Komoly gondot okoznak azok a használaton kívüli gépkocsik, amelyeket tulajdonosuk közterületen „felejtett”, azaz régóta parkolnak ugyanazon a helyen, akadályozva a forgalmat. A roncsok ugyanakkor a városképet is rondítják. A jogszabályok szerint ezeket a járműveket ugyan elszállíttathatja, majd ócskavasként értékesítheti az önkormányzat, ehhez azonban hosszas türelmi időt kell biztosítani a tulajdonosnak, illetve több felszólítást is kell küldeni.
Az ügy a törvények szabta határidő lejárta után sem zárul le, a tulajdonos ugyanis bíróságon támadhatja meg az intézkedést, az igazságügyi eljárás során pedig sokszor neki adnak igazat. Az elhagyott autók pedig nemcsak a hatóságoknak okoznak fejtörést: sok panasz érkezik a lakosoktól, akik elvárják, hogy a roncsok eltűnjenek a parkolókból, járdákról. A Krónika összeállítása alapján elmondható, hogy a székelyföldi városokban is egyelőre állandó harc alakult ki ezen járművek tulajdonosaival, de komoly eredményt nem sikerült elérni.
Csökkenő lelkesedés. Közel 36 millió eurót költöttek el a romániaiak szilveszteri bel- és külföldi utazásra. A Turisztikai Munkáltatók Szövetségének jelentése szerint 147 ezren köszöntötték az új évet valamelyik hazai üdülőhelyen. Ők összesen több mint 140 millió lejt költöttek, ami 1,5 százalékos csökkenést jelent a tavalyi évhez képest. Egyre növekszik a gyógyfürdők népszerűsége, több mint 28 ezer romániai vette igénybe valamelyik hazai létesítmény szolgáltatásait szilveszterkor, 4 százalékkal többen, mint egy évvel ezelőtt. A gyógyfürdők mellett a tengerpart és a Duna-delta is több turistát vonzott, mint tavaly. A legtöbb szálláshelyet vidéken értékesítették: 52 ezer turista – 8 százalékkal kevesebb, mint tavaly – foglalt szobát panzióban. Emellett a hazai utazási irodák szervezésében 8200 romániai töltötte külföldön a szilvesztert – ez ötszázalékos visszaesést jelent tavalyhoz képest –, ők összesen 4,8 millió eurót költöttek. (Maszol)
KEVESEBBŐL, DE INDUL. Tegnaptól benyújthatók az Első ház program hiteligénylési dossziéi. Idén a tavalyi keret felét, másfél milliárd lejt fordít a kormány erre a célra. A digi24 hírtévé értesülése szerint a programmal igényelt hitelek kamata nagyjából ugyanakkora, mint a standard ingatlanhiteleké, a kormányprogram elsősorban az ötszázalékos önrész miatt népszerű a lakosok körében. A klasszikus hitelek esetében ugyanis a megvásárolandó lakás árának 15 százalékával kell rendelkeznie az ügyfélnek. A kedvezményes lakásvásárlást segítő program keretében tavaly 30 ezer lakást vásároltak. (Erdély FM)