondta, a finn oktatási rendszerben a tanulási zavaros gyermekek a normál iskolában tanulnak, nem hagyják magukra a nehézséggel küzdő, sérült gyermekeket, a tanuló eredménytelenségének okát a pedagóguscsapat hibájának tartják, és újratervezést von maga után. Elmondták, „igaz, hogy a pedagógusok és asszisztensek száma jóval magasabb, mint nálunk, pedagógiai és gyógypedagógiai képzettségük magas szintű, az oktatás és egészségügy kiemelt prioritás, felszereltségük is irigylésre méltó, mégis az itthoni valóságban is alkalmazható gyakorlati ötletekkel, stratégiákkal tértünk haza”.
A két gyógypedagógus szerint szemléletváltásra van szükség, a gyakorlati oktatás bővítéséhez ellenben pénz és szakoktató is kell, e tekintetben nem áll jól az iskola. Úgy vélik, ha a tanítás, a foglalkozások mellett a pályázatokat is ők írják, a támogatókat is ők keresik, nem érzik, hogy munkájuk sikeres, s előbb-utóbb bekövetkezik a szakmai kiégés, ami sem nekik, sem a gyermekeknek nem jó. Ennek ellenére úgy vélik, a sepsiszentgyörgyi Speciális Iskolában elindult a változás, kezdenek csapatban dolgozni, tervezik, hogy a jelenleg is működő tánc- és drámaóra mellett bevezetik a fafaragást, cégekkel működnének együtt, hogy bizonyos szakmákat a diákok megtanuljanak. A halmozottan sérült gyermekeken kívül tanulóik sokféle foglalkozásra alkalmasak, ezért azt szeretnék, ha az iskolából kikerülve be tudnának illeszkedni a társadalomba. Jelenleg karácsonyra készülődnek, ajándéktárgyaikkal részt vesznek december 13-án a vártemplomi karácsonyi kirakodón, és bíznak abban, hogy ez is jó alkalom arra, hogy minél többen megismerjék tevékenységüket, és diákjaikat megbélyegzés nélkül elfogadják.