Jó reggelt, Árkos!

2016. január 5., kedd, Közélet

Hótakaró nélkül is újesztendősen ébredt Árkos. Enni kértek a kisbabák, enni-inni a jószág, a majorság. A gazdaember nem alhat addig, amíg a hasára süt a nap! – a korán kelők ismerik az ősrégi regulát. Évfordulós dolgokban egyre meredekebb a szakadék az idős emberöltő és a fiatalság között. Régi fordulókkor (nem neveztük szilveszternek) csak a harang szólt, nem volt hangos-fényes lövöldözés, nagy közös asztal, s mert pergelt a Nemere, a pap is rövidre vette a köszöntőt a vártemplom előtt. Csendes volt a falu. Héjalt kukorica, főtt aszalt szilva, pánkó került asztalunkra, így vártuk az új évet. Hadd mulassanak a fiatalok, az ő kezükben hamarosan maradék magyarságunk sorsa – így a belenyugvó végkövetkeztetés.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Újévi összegzés
Ha felfrissített lexikoncímszót kérne valaki Árkosról, így szedném egy csokorba 2016 elején:
Az 1968-as megyésítés alkalmával az addig önálló közigazgatású három települést, köztük a legtöbb lakossal (1714) rendelkező Árkost, Sepsiárkost Sepsikálnokkal együtt a központi fekvésű Sepsikőröspatak újdonsült községközponthoz csatolták, így függő falusi státust kapott. Nem vitás, hogy ez visszaesést jelentett Árkos életében. Önállóságát 2004-ben nyerte vissza. A 47 esztendő alatt nemcsak lélekszámában, hanem a lakosság összetételében is változott: egyrészt apadt, másrészt lélekszámát duzzasztotta a város közelsége, a betelepülők, az új fészekrakók. Városperemi lakótelep képét, hivatását vette fel, összeépülni készül Sepsiszentgyörggyel a történelmi alsó-háromszéki székely-magyar település. A felújított községházban Máthé Árpád jelenlegi polgármester, Kiss Ernő alpolgármester és a helyi tanács irányítja a település életét. Közigazgatási területe 33,6 négyzetkilométer, ugyanis az 1980–1989 közötti sepsikőröspataki külszíni lignitkitermelés 109 hektárnyi területcsonkítást okozott, s így a földterületek tulajdonba való visszahelyezése még ma sem fejeződött be végérvényesen, a termékennyé tett meddőhányó területét csak szakaszosan tudták visszaszolgáltatni az egykori bányaügyi szakminisztérium teremtette függőség miatt. A területbirtokló cég felszólítást kapott a gyorsított visszaszolgáltatásra, kedvezőtlen választ esetén Árkos a szintén érintett szomszédos Sepsikőröspatakkal közösen büntetőjogi eljárást indít. A Kerek erdő övezetében álló egykori magántulajdonú területek azonosítása és új­bóli kijelölése, magántulajdonba való visszaszolgáltatása a végéhez közeledik.
 Aszfaltszőnyeg borítja a település két főutcáját, aszfaltos út köti össze a megyeszék­hellyel, kiépült a közművesítés, de működésbe hozatala az új év első hónapjainak gondja. A Sikó-hegy előterében sportkomplexum, műborítású pálya épült, s a Puskás Ferenc nevével fémjelzett utca térségében új lakónegyed jelent meg. A községháza előterében történelmi emlékpark idézi a falu dicső múltját, élénk a felekezeti élet, már csak az egyházak irányában van bizalma ennek a faluközösségnek is. Soha nem volt ilyen szép és jól működő iskolája a falunak, mint most. Korszerűsítették az óvoda épületét, nemrég napközi otthon indult. A volt téesz területén korszerű tehenészeti farm működik, műmalma, kenyérgyára jó minőségű termékekkel látja el a környéket, a várost. Gyökeret vert a kisipar, autójavító, magánkertészet működik, az Éhmájnak nevezett terasztetőn emelkednek Árkos-liget új lakótelepi házai, az egykori Hosszú nevű mezőrészen a Kossuth Lajos lakónegyed.
Árkos az egyházi és a közélet, a közművelődés városközeli központjává vált. A báró Szentkereszty család egykori kastélya immár új szerepkörre vár, 1998-tól helyi tájmúzeum várja az ide látogatót, zenei anyanyelvünket művelő dalárda, fúvószenekar, gyerektánccsoport emlékeztet a falu egykori gazdag közművelődési életére, amire még Orbán Balázs is felfigyelt másfél évszázaddal ezelőtti látogatása idején. Hasznos baráti és testvértelepülési kapcsolatot ápolnak Mezőtúrral, Polánnyal, Magyarbánhegyessel és Bátával. Utóbbiak pályáztak egy kölcsönös gyerek-cseretáboroztatási rendszer kialakítására, ami az árkosi gyerekek számára is hasznosnak mutatkozik. A falu borvíz- és ivóvízkincsét, épített örökségét, festői környezetének adottságait kellene még jobban kihasználni. Szomszédságában húzódik a Baróti-hegység lomberdővel borított, tündérszép vidéke, a megújult Sugásfürdő. Máthé Árpád polgármester tervei szerint úgy alakítják a települést, hogy a jövőben megfelelhessen egy turisztikai település elvárásainak is. Félszáz oldalra terjedő színes kismonográfia született Árkosról az önkormányzat, a közbirtokosság, lelkes helyi vállalkozók – ifjabb és idősebb Rétyi Ödön, Gajai Sándor – támogatásával a baróti Tortoma Könyvkiadó jóvoltából. Ennek része a Szentkereszty kastélyt övező védett arborétumról készült részletesebb tanulmány, szerzője Kisgyörgy Blanka biológiatanár.


