Már minden lehetséges leépítés megtörtént, a kisegítő személyzet és az adminisztrációban dolgozók száma már nem csökkenthető, egyedül az osztálylétszámok további észszerűsítése révén érhető el, hogy a fejkvótaalapú finanszírozás elegendő legyen a tanintézményeknek – véli Kiss Imre megyei főtanfelügyelő.
A kétnyelvűség miatt hetven állással többel kell számolni a háromszéki oktatásban, a magyar órák megtartása százhússzal több katedrát jelent a megyének – ismertette az elöljáró. Magyar többségű településeken, többségi magyar iskolákban a kis létszámú román óvodai csoportok és osztályok okoznak többletköltséget, és fordítva, román többségű községekben a magyar oktatás jelenti a pluszkiadást – magyarázza a főtanfelügyelő. Ha egy faluban öt gyermekkel működik az óvoda és hét tanulóval az egyetlen összevont elemi osztály, az két és fél katedrát jelent, holott ennyi állás fenntartásával ötvenhat gyermeket kellene tanítani, így érthető, hogy ez anyagilag milyen hátrányt jelent – magyarázza az alacsony csoport- és osztálylétszám által előidézett többletkiadást Kiss Imre. Tavaly 17 százalékkal lépte túl a megye a fizetési költségekre a fejkvótából elkülönített összeget, a hiányzó részt az év végi kiegészítésből fedezték, 2016-ra 14 százalékos mínusszal számol a főtanfelügyelő, amit a fejkvóta egyes szorzójának országosan bevezetett emelésével indokol.
Az esetleges összevonásokról, katedrafelszámolásokról Kiss Imre annak ürügyén beszélt, hogy a megye tavalyról tartozik még harminc állás megszüntetésével, amit az oktatási minisztérium írt elő, és úgy véli, a beiskolázási tervek elkészítésénél, a gyermeklétszám csökkenésének figyelembevételével ezt a követelményt is szem előtt kell tartani.