Székelyföld a nagyvilágbanÚjabb grafikai pályázatot hirdetnek

2016. február 6., szombat, Kultúra

Negyedszer szervezik meg a Székelyföldi Grafikai Biennálé rendezvénysorozatot – jelentették be a sepsiszentgyörgyi megyeházán tartott sajtótájékoztatón. A seregszemle, melyre az egész világból várják a jelentkezőket, Székelyföld kulturális életének egyik fontos pillére, ugyanakkor jó példa a térség önkormányzatainak együttműködésére. Az is elhangzott, hamarosan megnevezik a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi fiókjának új vezetőjét.
 

A G4 a negyedik Székelyföldi Grafikai Biennálé rövidítése, magyarázta Tamás Sándor megyeitanács-elnök, s egyetértve Részegh Botond csíkszeredai képzőművésszel, aki egy januári interjúban úgy vélekedett, egy város értékét kulturális élete biztosítja, megjegyezte: Székelyföld értékét is elsősorban kulturális élete adja. „Fontos helyet szántunk a kultúrának, mert az erős kulturális háttérrel rendelkező közösség tud fejlődni” – tette hozzá. Tamás Sándor szerint a Székelyföldi Grafikai Biennálé is egy szelete annak a programkínálatnak, amelyet „két és fél megye” (Hargita, Kovászna és részben Maros) szervez, s noha nem akar szembeállítani két kategóriát, a G4 összköltségvetése 92 ezer lej, ez a pénz 230 méternyi megyei út építését tenné lehetővé.
Hargita megyei kollégája, Borboly Csaba kijelentette, a kétévente megren­dezett székelyföldi kulturális rendezvény egyre erősödik, azon mind több hazai és külföldi alkotó vesz részt. A biennálé a székelyföldi együttműködés jó példája. „Egy ilyen rendezvényen mindenki megtalálja a maga helyét, a kultúrának ugyanis nincs határa vagy nemzetisége, a kultúra mentén jobban ki tudjuk húzni magunkat, egy szebb, vonzóbb Székelyföldet mutatunk, ezáltal egy-egy biennálé fontos politikai szereppel is rendelkezik, ráadásul hozzájárulhat fiataljaink itthon maradásához” – összegezett Borboly.
Zsigmond Barna Pál csíkszeredai magyar főkonzul kijelentette: a rangos nemzetközi biennálé mindenki számára nyitott, a Kárpát-medence egyik legjelentősebb grafikai rendezvénye, a modernitást hirdeti a nagyvilágban. Úgy látja, a kultúra is hozzájárulhat a székelyföldi turizmus fejlődéséhez, a kulturális turizmus akár húzóágazat is lehetne. Megjegyezte, Magyarország Csíkszeredai Fő­konzulátusa különdíjat ajánlott fel a grafikai biennáléra.
A pályázat újdonságairól szólva Siklódi Zsolt kurátor elmondta, a kiírásba idéntől bevezették a nyomtatott grafika kategóriát is, emellett megújult a honlapjuk (Grafikaiszemle.ro), ezentúl a pályaművek közvetlenül feltölthetőek. „A rendezvény nagy előnye, hogy idehozzuk a világot, ismertté tesszük Székelyföldet” – tette hozzá. Imreh-Marton István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ vezetője megjegyezte, a külföldi pályázók rövid ismertetőt olvashatnak majd a biennálé honlapján  Székelyföldről, illetve szólt a kétfordulós zsűrizési rendszerről és a határidőkről (a honlap minderről részletes tájékoztatót nyújt). A legjobb alkotásokból október 15-én Sepsiszentgyörgyön nyílik majd kiállítás, ez lesz a Székelyföld Napok háromszéki nyitánya. Mindezt több rendezvény kíséri majd, terveznek egy lengyelországi plakátkiállítást, illetve a múltkori grafikai biennálé fődíjasa, a felvidéki Szőke Erika egyéni tárlattal mutatkozik be a Magmában. Miként korábban is, a biennálé díjazottjai pénzjutalomban részesülnek, a fődíj 2000 euró.
A sajtótájékoztatón mind Zsigmond Barna Pál, mind Tamás Sándor megemlítette, hogy a közeljövőben megnevezik a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi fiókjának új vezetőjét. Elmondták, a döntés megszületett, ám ennél többet nem közöltek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2016-02-06: Kultúra - Hecser László:

Sütőék öröksége, a magyarok öröksége (Barót)

A Magyarországért Alapítvány, valamint a Magyar Örökség és Európa Egyesület kicsit elszámolta magát, amikor a bútorfestő és fafaragó Sütő családnak fél évezredes hagyományőrző művészetéért Magyar Örökség Díjat adományozott – vélhetnénk a díszes oklevél tüzetesebben szemügyre vételekor. Sütőék szerint nem az adományozók számtantudásával van a baj: az igaz, hogy „csak” 1568 óta, azaz 448 éve élnek Vargyason, de az oklevélben azért írtak néhány évtizeddel többet, mert előlegnek szánták: a család tizenhatodik nemzedéke egyre népesedik, biztos, lesz, aki a családi örökséget még sokáig ápolja és őrizze.
 
2016-02-06: Kultúra - Mózes László:

Pajkos ének egykorvolt asszonyokról

Nem szemérmetes magyartanárnőket célzott Győrei Zsolt és Nagy Dániel Viktor már címében is rendhagyó – A nyíló combok erdein túl – a Velemi Névtelen verseiből – költői estje, vagy miként Farkas Wellmann Endre meghatározta, színházi előadása, mely szépséges és hangosan megtapsolt, ezért emlékezetes.