Újabb harcot hirdettek meg mifelénk. Miniszterelnökünk megígérte, véget vetnek a túlburjánzott, mindent megfojtó bürokráciának. A szó egyébként francia eredetű, jelentése „íróasztal-uralom”. A bürokratikus – a lexikonok szerint – hivatali formaságokhoz ragaszkodót, agyonbonyolítottat jelent. Szerintem két s-sel, bürokratikussnak kell írni, és azt jelenti, hogy ha egy hivatal irodájába (birouba) lépsz, akkor ott neked kuss! Ha már felfordultál a hatóságokhoz, akkor csendben töltsd ki a nyomtatványokat, fizess és térj vissza (csak magadban haraggal, s rezzenéstelen orcával) az igényelt iratért, amivel aztán egy másik irodába kell átbattyognod egy újabb nyomtatványt kitölteni, ami mellé odatűzöd az előzőleg kézhez vettet. És így tovább, az idők végezetéig.
Nem is értem, miért akarják csökkenteni az aktatologatást, mikor nálunk két dolog működik olajozottan: a hivatalok forgóajtója és a bürokrácia fogaskerekei. De ha nincs forgóajtó, csak simán nyíló-csukódó, mint Sepsiszentgyörgyön az adóhivatalban, akkor számíthatsz rá, hogy ott tárt ajtóval és karokkal fogadnak, még ha az nagy erőfeszítésébe is kerül a hivatalnak, hiszen egy követ kell odagördítenie valakinek, amivel kitámasztják. Ettől függetlenül nagy lépést tettek előre január elseje óta. Most már nem kérnek oltási bizonyítványt, telekkönyvet és ehhez hasonló papírokat, hogy megszabadítsanak pénzedtől. Hiszen nemsokára, valami jelszó bürokratikus beszerzése után, talán otthonról, számítógépről, némi kattingatás után is lehet fizetni. Csak a technika ördöge ne lépjen közbe.
Nálunk a bürokrácia gépezetei nagyon jól és hatékonyan működnek. Ami jól megy, azt nem kell elrontani. Különben is, lefejezése nagyon veszélyes művelet, mert olyan, mint a hétfejű sárkány. Ha egyik fejét levágják, hét nő helyette. Már egyszer fel akarták számolni, akkor is megbukott a jó szándék. Az történt ugyanis, hogy kimondták: vége a bürokráciának, és minden papírt meg kell semmisíteni, csak előbb le kell másolni az összeset két példányban. És nem lett volna hová tenni azt a rengeteg papírost.
A nagy bürokráciaölő, papírpusztító hadművelet gazdaságilag sem kifizetődő. Nem lehet újabb irodákat létrehozni, berendezni, sőt, a meglevőket is fel kellene számolni, ami visszaveti az irodabútor-gyártást. Visszaesik a papír- és a golyóstoll-előállítás volumene is. Nem lesz szükség több számítógépre. Ezek miatt sok munkahely szűnik majd meg. Nem lesz több aktatologató továbbképzés, sőt, mivel számuk drasztikusan csökken, ugrásszerűen megnő a munkanélküliek száma. Ez ideig-óráig ugyan elősegítheti a bürokrácia fellendülését, mert ahhoz, hogy valaki munkanélküli-segélyt kapjon, még ugyancsak rengeteg igazolás, bizonylat vagy más papír szükséges, de hamar lecseng, és nem növeli sokáig a munkanélküliségi hivatal munkáját.
Egészségügyi szempontból sem jó a bürokrácia nagymérvű korlátozása, mert ez nagyban csökkenti az érintettek mozgáskényszerét. A mozgás pedig – mindannyian tudjuk – a legfontosabb egészségmegőrző tevékenység. Jelenleg még a betegnyugdíjas féllábúaknak is minden évben egy bizottság elé kéne járulniuk, hogy számbavegyék, nem nőtt-e ki a lábuk? A gyógyíthatatlan cukorbetegségben szenvedőknek jelentkezniük kell, hogy ellenőrizzék: lusta vagy nem működő hasnyálmirigyük nem lendült-e működésbe időközben? Ettől biztosan felmegy az addig kordában tartott cukruk, és maradhatnak nyugodtan betegnyugdíjasnak. Az Alzheimer-kórosokat is le kell ellenőrizni évente, hogy menet közben nem váltak-e makkegészségesekké? Egy autó-beíratásért is annyit kell jönni-menni, hogy a tulajdonos egész jól megszokhatja a sétálást, s lemond a vásárlásról, látván, hogy gyalog is jól elboldogul. Ez környezetvédelmi szempontból is előnyös, hisz a levegőt sem szennyezi autójával, s ha sokat gyalogol, ráadásul egészséges is maradhat.