Ján Kubis szlovák külügyminiszter állítása szerint ,,közönséges provokáció" volt, hogy több magyar szervezet és szövetség Strasbourgban átadta a Benes-dekrétumok ellen összegyűjtött tiltakozó aláírásokat az Európai Parlament képviselőinek.
A szlovákiai magyarok és németek II. világháború utáni jogfosztását törvényesítő dekrétumok, illetve az azok érinthetetlenségét kimondó, tavaly szeptemberi szlovák parlamenti határozat elleni, ,,vélhetően a hisztériakeltés szándékával" motivált magyar fellépés azért indokolatlan, mert a dekrétumok kérdése ,,régen lezárt ügynek" tekintendő ― jelentette ki tegnapi nyilatkozatában a pozsonyi diplomácia vezetője.
Merényletektől tart Dánia és Hollandia
Dánia úgy döntött, hogy átmenetileg kiüríti algíri és kabuli nagykövetségét, mivel merényletektől tart a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúra februári, újbóli megjelentetése miatt ― jelentette be tegnap a dán külügyminisztérium. Hollandia is kiürítette kabuli nagykövetségét, de a diplomáciai képviselet továbbra is működik egy új, titokban tartott helyen ― közölte tegnap a holland külügyminisztérium. Szóvivője az afganisztáni biztonsági helyzetet jelölte meg az intézkedés okaként.
Véres összecsapás Srí Lankán
Ötvenkét tamil lázadó és tizenöt katona vesztette életét a Srí Lanka északi részén folyó heves harcokban ― közölte tegnap a hadsereg és a védelmi minisztérium. A csaknem naponta ismétlődő szárazföldi, tengeri és légi összecsapások már több ezer életet követeltek az utóbbi hónapokban a dél-ázsiai szigetországban, amelynek egy részét de facto a lázadók ellenőrzik.
Grúzia nemzetközi védelmet kér
A nemzetközi közösség védelmét kérte Davit Bakradze grúz külügyminiszter Oroszországgal szemben, amelyet Tbiliszi azzal vádol, hogy be akarja kebelezni a hivatalosan Grúziához tartozó szakadár Abháziát és Dél-Oszétiát. Tbiliszinek az Egyesült Államok támogatta NATO-csatlakozási törekvése irritálja Moszkvát, amely nem szívesen látná az atlanti szövetség F―16-os harci gépeit felszállni a Kaukázus e kulcsfontosságú térségéből.
Irán kész tárgyalni
Teherán kész arra, hogy bármelyik országgal tárgyaljon az iráni atomprogramról, de nem fog engedni az annak feladását célzó nemzetközi nyomásnak ― közölte tegnap Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök. Ahmadinezsád a nyugat-iráni Hamadán városából sugárzott televíziós üzenetében úgy fogalmazott, hogy az iráni nép támogatja az atomválság rendezését célzó tárgyalásokat bármely országgal, de ,,szájon csapja" azokat, akik azt akarják, hogy mondjon le a nukleáris technológiákhoz való jogáról. Ahmadinezsád eddig kizárt minden tárgyalást a Nyugattal vitatott atomprogramjáról, mondván, országa kizárólag a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel hajlandó megvitatni ezeket a kérdéseket.
Ausztrália kiadja Zentai Károlyt
Az ausztrál legfelsőbb bíróság elutasította tegnap az emberiesség elleni bűnökkel vádolt Zentai Károly (Charles Zentai) fellebbezését kiadatása ellen, és ezzel megnyílt a lehetősége annak, hogy kiadják Magyarországnak ― jelentette az ausztrál sajtó. A bíróság úgy döntött, hogy az ausztrál kiadatási törvény érvényes a 86 éves férfira, akit azzal gyanúsít Magyarország, hogy 1944-ben katonaként harmadmagával Budapesten megkínozta és megölte a 18 éves Balázs Pétert, mert a zsidó fiatalember nem viselte a megkülönböztető sárga csillagot. Zentainak így az eljárás részeként meg kell jelennie a perthi városi bíróság előtt, addig azonban még néhány hónap is eltelhet. Efraim Zuroff, a jeruzsálemi székhelyű Simon Wiesenthal Központ igazgatója nagyon örül, hogy ezt a jogtechnikai fellebbezést, amely már több mint két éve akadályozza Zentai kiadatását, s amelynek abszolút semmi köze az ügyhöz, végül elvetették, és megindulhat a kiadatási eljárás.