Brüsszelben tegnap reggel három robbantásos merénylet történt – kettő a Zaventem nemzetközi repülőtéren, egy a metróban –, amelyekben harmincnégyen meghaltak, kétszáznyolcan pedig megsebesültek. A belga hatóságok terrorcselekménynek minősítették a történteket. A robbantások elkövetését az Iszlám Állam dzsihádista terrorszervezet vállalta magára.
A belga szövetségi ügyészség vezetője elmondta: öngyilkos merényletet követtek el a légikikötőben, szemtanúk arab nyelvű kiáltásokról és lövésekről számoltak be a kettős robbantás előtt. A füstölgő, helyenként rommá zúzott reptéren egy harmadik, fel nem robbant pokolgépet is találtak. Az uniós intézményekhez közeli Maelbeek metróállomáson a detonációt követően többen is a síneken futva menekültek el az állomásról. Lezárták az összes metróállomást, és leállították a teljes tömegközlekedési hálózatot a belga fővárosban. A főbb vasútállomásokat és a közúti közlekedési alagutakat is lezárták Brüsszelben.
Vegyi anyagokat, egy szögekkel teli robbanószerkezetet és az Iszlám Állam dzsihádista szervezet zászlóját találták meg a rendőrök egy házkutatás során tegnap Brüsszelben a főváros Schaerbeek negyedében. Frédéric Van Leeuw főügyész elmondta, hogy a hatóságok országszerte házkutatásokat tartanak a terrortámadások ügyében.
A magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet tegnap délután jelentkezett a brüsszeli terrorcselekmények végrehajtójaként. A terrorista szervezethez közel álló Aamák hírügynökség angol nyelvű, brüsszeli keltezésű jelentése szerint az Iszlám Állam harcosai egy sor támadást hajtottak végre egyebek mellett robbanómellények bevetésével. A támadás indoklásaként az állt a jelentésben, hogy Belgium az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció tagja. Az Iszlám Állam hívei a közösségi hálókon ünnepelték a brüsszeli robbantásokat.
Nagy erőkkel folyik a nyomozás
Belgium elég gazdag ország ahhoz, hogy ne szabjanak felső határt a terrorizmus elleni küzdelem kiadásainak – jelentette ki Koen Geens igazságügy-miniszter. Hangsúlyozta: a novemberi, Párizsban elkövetett terrortámadások óta fel vannak készülve arra, hogy Belgium területén is hasonló események történhetnek, ezért minden forrást megmozgatnak ezek elhárításához. „Sohasem lehetünk biztosak abban, hogy ez nem következik be újból” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy nincsenek arra vonatkozó információk, hogy a fővárosban vagy az ország területén további támadásokra kellene számítani.
A terroristák felkutatására indított nyomozások nagy erőkkel folynak, de egyelőre nem lehet pontosan tudni, mi volt a támadások elkövetőinek terve. A miniszter reményét fejezte ki, hogy sikerül kézre keríteni azt a merénylőt, aki végül nem robbantotta fel magát a Zaventem nemzetközi repülőtéren. Azt mondta, a hatóságok tudtak arról, hogy Németországon át Franciaországig nagy a mozgolódás radikális körökben, de arról nem, hogy Brüsszelben készülnének terrortámadásra. Hozzátette: az események hatására a legmagasabb fokozatúra emelték az ország védelmi szintjét, ami azt jelenti, hogy minden rendőrt és katonát mozgósítottak, valamint felső korlát nélkül minden anyagi támogatást biztosítanak a terrorizmus elleni küzdelemhez.
Még vizsgálják, hogy a brüsszeli robbantásoknak köze van-e a tavaly novemberi párizsi terrortámadásokhoz, ez ugyanis egyelőre nem bizonyított – közölte Frédéric Van Leeuw, a belga szövetségi ügyészség vezetője. A rendőrség eközben körözést adott ki a repülőtéri biztonsági kamerák felvételén látható egyik gyanúsított ellen. A férfi kilétét egyelőre nem tudták kideríteni, ezért a lakosság segítségét kérték a feltételezett terrorista azonosításában. A felvételeken három férfi látható, a belga főügyész szerint azt gyanítják, hogy közülük ketten öngyilkos merényletet hajtottak végre, a harmadik társuk viszont elmenekült. Frédéric Van Leeuw elmondta, hogy a hatóságok országszerte házkutatásokat tartanak az ügyben.
