Brüsszelből a „kényszerbetelepítési kvóták” veszélye, délről pedig az idén várhatóan nagyságrendekkel növekvő migrációs nyomás fenyeget – mondta Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke tegnap Miskolcon, ahol a Fidesz–KDNP Lillafüredre kihelyezett frakcióülésén előző este tartott felszólalásáról kérdezték. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter ismét felvetette a biztonsági határzár építését Románia felé.
A kormányfő szerint Angela Merkel német kancellár törökországi látogatása felhívta a figyelmet arra, hogy továbbra is nagy veszély, a „kényszerbetelepítési kvóták” létrehozása fenyegeti az európai embereket Brüsszel felől. Ez a legnagyobb fenyegetés, amelyet a következő hónapokban ki kell védeni – jelentette ki. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor hangsúlyozta ugyanakkor – idézve a frakcióülésen elhangzott szavait –, hogy nem német–török kétoldalú megállapodásról, hanem egy EU és Törökország közöttiről van szó. Utóbbi tartalmaz egy utalást arra, hogy az Európai Unió 400–500 ezer migránst közvetlenül átemel Törökországból – mondta, jelezve, hogy Magyarország tiltakozott ez ellen. Azért is nem került nyilvánosságra ez a törekvés, mert számos uniós tagállam úgy foglalt állást, hogy ezt csak nemzetállami alapon lehet végrehajtani, „kényszer erejű szétosztással” nem – fűzte hozzá. Emellett egy másik veszély is fenyeget, fel kell készülni ugyanis arra, hogy az idén nagyságrendekkel növekedni fog az Európára dél felől nehezedő migrációs nyomás. Ezért a magyar kormány elrendelte a műszaki határzár megerősítését és újabb határzár építéséhez szükséges kapacitások előállítását – közölte. Összegzése szerint Brüsszelben diplomáciai, politikai, délen pedig katonai, védelmi erőfeszítésekre van szükség.
Hasonló kijelentéseket tett Lázár János, a miniszterelnökséget vezető miniszter, szerinte is fokozódik majd a migrációs nyomás, mi több, a következő évtizedben sem javul a kontinens biztonsági helyzete az illegális bevándorlás miatt. A miniszter szerint fel kell készülni egy újabb biztonsági határzár létesítésére Románia felé. Magyarország folyamatosan konzultál a szövetséges szomszédos országokkal, köztük Romániával is, ahogy Törökországgal is folyamatosan tárgyalnia kell az uniónak – hangsúlyozta. A helyzetet a Fidesz elnöksége is megvitatja pénteken – jelezte.
Megismételte: azért tartja szükségesnek a parlamenti pártok összefogását a szükséges jogszabályok megalkotásához, mert csak a honvédség és a rendőrség együttesen képes megóvni az ország biztonságát. A Fidesz elnöksége pénteki ülésén mérlegeli, hogy tartsanak-e nemzeti konzultációt a terrorveszéllyel kapcsolatban.
Magyar–görög szóváltás
Visszautasította a külgazdasági és külügyminiszter a görög külügyminiszter-helyettes Magyarországot bíráló szavait tegapi budapesti sajtótájékoztatóján. Szijjártó Péter újságírói kérdésre válaszolva elmondta: furcsa szituáció, hogy a görög külügyminiszter-helyettes próbál oktatni szolidaritásból, szabályokból. Nikosz Kszidakisz külügyminiszter-helyettes a Népszabadságban megjelent interjúban egyebek mellett azt mondta: a magyar kormány vádaskodik, ám nem segít a menekültválság kezelésében, még egy sátrat sem kaptak a magyaroktól. A külgazdasági és külügyminiszter erre reagálva kifejtette: Európa azért védtelen déli irányból, mert Görögország nem felel meg a schengeni előírásoknak. Szijjártó Péter hangsúlyozta: Magyarország azt elfogadja, hogy több ezer kilométeres tengeri határ védelme egy ország erőforrásaiból valószínűleg nem oldható meg. Ugyanakkor Magyarország hónapokkal ezelőtt javasolta, hogy jöjjön létre egy közös európai erő, amely meg tudja védeni Görögország déli határát. Nem bürokratákra, nem Frontex-hivatalnokokra van szükség, ők nem fogják megvédeni a határt, azt katonák, rendőrök, hajók, helikopterek, repülőgépek tudják védeni – mondta Szijjártó Péter. Magyarország a közös határvédelemhez személyi hozzájárulást is vállalna.