Sztravinszkij az M Stúdió színpadán

2016. március 19., szombat, Közélet

Régóta foglalkoztatja az ötlet, hogy Igor Sztravinszkij Tavaszi áldozat című zeneművéből mozgásszínházi előadást készítsen, de eddig még nem adódott megfelelő alkalom és megfelelő társulat sem ahhoz, hogy tervét valóra válthassa – mondta el Andrea Gavriliu koreográfus, rendező az M Stúdió Mozgásszínház idei évadi utolsó bemutatója alkalmából szervezett sajtótájékoztatón.
 

  • A Tavaszi áldozat című előadást próbálják az M Stúdió színészei
    A Tavaszi áldozat című előadást próbálják az M Stúdió színészei

 A sajtótájé­koztatón Márton Imola, a tár­sulat művészeti vezetője elmondta, örül a rendező választásának, mert a régóta dédelgetett álmokból igazabb, őszintébb előadások tudnak születni, és mert klasszikus ze­nei darabokkal még nem foglalkozott az M Stúdió.
Andrea Gavriliu rendező szerint Sztravinszkij korszakalkotó zeneműve világhírű koreográfusoknak is kihívást jelentett, ezért inkább távlati terve volt a Tavaszi áldozat színpadra állítása, de az általa már jól ismert M Stúdió társulatával való munka lehetősége és az, hogy szülővárosában dolgozhat, bátorította, hogy máris megbirkózzon a feladattal. Elmondta, hogy általában prózai színházi előadásokban, rendezők mellett szokott koreográfusként dolgozni, ahol utólag írják a zenét a szövegkönyv alapján, hogy ez az első olyan előadása, amelyben nincs szöveg, hogy eddig többnyire elektronikus zenére koreografált, de gyerekkora óta fontos számára a klasszikus zene, ezért bízott benne, hogy vállalkozása sikerrel jár. Mint elmesélte, alapos munkát végeztek, az összesen harmincöt perces műből naponta átlagosan csak két-három percnyi mozdulatsor született. Az M Stúdió társulatának tagjai az átlagos színészeknél edzettebbek, ezért koreográfusként öröm velük dolgozni – jelentette ki a rendező, majd bővebben is kifejtette, hogy a társulat tagjai nyitott, együttműködő alkotótársai voltak a próbák során, akiknek elsősorban türelme és fegyelmezettsége figyelemre méltó.
Andrea Gavriliu 1985-ben született Sepsiszentgyörgyön, a középiskola elvégzéséig szülővárosában élt, aztán színit végzett Kolozsváron, majd miután hét évig színészként dolgozott a Piatra Neamţ-i színházban, Bukarestben végzett koreográfusi mesterképzőt. Zic zac című, Szentgyörgyön is többször bemutatott koreográfusi vizsgaelőadását nagy elismeréssel fogadta a szakma és a nagyközönség egyaránt.
A Tavaszi áldozat című, először 1913-ban bemutatott balett alaptörténete egy ősi orosz mítoszon alapul, amelyben egy pogány közösség vénei és bölcsei feláldoznak egy szüzet a tavasz istenének. A kiválasztott lánynak halálra kell táncolnia magát, csak ettől éled fel a föld és tavaszodik ki. Az M Stúdió új előadásának bemutatóját március 23-án tartják a Háromszék Táncstúdióban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 851
szavazógép
2016-03-19: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Március fekete napjai

Huszonhat év. Azóta már egyetemet is végzett az 1990-ben született ifjúság, és túlnyomó többségüket a pályakezdés nehézségei és reménységei között egyáltalán nem foglalkoztatja, hogy mi történt a kommunista diktatúra utáni első szabad március 15-ei ünnepséget követően Marosvásárhelyen. A helybeliek valószínűleg tudják, hogy volt valami zűr a magyarokkal, de hát az egyik fél így meséli, a másik úgy, nem lehet tudni az igazságot. Nagyobb gond manapság, hogy az áhított jólét megteremtésére csak a nyugati országokban kínálkozik lehetőség.
2016-03-19: Közélet - Albert Levente:

Egy modell kálváriája

Leépítés áldozata lett Ilie bá, a bukaresti művészeti egyetem közkedvelt modellje. Alfred Schupler szatmári származású képzőművész, fotós a modellről készült gipszszobrot vándorútra indította, a munkanélkülivé válás pillanatától metróban, múzeumi térben, állomáson, a kassai hídon, tehénfarmon, elhagyott udvarokon hurcolta végig, és fekete-fehér negatívra rögzítette az eseményt.