Észak-EurópaSzigorúbban ellenőrzött határok

2016. január 5., kedd, Világfigyelő

Dánia tegnap visszaállította a határellenőrzést a dán–német határon – jelentette be Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök, aki szerint az intézkedéssel Koppenhága a papírok nélkül érkező menedékkérőknek akarja útját állni. Svédország tegnap reggeltől szigorította a határátlépést dániai határszakaszán.
 

A dán–német határon egy­előre nem ellenőriznek mindenkit, csak szúrópróbaszerű vizsgálatokat végeznek. Az intézkedés egyelőre tíz napig marad érvényben, de meg­hosszabbítható.
„Ez egyáltalán nem örömteli pillanat” – vélekedett a dán miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy a svéd lépésre reagálnak a döntéssel, s kormánya arányos intézkedést hozott. Hozzátette azt is, hogy a „hétköznapi” dánoknak és németeknek semmilyen fennakadásra nem kell számítaniuk. „Ha az Európai Unió nem képes megvédeni külső határait, akkor egyre több ország lesz kénytelen ideiglenesen visszaállítani a határellenőrzést” – magyarázta Lars Lokke Rasmussen.
A német külügyminisztérium úgy reagált, hogy a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet veszélybe került. „Schengen nagyon fontos, de veszélyben van” – mondta Martin Schäfer külügyi szóvivő, aki szerint bármilyen probléma adódik is, mindig a legjobb közösen, összehangoltan megoldani. Steffen Seibert, a berlini kancellária szóvivője hangsúlyozta: „Nem A és B ország határán található a megoldás a menekültválságra.” Angela Merkel szóvivője közös, európai megoldást szorgalmazott.
A berlini belügyminisztérium a német kormány sajtótájékoztatóján azt emelte ki, hogy a svéd és dán intézkedések is összhangban vannak a schengeni szabályokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy a tagállamok rendkívüli esetben visszaállítsák a határellenőrzést. Ezt ősszel Németország is megtette az osztrák határon. A német belügyminisztérium szerint naponta 100–300 menedékkérő lép Németországból Dániába.
A menekültáradat feszültséget keltett Koppenhága és Stockholm között. Svédországban tavaly mintegy 163 ezren kértek menedéket, ami egy főre vetítve a legtöbb ilyen kérelmet jelenti az egész Európai Unióban. Dániában eközben 18 ezren folyamodtak menekültstátusért.
Svédország már novemberben ellenőrzést vezetett be az országot Dániával összekötő Öresund-hídon, va­lamint a dán és német kikötőkből érkező kompoknál, ám eddig az ellenőrzés nem volt általános, csak szúrópróbaszerű, és nem mindenhol vizsgálták az okmányokat, csak bizonyos belépési pontokon. Hétfőtől viszont a hídon, vasúton vagy komppal csak személyazonosításra alkalmas okmánnyal lehet belépni Svédországba. Ezért aki Svédországba igyekszik, annak már a dániai pályaudvaron fel kell mutatnia igazolványát. Koppenhága bírálta a svéd intézkedést, s felvetette, hogy Svédországnak kellene állnia az ellenőrzés költségeit.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 671
szavazógép
2016-01-05: Belföld - :

Mindenki fizet

Nagyjából hárommillióra tehető azok száma, akik nem szerepelnek a közpénzügyi statisztikákban, mivel nem rendelkeznek semmilyen jövedelemmel, de ez mostantól megváltozhat, mivel idén már nekik is kötelező lesz az egészségbiztosítási hozzájárulást törleszteniük – jelentette be Gabriel Biriş pénzügyminisztériumi államtitkár.
2016-01-05: Világfigyelő - :

Vallásháború küszöbén áll a Közel-Kelet

Veszélyes játékot űz egymással Szaúd-Arábia és Irán, amely ha elszabadul, pusztító háborúként söpörhet végig az egyébként is lángoló Közel-Keleten. A térségben vezető szerepre vágyó két hatalom politikai kötélhúzása csak növeli a vallási feszültséget, ráadásul még távolabbra sodor bármiféle esélyt a békére.