Gabriel Oprea volt belügyminiszter és miniszterelnök-helyettes ellen kezdeményezett bűnvádi eljárást a korrupcióellenes ügyészség, amely hivatali visszaéléssel gyanúsítja a politikust a rendőri felvezetés törvénytelen használata miatt.
A közlekedési törvény szerint csak az államfőnek, a miniszterelnöknek és a parlamenti házelnököknek jár konvoj. Miniszterek csak sürgős esetekben közlekedhetnek rendőri felvezetéssel, ám az ügyészség közleménye szerint Oprea ezt átlagban napi öt alkalommal is igénybe vette: 2015. január 2. és október 21. között 1607-szer kért hivatalos kíséretet közintézmények és magánjellegű úti célok felé, miközben ugyanebben az időszakban a miniszterelnök 814-szer, az államfő pedig 580-szer vette igénybe ezt a szolgáltatást. A hatóság másik vádpontja szerint – az ügyészek szerint jogtalanul – olyan megállapodást kötött, amelynek alapján a legfőbb ügyész közlekedését is rendőrök segítik.
A korrupcióellenes ügyészség azt követően kezdte meg a nyomozást, hogy tavaly október 20-án egy balesetben életét vesztette a 28 éves Bogdan Cosmin Gigină fővárosi közlekedési rendőr, miután motorbiciklijével a bukaresti Ştirbei Vodă sugárút egyik kátyújába zuhant, miközben épp Gabriel Oprea miniszter hivatalos kíséretének felvezetésében vett részt. Az ügyészség november 5-én nyitotta meg a nyomozást egy feljelentés alapján, amelynek tárgya annak törvényessége volt, ahogyan az intézményvezetők a hivatalos kíséreteket igénybe vették a forgalomban. A feljelentés egy nem kormányzati szervtől származott, a panasz pedig arról szólt, ahogyan Gabriel Oprea, Tiberiu Niţu főügyész, illetve Daniel pátriárka a hivatalos konvojokat használta.
Oprea a motoros rendőr halálát okozó balesetben tagadta felelősségét, és a lemondását követelő tüntetésekkel dacolva sem volt hajlandó megválni hivatalától. Végül Victor Ponta miniszterelnök lemondása az egész kormány felmentését eredményezte, és így Opreának is távoznia kellett a belügyminisztérium éléről.
Gabriel Oprea szenátor ellen akkor folytathat bűnvádi eljárást a vádhatóság, ha ahhoz a szenátus is hozzájárul. Az ügyészség kérését viszont annak a Tiberiu Niţu legfőbb ügyésznek kell a szenátusi kiadatás igénylése érdekében az igazságügyi miniszterhez továbbítania, aki a vádhatóság szerint maga is egy törvénytelen megállapodás alapján vehetett igénybe rendőri felvezetést. Emiatt Monica Macovei európai parlamenti képviselő máris felszólította a legfőbb ügyészt, mondjon le, ellenkező esetben az igazságügyi miniszternek kell őt tisztségéből visszahívnia.
Az ügyészség bejelentésére reagálva Gabriel Oprea tegnap kijelentette, mindig tiszteletben tartotta a törvényeket, ártatlannak vallja magát, és minden, az igazság kiderítésére irányuló törekvést támogat, jogait azonban megvédi. Hozzátette, a mások által folytatott hatalmi csatározások járulékos áldozatának tartja magát.