Megvédeni
az európai értékeket
A brüsszeli merényletek a nyílt és demokratikus társadalom elleni támadások voltak – jelentették ki az uniós tagállamok állam- és kormányfői, valamint az uniós intézmények vezetői közösen kiadott nyilatkozatukban. Ugyanakkor együttérzésüket fejezték ki az áldozatok hozzátartozóival és elítélték a robbantásos merényleteket. A vezetők köszönetüket fejezték ki a belga népnek és kormánynak azért, hogy befogadták fővárosukba az uniós intézményeket. Kijelentették: az Európai Unió és minden tagállama szolidaritását fejezi ki Belgiummal és eltökélt a veszéllyel való közös szembenézés mellett, minden szükséges eszközt rendelkezésre bocsátva. A támadások csak tovább erősítik elhatározásunkat, hogy megvédjük az európai értékeket és a toleranciát az intoleranciával szemben. Egységesek maradunk a gyűlölet, az erőszakos szélsőségek és a terrorizmus elleni küzdelemben – hangsúlyozták nyilatkozatukban az európai politikusok.
A terror minden formáját
vissza kell utasítani
A terror minden formáját vissza kell utasítani, küzdeni kell ellene, a terroristákkal szemben fel kell lépni – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök. Szerinte a történtek tanulsága, hogy erősíteni kell az európai együttműködést a belbiztonsági szervek között. Az áldozatok hozzátartozóinak az egész ország nevében részvétet nyilvánított. A kormányfő a Brüsszelben történtek miatt ideiglenesen elrendelte a terrorkészültség kettes, magas fokozatát. A Terrorelhárítási Központ teljes állománya is készültségben áll. Ezek elővigyázatosságból meghozott intézkedések, amikor helyreáll a kommunikáció Brüsszellel, és minden információ megbízhatóvá válik, akkor tudunk dönteni arról, hogy fenn kell-e tartani az ideiglenes kettes fokozatú terrorkészültséget – fogalmazott Orbán Viktor.
Németország támogatja
Németország minden lehetséges támogatást megad a tegnapi brüsszeli merényletek elkövetőinek kézre kerítéséhez és megbüntetéséhez – mondta Angela Merkel német kancellár. Sajtónyilatkozatában kifejezte részvétét az áldozatok hozzátartozóinak és a támadások sérültjeinek, és elmondta, hogy telefonon beszélt Charles Michel belga miniszterelnökkel, akit biztosított Németország szolidaritásáról és támogatásáról. Hozzátette, hogy a szerdai kormányülésen részletesen megtárgyalják a brüsszeli támadások lehetséges következményeit. Hangsúlyozta: a német állam valamennyi szintjén teljes erővel dolgoznak azért, hogy a tagadhatatlan veszély ellenére gondoskodjanak az ország biztonságáról. A hatóságok megerősítették a pályaudvarok, a repülőterek és a határok védelmét – mondta. Angela Merkel kiemelte: a brüsszeli merényletek elkövetői gyilkos terroristák, és ellenségei mindazon értékeknek, amelyekért Európa nagy büszkeséggel kiáll, ellenségei a szabadságnak, a demokráciának és az öntudatos polgárok békés együttélésének. Erőnk az egység, és szabad társadalmaink erősebbnek bizonyulnak a terrorizmusnál – jelentette ki a német kancellár.
Németországban a brüsszeli támadások után fokozták a rendőri jelenlétet, a nagyobb pályaudvarokon és a repülőtereken golyóálló mellénnyel felszerelt, géppisztolyos rendőrök járőröznek. Több repülőtéren törölték a Brüsszelbe induló és az onnan érkező járatokat, törölte brüsszeli járatait a legnagyobb német légitársaság, a Lufthansa is, a Deutsche Bahn vasúttársaság pedig közölte, hogy a Brüsszelbe közlekedő nagysebességű távolsági személyszállító járatai kedden és szerdán csak a belga határon fekvő Aachenig járnak. A Bild lap szerint a Twitter közösségi portál egy, az Iszlám Államhoz köthető felhasználója nyíltan megfenyegette Németországot. A portálon tegnap dél körül megjelent francia nyelvű üzenetben az áll, hogy hamarosan Németországban is készülhetnek újabb bombákra. A lap szerint szakértők tudni vélik, hogy a felhasználó az Iszlám Állam tagja, és kapcsolatban lehetett Salah Abdeslammal, a tavaly novemberi párizsi terrortámadások fő gyanúsítottjával, akit a napokban fogtak el Brüsszelben. Az illető profilját időközben törölték a portálról.
