Idén korai dátumra esik a húsvét, és ez látszik a vágottbárány-felhozatalban is. Kevés az eladó birka, ami piacra kerül, az is méretben, súlyban kicsi, keresni kell, ha tíz kiló feletti bárányt akarunk elkészíteni az ünnepi asztalra.
Sepsiszentgyörgyön a központi piacon már tegnap lehetett vásárolni húsvéti bárányt. Nagy tolongás nem volt az asztalok körül, az árusok péntek délutánra, szombat reggelre várják a több érdeklődőt. Kivétel nélkül huszonöt lejt kértek a húsért. Lehetett egész, fél vagy akár negyed bárányt is vásárolni, az árusok mindenki igényét kielégítették. Alkudni lehetett, aki ért az egyezkedéshez, egy-két lejjel olcsóbban vihette haza a húst. A piac körüli húsüzletekben viszont tegnap még nem volt bárány – korábban volt eset, amikor importból származó, hizlalt bárányt is lehetett vásárolni.
Az egyik, Erdővidékről érkezett juhos gazda érdeklődésünkre elmondta: sokat kellett fektetni idén a bárányokba, a juhokkal rengeteg abrakot feletettek, hogy legyen tejük, amit szopjanak a bárányok. Máskor húsvét előtt már zöldet ettek, most még messze a nap, amikor kiereszthetik a sereget a legelőkre, ahol olcsóbb a tartás. Nagy a költség, épp ezért nem alkusznak szívesen – hangoztatta. Csak jó juhból lesz jó bárány, s a báránynevelést már akkor el kell kezdeni, amikor még a juhban van – osztotta meg a tudnivalókat.
Faluhelyen sem sokkal olcsóbb a bárány, háznál is elkérik akár a 22–23 lejt is. Az utóbbi napokban élősúlyban 10–11 lejért vásárolták a kereskedők a bárányt, de feltételekkel, megszabták a súlycsoportot.
Az ortodox húsvétig több mint egy hónap van, a juhos gazdák remélik, addig nőnek még a bárányok, s több pénzt kaphatnak a jószágért. Az előző évek tapasztalata azonban azt mutatja, a magyar húsvét előtti első vásárlási láz után folyamatosan csökken az élő állat ára, így valószínűleg a bárányhús is egyre olcsóbb lesz.