A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) Oktatási Albizottsága a csángó ügy fokozottabb támogatására ösztönzi a magyar kormányt. A testület azt követően fogalmazta meg többpontos, cselekvési javaslatokat tartalmazó állásfoglalását, hogy a KMKF április 23-i budapesti találkozóján említett albizottság előtt Hegyeli Attila, a moldvai magyar oktatás programvezetője bemutatta a csángóföldi anyanyelvi oktatás jelenlegi helyzetét, az elért eredményeket és a hiányosságokat.
Az albizottság többek között problémának látja, hogy egyrészről a nyelvoktatás és a helyi kulturális élet szervezői, másrészről a moldvai csángó magyar kultúrát Magyarországon népszerűsítő civil szervezetek egyazon forrásból pályázhatnak magyar állami támogatásra, és így vetélytársakká válnak a források elosztásánál, jóllehet, a kétféle tevékenység egymást feltételezi és kiegészíti. Emiatt szükségesnek látja a kétféle tevékenységet szolgáló források szétválasztását olyan formában, hogy az átalakítás az utóbbi években egyre csökkenő támogatást legalább a 2000—2004 közötti szinten biztosítsa. Felkéri a kormányt, hogy 2009-re vonatkozóan ennek megfelelően alakítsa át a támogatási rendszert, fenntartva a pályázati formát, és erről tájékoztasson az albizottság legközelebbi ülésén. A testület továbbá felkéri az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésébe delegált magyar országgyűlési küldöttséget, hogy segítse elő az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése által a moldvai csángómagyarokról 2001-ben elfogadott jelentésbe foglalt ajánlások megvalósulását. Az albizottság elvárja a kormánytól, hogy növelje a csángó oktatási program támogatását oly módon, hogy minden, magyarul értő csángó gyermeknek lehetősége nyíljon magyar anyanyelvi oktatásban való részvételre, illetve segítse elő a csángóföldi oktatási helyszíneken magyar ház, Bákóban egy magyar kulturális és oktatási intézet, illetve szórványkollégiumok létrehozását. Felkérik a kormányt, hogy a Moldvai Csángómagyarok Szövetségével, az RMDSZ-szel és az albizottsággal együttműködve dolgozza ki a csángóföldi magyarok nemzetpolitikába történő bekapcsolásának átfogó programját.
Az albizottság legközelebbi ülésén behatóan kíván foglalkozni a romániai oktatási reform kérdéseivel, ezért tájékoztatást kér erdélyi tagjaitól, valamint a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségétől az oktatási törvény helyzetéről. Az állásfoglalás a kormány és az országgyűlés elé kerül, a KMKF albizottsága egy év múlva tekinti át megvalósítását. (MTI—r)