Bocsárdi László, a Tamási Áron Színház igazgatója tegnap hivatalosan is bejelentette: rangos kulturális esemény színhelye lesz Sepsiszentgyörgy jövő év márciusában. Fennállásának hatvanéves évfordulóját ugyanis nemzetközi színházi fesztivállal ünnepli a Tamási Áron Színház.
Az ünnepen kívül azonban a Reflex Nemzetközi Színházi Biennálé első kiadásának célja, hogy a nézők számára egyfajta betekintést adjon különböző kultúrák kortárs színházi világába. Éppen ezért a tervek szerint négy állam — Románia, Magyarország, Csehország és Lengyelország — legfontosabb színházi előadásait tekintheti majd meg a szentgyörgyi közönség.
A meghívott színházak között szerepel a budapesti Katona József Színház, a berlini Deutsches Theater, a lengyel Teatr Wspólczesny vagy a Companie Jusef Nadj orléans-i csapat is. Az előadásokat nem szubjektív módon válogatják ki: azokat lehet majd megtekinteni, amelyeket az illető ország kritikusai a legjobbaknak ítéltek — közölte Bocsárdi László.
A Tamási Áron Színház rendező-igazgatója hozzátette: ezáltal a kritikusok ízléséről, illetve más országok nézőközönségének igényeiről is sok mindent megtudhat a közönség.
A biennálé címéről Bocsárdi elmondta: azért választották a Reflex nevet, mert a színház mindig is egyfajta tükröt tartott a társadalomnak. A reflex szóban ugyanakkor benne van a reagálás is egy bizonyos helyzetre, a fesztivál célja pedig éppen annak feltárása, miként reagál a kortárs színházi világ a 21. századi valóságra.
Bocsárdi elmondta: a fesztivált eredetileg őszre tervezték, és már tavaly elkezdték szervezni, hiszen ilyen rangú színházak meghívása rengeteg munkával jár. Végül azért döntöttek 2009 tavasza mellett, mert túl későn jutottak pénzhez, ráadásul ősszel több rangos színházi rendezvény is lesz. Az esemény költségvetése körülbelül hatmilliárd régi lej. Sepsiszentgyörgy város önkormányzata és a Kovászna Megyei Tanács két—két milliárdot biztosít, a többit szponzoroktól szerzik be. A fesztiválra remélhetőleg sikerül felújítani a színház előcsarnokát, és a bejáratot. A tervek szerint az előcsarnok egyfajta kulturális központként működne, ahol helyet kapna egy kávéház, filmvetítéseket és más művelődési eseményeket lehetne szervezni. A Tamási Áron szellemisége iránti tisztelet jegyében köztéri alkotást kívánnak állítani a színház főbejáratánál. A műalkotás elkészítésére pályázatot írtak ki.