Észak-Korea vasárnap bejelentette, hogy a hajnalban elindított nagy hatótávolságú rakétával sikeresen pályára állította a műholdat, amelynek a világűrbe juttatását napokkal ezelőtt előre jelezte. A kilövést elítélte a nemzetközi közösség.
A Kvangmjongszong-4 nevű műhold 94 perc alatt kerüli meg a Földet. Az ország további szatelliteket is fel fog bocsátani – közölte a phenjani állami tévé. A Yonhap dél-koreai hírügynökség alátámasztotta a sikeres műholdfelbocsátásról szóló phenjani bejelentést azzal, hogy idézte a dél-koreai hadsereg egyik tisztségviselőjét. Ő azt mondta: úgy tűnik, a rakéta pályára állított egy tárgyat. Az Egyesült Államok Stratégiai Parancsnoksága azt közölte, hogy észlelte, amint egy rakéta kilép a világűrbe.
A nemzetközi közösség nagy része úgy tekinti: a műhold pályára állítása ürügy volt ahhoz, hogy Észak-Korea kipróbáljon egy nagy hatótávolságú rakétát. Ennek megfelelően az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea, valamint Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár elítélte a kilövést. A főtitkár felszólította Phenjant, hogy hagyjon fel provokatív akcióival. Szöul emellett úgy tudja: Phenjan újabb kísérleti atomrobbantásra készül.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) vasárnapi rendkívüli ülésén elfogadott nyilatkozatában határozottan elítélte a rakétakilövést. Az egyhangúlag elfogadott nyilatkozat szerint a ballisztikus rakétakilövés még akkor is atomfegyverek célba juttatására szolgáló eszközök fejlesztését szolgálja, ha műhold vagy űrhajó fellövésének állítják is be. „Világos, hogy ez fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra” – hangsúlyozza a nyilatkozat. Nevük mellőzését kérő diplomaták elmondták: a BT még a hónap vége előtt szavazhat arról a – jogilag kötelező – határozatról, amely újabb büntetőintézkedéseket rendel el Észak-Koreával szemben.
A kínai külügyminisztérium sajnálatát fejezte ki, és felszólított minden felet, hogy óvatosan reagáljon, tartózkodjon az olyan lépésektől, amelyek tovább növelik a feszültséget a Koreai-félszigeten. A kínai tárca szóvivője úgy fogalmazott, Észak-Koreának joga van ugyan a világűr békés felhasználásához, de e jogát az ENSZ BT korlátozó szankciói miatt jelenleg nem gyakorolhatja. John Kerry amerikai külügyminiszter a béke és a biztonság ellen intézett elfogadhatatlan, destabilizáló lépésnek nevezte a rakétaindítást. Megerősítette, hogy Washington elkötelezett Japán és Dél-Korea védelme mellett. A dél-koreai védelmi minisztérium bejelentette, a rakétakísérlet nyomán Szöul és Washington abban állapodott meg, hogy megkezdik a tárgyalásokat THAAD típusú amerikai mozgatható hadszíntéri rakétavédelmi rendszer telepítéséről Dél-Korea területén. A THAAD-rendszer közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták ellen nyújt védelmet. Az orosz külügyminisztérium közleményében tudatta, hogy Phenjan ismét figyelmen kívül hagyta a nemzetközi közösség felhívásait, és kihívó módon semmibe vette a nemzetközi jog normáit. Párizs a leghatározottabban elítélte, hogy Phenjan durván megsértette a BT-határozatokat. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, valamint Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is közleményben ítélte el vasárnap az észak-koreai rakétakilövést. Stoltenberg az ENSZ BT határozatai közvetlen megsértésének nevezte a történteket. Mogherini szerint pedig Phenjan nyíltan és súlyosan megsértette kötelezettségeit. Az olasz politikus hangsúlyozta, hogy Phenjannak teljes mértékben, ellenőrizhetően és visszafordíthatatlanul fel kell hagynia ballisztikus rakéták, nukleáris és más tömegpusztító fegyverek fejlesztésével.