Nem határkő az esztendőforduló
Ez volt a summája a Máthé Árpáddal folytatott újévreggeli beszélgetésünknek. Számára úgymond hálátlan volt a beszélgetés időzítése, mert eddig több hasznos munkába vágtak bele s folytattak sikeresen, de sokrétű okok miatt befejezésük az új esztendőre maradt, s így a felületesebben vizsgálódó helyieknek nem is szembeötlő.
– Melyek azok, kérem, sorolja fel, ugyanis ezek az új év legfontosabb feladatai és helyi célkitűzései.
– A sepsiszentgyörgyi közüzemek ellenőrizte, hogy mennyire tartották be az ivóvizet igénylők udvarukon a vízbekötési feltételeket. Ha az észlelt, alig tucatnyi hibát kijavítják, s a felek megkötik a szerződéseket, a közüzemek átveszi majd az egész rendszert s üzembe helyezi. A fontos egyelőre az, hogy a kőröspataki önkormányzat meghosszabbította saját rendszeréből a vízszolgáltatást augusztus 20-ig, nem marad víz nélkül a település. A mellékutcák infrastruktúráját azokból a pénzalapokból szándékoznánk befejezni, amire még A román falu újjászületése elnevezésű programnál pályáztunk. Gyakorlatilag a csatornahálózatot is befejeztük, s hamarosan megkötjük a szolgáltatóval a szerződést. Készen vannak a tervek a Felszeg és a Bakó-hegyi összekötő útszakasz aszfaltozására, s idénre tervezzük azt is, hogy a falu bejáratát a központtal összekötő aszfaltszőnyeget beboríttassuk még egy koptatóréteggel. Sportbázisunk befejezése is az utolsó szakaszba jutott. Nagy mennyiségű kőből megépült a sportpálya alapja, s úgy néz ki, hogy tavaszra elkészül. Nehézség, hogy a műborítású pálya befejezéséhez nem kaptuk meg a szükséges kormánypénzt. Újra fel kell értékeltetnünk az elvégzett munkát, ez is pénzbe kerül, s ennek ismeretében fogjuk tudni, hogy mekkora összeg szükséges még a befejezéshez. Távlati tervünk egy közösségi ház kialakítása a fiatalság számára, hogy legyen rendezett helyük szórakozásra és más jellegű tevékenységre. Benyújtottunk egy új pályázatot szociális lakások építésére, van alkalmas területünk, és igény is mutatkozik rá. Ebben az évben is támogatni fogjuk a helyi művelődést, a sporttevékenységet és a történelmi egyházakat. Örömünkre új hagyomány született, tavaly év végén ugyanis Ürmösi Incze Hunor és felesége, Ürmösi Incze Mária Terézia táncoktatók kezdeményezésére gyökeret vert Árkoson is a csoportos regölés. Ezzel is gazdagabb lett a település hagyomány- és szokásvilága.
– Vaskos tanulmány- és családtörténeti jellegű friss kötet jelent meg a zágoni Szentkereszty családról („...Hagyatékul hagyod utódaidnak...” Elvetélt álmok nyomában – Fejezetek a zágoni báró Szentkereszty család életéből) s annak árkosi ágáról. Adatai része Árkos történetének. Ismeri a kötetet?
– Sajnos nem, pedig a köz­ség hivatalos címerének fő eleme éppen az említett család egyik címerösszetevője. A szerzők nem keresték az önkormányzatot, segítséget, adatokat nem igényeltek, pedig a faluban még élő szájhagyomány is értéket képviselhet, és könnyen meglehet,  az örökösök talán éppen velünk közösen tudnának valami hasznos tevékenységet teremteni a kastélynál. A család egyes jelesebb árkosi tagjai éppen az árkosi kastély udvarán álló temetkezési kápolna pincekriptájában nyugszanak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 260
szavazógép
2016-01-05: Máról holnapra - Mózes László:

Homályban

Közveszélyt jelent Beke István szabadlábra helyezése a legfelsőbb bíróság szerint, ezért a kézdivásárhelyi férfi előzetes letartóztatásban marad – rendelkezett jogerősen tegnap a bukaresti ítélőszék. A legfelsőbb bíróság ezzel megerősítette a bukaresti táblabíróság korábbi, a vizsgálati fogság meghosszabbítására vonatkozó határozatát. A román hírcsatornák emlékeztettek: Beke Istvánt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) kézdivásárhelyi szervezetének elnökét „bombamerénylet előkészítésével” gyanúsítja a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság.
2016-01-05: Jegyzet - Fekete Réka:

Ami ismét elmaradt (Kármentő)

Esztendőfordulón még akkor is érdemes visszapillantani, hogy mi valósult meg és mi nem egy év alatt az oktatás háza táján, ha az a tanévnek csupán a félideje, és az optimisták könnyen azt mondanák, várjuk meg a végét. Kies hazánkban ellenben nem divat a szeptemberi becsengetéskor leszögezett szabályokat tanévzárásig betartani, így mindegy, mikor vesszük számba annak a rendszernek a helyzetét, amely így vagy úgy minden családot érint, hiszen ki tanít, ki tanul, szülőként, nagyszülőként részese, elszenvedője az eseményeknek, csupán a hatalom arcránca mozdulatlan, ha számonkérik, mi történik a kréta körül.