Várhatóan a jövő év első negyedévének végén nyújtja be Magyarország azt a kérelmet, amelyben a kürtőskalácsot hagyományos különleges termékké kívánják nyilváníttatni az Európai Unióban – közölte a budapesti Földművelésügyi Minisztérium eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján, amelyen a háromszéki megyei önkormányzat képviselői is jelen voltak.
Gál Péter elmondta: erről már egyeztetések folynak magyar és erdélyi szakmai szervezetek között, a szakmai tanácskozás célja, hogy minél hamarabb és minél nagyobb szakmai konszenzussal elkészüljön a szóban forgó magyar-székely édességre vonatkozó kérelem, amit Magyarország mihamarabb továbbíthat Brüsszelbe az Európai Bizottságnak. A hagyományos különleges termék oltalom lényege, hogy olyan receptúrát véd, amely már régóta létezik a társadalomban, régóta ismerik az ezzel a receptúrával készült terméket. Továbbá élő hagyományról van szó, amely adaptálja a technológiai változásokat is. Gál Péter megjegyezte: a budapesti minisztérium kiemelt célja, hogy a magyar értékeket felkutassa és megvédje. Ennek érdekében az ország az unió által rendelkezésre bocsátott eszközökkel is él. Cél, hogy Magyarország növelje e földrajzi árujelzővel ellátott magyar termékek számát, valamint emelkedjen a Magyarországhoz köthető hagyományos különleges termékek száma is. Így nem is lehet kérdés – vélekedett a helyettes államtitkár –, hogy a kürtőskalács alkalmas a hagyományos különleges termék oltalomra.
V. Németh Zsolt, az FM környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára utalt arra: a Hungarikum Bizottság úgy döntött december 3-án, hogy a hungarikumok gyűjteményébe emeli a kürtőskalácsot. De ha a kürtőskalácsot az unióban is oltalom alá kívánja helyeztetni Magyarország, az unió által elismert védjegy-rendszerben is el kell ismertetni a terméket.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke az hangsúlyozta: „azért szeretjük a kürtőskalácsot, mert a mienk”. A románok is kürtöskalácsnak nevezik a kürtőskalácsot, de Angliában és Franciaországban is annak mondják. Ez ugyanis egy olyan székely-magyar termék, amelynek egy neve van: kürtőskalács. Ezt a Kárpát-medencében mindenki tudja Konstancától Sopronig. Sokan jövedelem-kiegészítésként, de már sokan megélhetésük biztosítására is sütik a kürtőst. Készítésével a világban naponta már ezernél is többen foglalkoznak. A kürtöskalácsot előterjesztették az Erdélyi Magyar Értéktárba való felvételre is – fűzte hozzá. Albert Zoltán, a Nemzetközi Kürtőskalács Szaktestület ügyvivője arról beszélt, hogy a kürtőskalács receptjét mindenki szabadon használhatja, a hagyományos különleges termék oltalom éppen ezt szolgálja, a kürtőskalács ugyanis nem egy termékvédjegy. Ez azt jelenti, hogy aki betartja a kürtőskalács előállítási receptúráját, az nevezheti a termékét kürtőskalácsnak.