Veszélyezteti a nemzetbiztonságot?

2016. március 11., péntek, Belföld

Klaus Iohannis sürgősségi ülésre hívta össze mára a Legfelső Biztonsági Tanácsot, hogy megtárgyalják az alkotmánybíróság lehallgatásokra vonatkozó döntését, miután Eduard Hellvig, a Román Hírszerző Szolgálat (RHSZ) vezérigazgatója úgy reagált a taláros testület döntésére, hogy az „a nemzetbiztonságra is kihatással lesz”.
 

A büntetőeljárási törvénykönyv 142. cikkelyének első bekezdése szerint „a műszaki megfigyelést az ügyész végzi el, vagy elrendeli, hogy azt a bűnvádi eljárást folytató szerv, a rendőrség erre szakosodott dolgozói vagy más állami szervek végezzék el”. A taláros testület szerint a „vagy más állami szervek” kifejezés nem alkotmányos és nem érthető, ezért ezt a részt eltávolították a törvényből, így gyakorlatilag megtiltva az RHSZ-nek, hogy műszaki felügyeletet végezzen. A döntést azzal indokolták, hogy nem tartozik a szolgálat jogkörébe a bűnvádi eljárás lefolytatása.
Tegnap kiadott közlemé­nyében Eduard Hellvig úgy fogalmaz: az RHSZ álláspontja szerint „ez a döntés bizonyosan kihatással lesz a nemzetbiztonságra, hiszen a nemzetbiztonságot érintő fenyegetések és a hozzájuk tartozó bűncselekmények meghiúsítása egymással összefügg. A bűnvádi eljárás során tehát az RHSZ már nem használhatja majd összetett műszaki eszközeit a kémke­déssel és árulással, terrorizmussal, határon átívelő szervezett bűnözéssel, informatikai bűnözéssel és nem utolsósorban nagyszabású korrupcióval kapcsolatos bűncselekmények felderítésére, amelyek komoly fenyegetést jelentenek a nemzetbiztonságra nézve. Ezért úgy véljük, a bíróságok napirendjén szereplő ügyekben is kár eshet, főleg nemzetbiztonságot érintő ügyiratok esetében, amelyekben az RHSZ közreműködött.”
Augustin Zegrean, az alkotmánybíróság elnöke viszont úgy nyilatkozott, senki nem ússza meg a büntetést a lehallgatásokról szóló alkotmánybírósági döntés nyomán. „A bűnvádi eljárásokat azok bonyolítják majd le, akiknek ez a dolguk. Mi nem okoztunk semmilyen katasztrófát ezzel a döntéssel. Most derült ki számunkra is, melyik volt az az állami szerv, amely a lehallgatásokat végezte” – mondta el Zegrean.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 919
szavazógép
2016-03-11: Belföld - :

Vonja vissza az elítéltek és méltatlanok kitüntetéseit

A Temesvár Társaság azt kéri Klaus Iohannis elnöktől, hogy vonja vissza a román állami kitüntetéseket (Románia Csillaga, Hűséges Szolgálatért, Érdemkereszt) azoktól, akiket jogerősen börtönbüntetésre ítéltek, vagy megállapították róluk, hogy besúgóként együttműködtek a volt kommunista titkosszolgálattal.
 
2016-03-11: Belföld - :

A legférfibb párt

Nem túl „nőbarát” a román parlament: a hölgy „honatyák” számát tekintve világviszonylatban a nem túl előkelő, 106. helyen áll az ország. A parlamenti pártok közül is az RMDSZ a legférfibb, hiszen az erdélyi magyarságot jelenleg egyetlen nő képviseli a román törvényhozásban. Az RMDSZ-nek 17 képviselője és 8 szenátora van, ami azt jelenti, hogy a nők részaránya mindössze 4 százalékos.