A két előadó
Jeney Istvánné Rózsa Janka kezdeményezésére az ojtozi Anselmo Kastélyvendéglőben közel harminc kézdi-orbaiszéki polgármester, magánerdészeti és közbirtokossági vezető vett részt az erdei utak feljavítását, illetve elkészítését célzó tanácskozáson, ahol a Bákó megyei tanács és a bákói Ojtoz Magánerdészet is képviseltette magát.
A jelenlevők Veszelka Tamás, a Vaninary Kft. ügyvezető igazgatójának és Peter Berger, az osztrák Omnivore 2000 cég technológiai képviselőjének az előadásait hallgathatták meg.
Veszelka Tamás az erdei útjavítási tervek előkészítéséhez és lebonyolításhoz szükséges finanszírozási megoldások felkutatásáról tartott kimerítő tájékoztatót. Elmondta: az erdészeti szektor teljesítőképessége korlátozott, mert az erdők többségének gyenge az infrastruktúrája. Románia erdei úthálózata alig 42 000 km, Európában a leggyengébb, több mint kétmillió hektárnyi erdő gyakorlatilag járhatatlan. Ennek következtében a normálisnál nagyobb a fakivágás, sok az illegális, a gyengén karbantartott utak pedig környezeti károsodást okoznak. Ezt a helyzetet csak az erdei úthálózat bővítésével, az utak karbantartásával lehet orvosolni. Hamarosan uniós pénzforrások nyílnak az erdőgazdálkodással kapcsolatos infrastruktúra javítása és fejlesztése céljából, 2007 és 2013 között több mint kétezer km erdei út építését tervezik. A támogatási keretösszeg 595 096 737 euró, a legnagyobb egyedi támogatás 1 500 000 euró. A pályázat kiírására a nyár folyamán kerül sor. Sajnos — mondotta Veszelka —, az önkormányzatok gépvásárlásra nem, csak az erdei utak javítására pályázhatnak. A megoldás az lenne, ha egy magáncég vásárolhatná meg a gépet, amit bérbe vennének tőle. A pályázatíró cég, mely hamarosan új irodát nyit Kézdivásárhelyen, a sikeres pályázatok megírásában szeretne partner lenni.
Peter Berger egy osztrák feltaláló által készített csodagépet mutatott be, amelyet hétszáz lóerős dízelmotor működtet, és ideális a 3,5 méter széles erdei utak készítésére. Sípályáknál is alkalmazható. Egyelőre ebből a gépből még nincs Romániában, hiszen félmillió euróba kerül, de ha közösen vásárolnák meg, rövid időn belül megtérülne a befektetés, hiszen napi teljesítménye 1,5—2 km, és az útkészítés a hagyományos módszernél háromszor olcsóbb lehetne. Ha társulnának a kézdiszéki önkormányzatok, magánerdészetek és közbirtokosságok, közösen meg tudnák vásárolni a gépet, mert erre uniós pénzt nem adnak.