Nem a munkálattal, hiszen annak meg kell történnie. Elvégre Sepsiszentgyörgynek fejlődnie kell(ene), az mégsem lehetséges, hogy a 21. században, az unióban a város kellős közepén egy utcában ne legyen csatornázás.
Ez ellen senki nem emel kifogást, legfennebb azt fel lehetne róni a városvezetésnek, hogy miért nem fogott hozzá hamarabb. Hagyjuk ezt is. A lényeg, hogy most már dolgoznak. Vagyis hogy nem. Miután nagy hévvel belelendült a kivitelezÅ‘ a dúlásba, rontva-bontva azt is, amit nem kellett volna, a széttrancsÃrozott utcát napokig sorsára hagyta, a lakókat, vállalkozókat kétségbeesésbe taszÃtva.
Emberlakta vidékre még csak nyomokban sem emlékeztetÅ‘ látvány fogadja a CsÃki utcába merészkedÅ‘ kalandort. Inkább feldúlt harcmezÅ‘re hasonlÃt a táj, ,,kÃsérÅ‘elemei" is ahhoz igazodnak: sűrű bűz ül a házak között, akárcsak pergÅ‘tűz és gyalogosroham után a harctéren. Extrém sportok kedvelÅ‘inek lehetne hasznos gyakorlópálya a kiálló betontömb kanálistetÅ‘, a sok pocsolya, a göröngyös, árkokkal szaggatott, járdáitól is megfosztott utca. Holott itt embereknek, a város lakóinak kellene élniük. Közlekedniük, babakocsit tolniuk, vásárolniuk. A város vezetÅ‘sége azt Ãgérte, zökkenÅ‘mentes lehet majd az itt lakók élete, némi kis kényelmetlenséget el kell tűrniük, de mi ez ahhoz képest, hogy gyönyörű szép, újonnan közművesÃtett utcájuk lesz? No, hát ennyit az ÃgéretekrÅ‘l. Nem csoda, ha zúgolódnak.
Az elÅ‘zményekrÅ‘l néhány szóban. A CsÃki utca teljes felújÃtására kiÃrt versenytárgyalást egy magyarországi cég kolozsvári leányvállalata, a KÉSZ Kft. nyerte meg. Nem sokkal, de alacsonyabb áron, mint vetélytársai. Az ilyesféle munkálatokban jártas szakemberek már akkor csóválták a fejüket: ebbÅ‘l nem lesz gálickÅ‘, mondogatták, gyanús az alacsony ár, ennyi pénzért nem fog alvállalkozókat találni a cég, csúszások lesznek. De a törvény kemény, azt mondja, a munkálatot annak kell odaadni, aki a legkevesebbért Ãgéri kivitelezését. A KÉSZ a városháza által kért feltételekkel vállalta az utca teljes felújÃtását: a vÃz-, szenny- és esÅ‘vÃzcsatorna lefektetését becsatlakozásokkal együtt, új útalap, új utca- és járdaburkolat. A városháza feltételei azonban igencsak hiányosak, például a kivitelezésre egyetlen határidÅ‘t, az év végét szabták meg. Azt már a kivitelezÅ‘ ötölte ki, hogy ne egyszerre dúlja szét az egész utca hosszát, hanem négy szakaszra osztva a négyszáz métert, egyszerre csak egy részen dolgozzon, azt teljesen végezze el, mielÅ‘tt a következÅ‘höz hozzáfog. Minden munkafázisra a gyalogosforgalom akadálymentes biztosÃtását Ãgérték, határidÅ‘ket is ajánlottak — úgy tűnt, az ilyesféle munkálatokban jártas szakemberek szkepticizmusa ezúttal alaptalan.
Aztán nagyon hamar kiderült, hogy mégsem. A nagy munkához március 17-én kellett volna hozzáfogni — pontosan egy hét múlva el is kezdték. Hivatalos változat szerint a cég átiratban kérte a városházától a késés jóváhagyását, tekintettel a húsvétra. Beleegyezett a városháza, miért is ne? Aztán végre-valahára lezárták az utcát, elkezdték felszedni a régi kockakÅ‘ burkolatot, ezt az értéket a város tehergépjárművei — mentési céllal — szállÃtották el. Következett az útalap felszedése — és ekkor kezdÅ‘dtek a bajok. A munkagép nem igazán bÃrta a strapát, többet állt javÃtásra várva, mint amennyit működött. Még ez sem lett volna oly nagy baj, merthogy a munka csak-csak haladt, de felszedték a járdákat mindkét oldalon, holott ez egy késÅ‘bbi munkafázis lett volna. Még ez is hagyján, hiszen elÅ‘bb-utóbb úgyis meg kellett volna csinálni, de összetörték a régi kanáliscsövet.
Itt kezdenek igazán bonyolódni a dolgok. A betoncsöveket egykor esÅ‘vÃzelvezetés céljából fektették le, arra idÅ‘közben sok lakó szennyvÃzvezetékével rácsatlakozott. A hálózatról úgy tudták az illetékesek, már nem működik, bár az is lehet, nem is tudták, hogy létezik. Annyi bizonyos, a tervben abban a mélységben semmiféle csövezet nem szerepel — következésképp a kivitelezÅ‘ nem hibás, hogy összetört egy olyan vezetéket, melynek létérÅ‘l nem tudott. A városháza a csÅ‘törés napján kiküldette a közüzemek szippantókocsiját, az össze is gyűjtötte az utcáról, amit tudott, a többi, s ami idÅ‘közben folyik, maradt. De nem az utcán, hanem szép lassan elkezdett becsordogálni a pincékbe, az udvarokra. A maguk portáját menteni akaró lakóknak kellett kivonulniuk árkokat kaparni, hogy valamelyest visszavezessék a lét a törött csÅ‘be. Maguknak, mert senki más nem dolgozott az utcában. A kivitelezÅ‘ több napra eltűnt, munkása még mutatóban sem fordult meg az utcában. A városháza naponta kérte a munkálat folytatását — de egy olyan feladatfüzettel, melyben csak a legvégsÅ‘ határidÅ‘t rögzÃtették, nagyon nem ugrálhatnak.
Aztán eljött a lakók által várva várt nap, kedden ismét megjelentek a munkások, s rögvest hozzáláttak az 1918. December 1. út felé megkeresni a csatlakozási lehetÅ‘ségeket. ÉrdeklÅ‘désünkre Bocz Gábor, a kivitelezÅ‘ cég helyi munkálatfelelÅ‘se elmondta, az eddigi kényszerszünetnek gazdasági okai voltak, idÅ‘igényesnek bizonyultak a tárgyalások az alvállalkozóval. AzonkÃvül az idÅ‘járás sem kedvezett, de most már felpörögnek a dolgok. A székelyudvarhelyi alvállalkozó, amelynek a csövezetek lefektetését kell elvégeznie, gÅ‘zerÅ‘vel fog dolgozni, s a lemaradást behozzák — Ãgérte Bocz Gábor. Ha Ãgéretét teljesÃteni akarja, igencsak kell csipkedniük magukat munkásainak, az elsÅ‘ szakasz befejezését ugyanis a mai napra elÅ‘legezték.