Összességében elfogadható évnek tekinthető a tavalyi a munkaerőpiaci mozgások szempontjából – derül ki a Kovászna Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség vezetőjének elemzéséből. A munkanélküliségi arány egész évben javuló irányt mutatott, a fő munkáltatók sorrendjében viszont nincs nagy változás, a jövedelmek szintjében sem tapasztalható lényeges javulás, és a képzettség tekintetében is maradt még tennivaló.
Kelemen Tibor, a hivatal vezetője szerint novemberi munkaerőpiaci adataik további javulást mutatnak a foglalkoztatásban, legalábbis az állástalanok számának alakulását illetően, más téren viszont stagnálást tapasztaltak. November végén Háromszéken valamivel több, mint 4800 állástalant jegyeztek – ez 5,44 százalékot jelent –, az éves átlagtól nem marad el sokkal, de mindenképp a csökkenés jellemző. November végéig jelentősen visszaesett a munkanélküli-segélyben részesülők száma, ezt a nyilvántartott állástalanok mintegy húsz százaléka kapja. Ahogy egész évben, most is jellemző, hogy vidéken sokkal több az állástalan, mint városon.
A munkáltatók közül a nadrággyárak, néhány építkezési vállalat, valamint pár kereskedelmi cég szippantja fel a munkavállalók nagy részét. Novemberben alkalmazási dömpinget figyeltek meg a készruhagyáraknál: a megyeszinten 448 felvett személy közel egynegyedét ezek alkalmazták baróti, kézdivásárhelyi és sepsiszentgyörgyi egységeikben. Az igazgató szerint a férfimunkára is igény van ezekben az üzemekben, de sokan nem hajlandóak elsajátítani a szabást-varrást, inkább szállítási, adminisztratív munkát vállalnának.
A fenti adatoknak némileg ellentmond, hogy márciustól folyamatosan csökkent a megyeszinten nyilvántartott alkalmazottak száma. Míg a tavalyi év első három hónapjában 45 ezer felett volt, mostanra pár százzal visszaesett – igaz, ebben nincsenek benne a különböző hatóságok által foglalkoztatottak, nekik nem kell jelenteniük a változásokat az ügynökségnél –, illetve a külföldön dolgozók egy része is kimarad a statisztikákból. Emellett egyes munkáltatóknál nagymértékű az alkalmazottak vándorlása.
A javadalmazás tekintetében egyébként jelentős változás nincs, novemberben a bruttó átlagbér nem haladta meg az 1700 lejt.
A képzettséget illetően továbbra is a szakképzetlenek teszik ki az ügynökség által nyilvántartott állástalanok túlnyomó többségét – 81,3 százalék –, korosztályi leosztásban pedig a 25 év alattiak vannak a legtöbben munka nélkül. Kelemen ennek kapcsán elmondta: noha idén nagyon sok képzést szerveztek – európai uniós forrásokból is –, de sajnos sok esetben kiderült, hogy a jelentkezőket elsősorban az ösztönzésre szánt pénzösszeg vonzotta semmint az, hogy a megszerzett képesítéssel munkahelyre tegyenek szert.