A fél évvel meghosszabbÃtott határidÅ‘t be lehet tartani, a megyei önkormányzat tudja finanszÃrozni a hátralévÅ‘ munkálatokat, semmi akadálya annak, hogy jövÅ‘ júniusban korszerű, jól felszerelt kórházat adjunk át – közölte Tamás Sándor megyeitanács-elnök tegnap a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf SürgÅ‘sségi Megyei Kórházban tartott munkalátogatáson.
Az európai uniós pályázatok kivitelezésének határidejét uniós jóváhagyással hosszabbÃtották meg országosan, ehhez igazodott Kovászna Megye Tanácsa is, és a december 17-ei rendkÃvüli ülésen döntött arról, hogy 5,2 millió lejt fordÃt a munkálatok befejezésére. Henning László alelnök elmondta, ennek az összegnek fele amúgy is a megyei tanács költségvetését terhelte volna, mert tartalmazza a pályázat leadásakor vállalt önrészt és olyan költségeket, amelyek bÅ‘vÃtést és nem felújÃtást fedeznek, Ãgy ezek nem számolhatóak el.
Mindent figyelembe véve, 2,5 millió lej a pályázati veszteség az elszámoláskor – de ennél sokkal több, 27 millió lej veszett el induláskor a közbeszerzési eljárások során, mivel minden lépésnél a legkisebb árajánlatot kellett választani. Ez esetben nagy szerencse, hogy helyi vállalkozókból álló konzorcium nyert, mert a problémákat helyben meg lehetett oldani – mondták a megye elöljárói. A megrendelt orvosi műszereket a Vamed cég leszállÃtotta, ennek 85 százalékát már bekötötték, a többi dobozokban vár arra, hogy a rendeltetési helyére kerüljön. Az épÃtkezés a napokban eléri a 90 százalékos befejezettséget.
A még épÃtés alatt álló és az elkészült, illetve félig kész részek bemutatását András-Nagy Róbert kórházmenedzser vezette (fotó), aki hangsúlyozta, ahhoz kétség nem fér, hogy intézményük modern, jól felszerelt kórházzá alakul át, de továbbra is fennáll az orvos- és asszisztenshiány, az optimális működéshez még legalább ötven orvosra és százötven asszisztensre lenne szüksége a hatszáz ágyas kórháznak. A menedzser ismertette az épület végsÅ‘ beosztását. Az alagsorban a sürgÅ‘sség és a röntgendiagnosztikai osztály működik, a földszinten lesz a szülÅ‘blokk, néhány járóbeteg-rendelÅ‘, a laboratóriumok, irodák, a betegfelvevÅ‘ és regisztráció. Az elsÅ‘ emeleten a műtÅ‘k, az intenzÃv osztály és az ortopédia kap helyet, a második emelet a sebészeté, a harmadik a kardiológiáé és a nÅ‘gyógyászaté, a negyediken működik a szülészet és újszülött osztály, az ötödik a gyermekosztályé. A négy műtÅ‘ben és az intenzÃv osztályon kezelt, steril levegÅ‘t biztosÃtanak, áramkiesés esetére a helyi áramforrásra automatikusan átkapcsoló rendszert épÃtettek be, légmentesen záró ajtókkal látják el a műtÅ‘ket. A harmadik emeleti nÅ‘gyógyászati osztályon a két- és háromágyas, fürdÅ‘szobával ellátott kórtermek már elkészültek.
Tamás Sándor elmondta, a tÃz éve megkezdett kórházfelújÃtás (az elsÅ‘ nyolc év az egészségügyi minisztérium által finanszÃrozott szerkezeti megerÅ‘sÃtést célozta) a végéhez közeledik, ami annak is köszönhetÅ‘, hogy az észszerű gazdálkodás közelebb került a helyszÃnhez, ugyanis 2010 óta a megyei és helyi önkormányzatok a gazdái az egészségügyi intézményeknek.