Szabadságunkat érte támadás
A legmagasabb előtti fokozaton maradt a biztonsági készültség Olaszországban a brüsszeli terrorista támadásokat követően, de megerősítették az esetleges célpontok védelmét és az országos terület-ellenőrzést – jelentette be Angelino Alfano belügyminiszter. Az ellenség ma már gyakran otthonaink kapuin belül van, európaiak gyilkolnak európaiakat – tette hozzá, közölve: szabadságunkat érte támadás. Angelino Alfano elmagyarázta, hogy nem emelték a legmagasabb (hármas) fokozatra a nemzetbiztonsági készültséget Olaszországban, mivel ez kizárólag nemzeti területen elkövetett terrorista támadás esetén lép életbe. A belügyminiszter bejelentette, hogy Olaszország egész területén megerősítették a kiemelt célpontok biztonsági védelmét. Angelino Alfano tájékoztatott, a titkosszolgálat napi huszonnégy órában dolgozik a megelőzésen. Úgy fogalmazott, hogy a terrorizmussal szembeni legjobb recept a megelőzés. Az olasz belügyi tárca vezetője ugyanakkor hozzátette, hogy egyetlenegy ország sem mondhatja el magáról, hogy nála nincs fenyegetettség. A belügyminiszter egy integrált európai ellenőrzési rendszer szükségességét hangsúlyozta.
Készültségben
Első fokú terrorveszélyt hirdettek ki Csehországban a brüsszeli robbantások miatt – közölte Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök, miután Milan Chovanec belügyminiszterrel, valamint a rendőrség és a biztonsági szolgálatok vezetőivel megvitatta a kialakult helyzetet. Megjegyezte: Csehországban nincs konkrét terrorveszély, csak megelőző intézkedésekről van szó. A rendőrjárőrök tagjainak számát országszerte több száz rendőrrel és hivatásos katonával erősítették meg.
A nyugati civilizáció ellen
Sokrétű üzenete van a Brüsszelben történt robbantásos merényleteknek, a terrorcselekmény egyszerre irányulhatott a nyugati civilizáció, a nyugati vallás és az Európai Unió ellen – véli Kis-Benedek József, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense. A szakértő kiemelte: a brüsszeli merénylet nagyon jól összehangolt, megtervezett művelet volt. A másik oldalról nézve azt is jelezte, hogy a támadás nem volt váratlan, lehetett rá számítani. Mint felidézte: a tavaly novemberi párizsi merényletek óta folyamatosan folyik egy kemény kutatás és szűrés a különböző terrorszervezetek ellen. Próbálják kiszűrni azokat az embereket, akik részt vettek vagy részt vehetnek, illetve potenciális jelöltek lehetnek különböző támadások végrehajtására.
A másik motívumként azt emelte ki, hogy a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet ellen széles körű támadást indítottak a különböző koalíciós erők. Ennek következtében a terrorszervezetet elsősorban katonai képességeiben, jelentős veszteségek érték. Ez indokolhatja, hogy az aszimmetrikus hadviselést választják, amelynek egyik meghatározó módja a terrorizmus. A docens szerint az Európai Uniónak szóló üzenet, hogy az EU központjának közelében hajtották végre a merényleteket. Mindemellett a bosszú is közrejátszhatott a brüsszeli robbantásokban, hiszen az elmúlt időszakban Salah Abdeslam mellett több terroristát is elfogtak Belgiumban, s ezzel megzavarták a köreiket. Ezért is meg akarják mutatni, hogy hozhatnak különböző intézkedéseket, szigorításokat, ők akkor is itt vannak. Ezzel együtt a szakértő felhívta a figyelmet a húsvét közeledtére is. Emiatt egyrészt rengetegen utaznak, így a közlekedési káosz még többeket érint, többekben sikerül félelmet kelteni. A docens szerint céljuk, hogy minél nagyobb káoszt, zavart okozzanak. Ez pedig sikerült is, hiszen Brüsszelben leállt a közlekedés, emellett a nemzetközi forgalomban, a légi közlekedésben is nagy fennakadások keletkeztek. Kis-Benedek József szerint az események azt igazolják, hogy a terroristáknak megvan a potenciális lehetőségük arra, hogy akár Belgiumban, akár máshol, ha akarnak és indokoltnak tartják, támadást hajtsanak végre.