A gyermeknevelés értéke

2016. április 1., péntek, Máról holnapra
Mózes László

Noha érzékelhetően kampányízű, mégis szükséges a képviselőház szerdai rendelkezése, miszerint július elsejétől emelik a gyermeknevelési támogatást. Talán még lényegesebb, hogy felszámolják azt a korábbi, meglehetősen abszurd döntéskényszert, miszerint csecsemőjével karjában a szülőnek választania kellett az egy vagy két évig fizetett támogatás között, előbbi több pénzzel járt, utóbbi esetében pedig 1200 lejes felső küszöböt állapítottak meg – egyébként megkülönböztetve, mi több, megalázva a szülés előtt járulékait, adóját tisztességgel fizető szülőt csupán azért, mert szakmája és tudása okán magasabb jövedelemmel rendelkezett.

 

Júliustól a kétéves gyermeknevelési támogatást választó szülő éppúgy megkapja illetményét, mint az, aki úgy dönt, a munka, a karrier fontosabb, mint a világra csodálkozó kisdeddel töltött idő. További új elem az a szabályozás, hogy a gyermeknevelési támogatás nem lehet kevesebb az országos bruttó minimálbér 85 százalékánál, ami már májustól legkevesebb 1067 lejt jelent, miközben eddig a kétéves gyermeknevelési szabadságot választók havonta legtöbb 1200 lejt kaphattak.
Ahhoz, hogy a képviselőház határozata törvényerőre emelkedjék, még ki kell hirdetnie Klaus Iohannis államfőnek. Tekintve az opportunista elnök eddigi tevékenységét, azt, hogy semmilyen, népszerűségét valamelyest csorbító kockázatot nem vállal, aligha valószínűsíthető, hogy egy ilyen társadalmi súlyú kérdésben szembefordulna a nagylelkűségükért politikai hasznot remélő honatyákkal. Tény, hogy a kormány kifogásolja, nincs költségvetési forrás az említett módosításra, ám ez választások előtt Romániában nem szempont. Másrészt, ha a hírszerző szolgálatok erősítésére minden körülmények között jut pénz, akkor nem elvtelenség azt elvárni, hogy az állam támogassa méltányosan a gyermeket nevelő szülőket is.
Teljesen más kérdés, hogy kinek jó a gyermeknevelési támogatás átrendezése. Annak bizonyosan, aki él a lehetőséggel. Mivel csak abban az esetben ítélhető meg a támogatás, ha az érintett szülő gyermeke születése előtt egy évig társadalombiztosítási járulékot fizetett, azok a mélyszegénységben, alkalmi munkából élők, akik nem adóznak, nem kedvezményezettjei e jogszabályváltozásnak. Viszont kétségtelen, hogy a gyermeknevelési támogatás ebben az újított formában humánusabb, mint az eddigi, s hogy két évig mit jelent havi néhány száz lejes többlet, csak az tudja, aki ismeri a pelenka, a tejpor és a gyógyszerek árát.
Így e mostani módosítás azon kevés törvényváltoztatás közé tartozik, amely hasznos lehet az erdélyi, illetve a székelyföldi magyar közösségnek is, ráadásul térségünkben közismerten gyalázatosan alacsonyak a bérek. Az már csak általános nézet, miszerint az a nemzet marad meg, ahol gyermekek születnek, gyermekeket nevelnek. És ez nem pátosz, hanem szigorú tény, ellenkező esetben az elöregedő társadalmak migránsokkal frissíthetők.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 918
szavazógép
2016-04-01: Közélet - Miska Brigitta:

Ünnepelt az egész város

A Sepsi-SIC történelmet írt, hiszen először nyert bajnoki címet a sepsiszentgyörgyi kosárlabda történetében – ennek örömére Sepsiszentgyörgy új főterén tegnap Sepsi-SIC-napot szerveztek, amelyen több ezren vettek részt.
2016-04-01: Közélet - Hecser László:

Vargyasi pártviták (Függetlenként, az RMDSZ támogatásával indul Imets Lajos)

Közleményben tudatta az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete, hogy Vargyason saját jelölt helyett az elmúlt négy esztendőben néppártos színekben alpolgármesteri teendőket ellátó, most függetlenként megméretkezni kívánó Imets Lajost támogatják. A közlemény szerint Imets azért nem az Erdélyi Magyar Néppárt jelöltjeként pályázza meg a községvezetői tisztséget, mert „az elmúlt időszakban az önkormányzatban az EMNP-s tanácsosok folyamatosan a község fejlődését gáncsolták”, illetve mert a néppárt ellenzéki politizálása „Vargyason és az egész megyében az értelmetlen összetűzésekről szólt”, amivel nem tudott azonosulni. Imets Lajos megkeresésünkre cáfolta a közleményben neki tulajdonított mondatokat: pártjától való eltávolodásának hátterében sokkal inkább az állt, hogy nem érezte a helyi és megyei szervezet semmiféle támogatását – márpedig ő dolgozni szeretne Vargyas érdekében. A néppárt vargyasi elnöke, Farkas Domokos úgy nyilatkozott, nem lepte meg Imets lépése, ám valótlan állításait nem érti: nem igaz, hogy önös érdekből valaha is gáncsoskodtak volna, mint ahogy az sem, hogy nem bíztak  benne. Hogy alpolgármesterük mégis az RMDSZ támogatását kereste, csak azzal lehet magyarázni, hogy a szövetség ígéreteiben jobban bízott, mint azon barátaiban, akik őt tisztségéhez segítették – vélekedett.