A fordulósdi tétjei

2016. február 1., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Hathetes téli pihenőidő után ma kezdődik újra a törvényhozási munka, rögtön fontos és sürgős egyeztetésekkel: Dacian Cioloş kormányfő sorra járja a pártokat, hogy az egy- vagy kétfordulós polgármester-választásokról egyeztessen a vezetőikkel, a liberálisok ugyanis most jöttek rá, hogy nem jó (nekik) az a törvény, amelyet tavaly nyáron ők is megszavaztak.

A vita megkezdődött, mindkét oldalon a demokráciára és a legitimitásra hivatkoznak, de ez csak a csúnyán kilátszó pártérdekek elfedésére szolgál. Az elemzők is megoszlanak: van, aki arra figyelmeztet, hogy a polgármesterek hatásköre azonos, ha a szavazatok 30 vagy 80 százalékával kerülnek tisztségbe, mások azzal riogatnak, hogy egyfordulós választáson Franciaországban a szélsőjobb nyert volna. Ez mind igaz, de vajon miért nem tudták a mi drága – valóban sok kidobott pénzbe kerülő – politikusaink idejében megfontolni az egészet?
A választók azonban kevésbé aluszékonyak, mint választottjaik (gondolják): még emlékszünk arra, hogy az egyfordulós választást a DLP-kormánynak köszönhetjük; akkor az SZDP ellenezte. Most az SZDP-nek kedvez, tehát mellette áll, a DLP-vel egyesült NLP-nek pedig hátrányos, tehát ellenzi. Na, ilyen hozzáállásra nincs szükségünk. Az sem jó, hogy az új kormányok mindig szembefordulnak elődeikkel, de még rosszabb, hogy saját programjukat is a pillanatnyi széljárás után igazítják. Olyan politikai osztály kell, amely képes előre látni, hosszú távú terveket kovácsolni, és azokat úgy megalapozni, hogy a következő választás nyertese ne rombolással kezdje, hanem folytassa az építkezést. Mert az ide-oda táncolás miatt állunk sokszor háttal a fejlődésnek; jóval előbb lennénk, ha nem a személyes és pártos, hanem a közösség érdekeit nézik azok, akik erre hivatkozva kérik választóik bizalmát.
Egy korábbi alkotmánybírósági döntés szerint választási törvényt a választások előtti egy évben nem lehet módosítani, de ezt az érvet még az SZDP sem nagyon lobogtatja, pedig nagy baj lesz az országra nézve, ha netán utólag érvénytelenítik az önkormányzati választásokat. Vagy ez a tartalék kártya, ha nem jól alakulnak a dolgok?
Alkotmányos vagy sem négy hónappal a választások előtt a játékszabályok módosítása, nem ez a fő kérdés. Hanem az, hogy kerül-e tisztességes új gárda a korrupcióval bemocskolt elöljárói székekbe. Nem elég, ha Sepsiszentgyörgyön vagy Háromszéken jól állunk, ha a fél ország gyanús. Egy vagy két forduló, mindegy, a lényeg, hogy jó irányba forduljunk. A választók kifejezték az egész politikai osztály megújítására vonatkozó igényüket a 2014-es elnökválasztáson, és egy évvel később, a kormány bukásához vezető Colectiv-tragédia kapcsán is. Kétszer is úgy tűnt, hogy a címzettek megértették az üzenetet. Mégis a régi kerékvágás felé kanyarodnak...
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 888
szavazógép
2016-02-01: Közélet - Iochom István:

Merre tovább, székely nép? (Fórum és lapbemutató)

Quo vadis, székely nép? címmel tartott fórumot és lapbemutatót szombat este a kézdivásárhelyi Gyűjtemények Házában Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke, Fuksz Sándor és Borsos Géza alelnök, valamint vitéz Hompoth Zoltán elnökségi tag. Erdélyi körútjuk során a világszövetség által kiadott Magyarságtudományi Füzetek 26. számát mutatták be. Azt teljes terjedelmében a székelységnek szentelték, címe: Nemzet vagy nép a székelység, netán kisebbség?
2016-02-01: Közélet - Iochom István:

Az MVSZ elnöke is tiltakozott (Újabb tüntetés Kézdivásárhelyen)

Szombat délután huszonhetedik alkalommal vonultak az utcára azok a kézdivásárhelyiek, akik a terrorvád miatt vizsgálati fogságban lévő Beke István Attila és Szőcs Zoltán szabadon bocsátását és a bizonyítékok bemutatását követelik. A szimpátiatüntetésen mintegy nyolcvanan vettek részt. A rendezvényen Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének (MVSZ) elnöke, Fuksz Sándor és Borsos Géza alelnök, valamint vitéz Hompoth Zoltán elnökségi tag is jelen volt, a magukkal vitt transzparensen magyarul és rovásírással a Velünk az Isten! Önrendelkezést a székely népnek! szöveget lehetett olvasni.